Search
Close this search box.

چرا پمپ آب کار نمی کند؟

چرا پمپ آب کار نمی کند؟

چرا پمپ آب کار نمی کند؟

همانطور که می دانید امروزه با افزایش جمعیت؛ ساخت و ساز نیز افزایش پیدا کرده و این باعث می‌شود تا افت فشار آب را به همراه داشته باشد. برای جبران آن بهترین راه حل استفاده از پمپ آب می باشد. اما این محصول نیز امکان دارد در برخی مواقع با مشکل روبرو شود. چرا پمپ آب کار نمی کند؟ سوالی است که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

چرا پمپ آب کار نمی کند؟

علت کار نکردن پمپ آب

چرا پمپ آب کار نمی کند؟ دلایل کار نکردن پمپ آب بسیار زیاد می باشد. زمانی که شما با این مشکل مواجه شوید امکان دارد علت این مسئله یکی از موارد زیر باشد. برای اطلاعات بیشتر این پیشنهاد می کنیم که هر یک از این دلایل را به خوبی بررسی نمایید.

قطع بودن برق ورودی به پمپ آب

در صورتی که در برق ورودی به پمپ آب مشکلی وجود داشته باشد در پمپ سه وضعیت زیر ایجاد شده و باعث روشن نشدن پمپ آب شود.

  • الف) زمانی که پریز برق پمپ آب و برق نداشته باشد.

این دلیل ساده ترین حالت ممکن می باشد که مانع جریان یافتن برق در پمپ آب و روشن شدن این وسیله خواهد شد. برای این که بتوانید پریز برق پمپ آب را تست کنید از یک فازمتر کمک بگیرید که از وجود جریان های فاز و نول در داخل پریز اطمینان داشته باشید.

البته در برخی مواقع احتمال وجود دارد که پریز برق داشته باشد اما به خاطر بالا رفتن دما بخش هایی از اعضای داخلی نیز دچار مشکل پمپ شده و مانع روشن شدن پمپ شود. به همین خاطر شما در صورتی که شرایط ایمنی را رعایت کنید پریز برق را باز کرده و از قطعات داخل آن اطمینان داشته باشید.

  • ب) زمانی که کابل برق ورودی به پمپ آب دچار قطعی شده باشد.

بهتر است بدانید اگر شما در زمان نصب و جابجایی پمپ آب کابل برق کشیده شود احتمال دارد که روکش سخت کابل از بین رفته باشد و سیم‌های داخل آن نیز قطع شده باشند. بنابراین توصیه می‌کنیم که دوشاخه برق پمپ را از بقیه جدا کرده و ظاهر کابل را از لحاظ فیزیکی به خوبی بررسی نمایید.

در برخی مواقع امکان دارد مشکل درون کابل باشد که شما می توانید از کابل متوجه شوید اگر قسمتی از کابل برآمده باشد به احتمال زیاد قطعی در داخل کابل می باشد. همچنین می توانید محل اتصال سوکت کابل را چک نمایید چراکه ممکن است سوکت کابل بر اثر کشیدگی جدا شده باشد.

  • پ) بررسی سیم پیچ موتور پمپ آب خانگی یکی از اقدامات تخصصی می باشد که باید تنها توسط تعمیرکاران ماهر و مجرب انجام شود.
  •  
  • معیوب بودن فشارسنج پمپ و یا تنظیم نادرست کلید اتوماتیک

در صورتی که میزان فشار نمایش داده شده در فشار سنج پمپ آب پایین‌تر از فشار ساخت پمپ باشد باید پمپ روشن شود. در صورتی که از نظر برقی را در ساختمان پمپ مشکلی وجود دارد در برخی موارد مشاهده می‌شود که رسوبات پمپ آب بر روی عقربه نشستند تاثیر داشته و باعث عملکرد اشتباه آن می‌شود.

اما اگر میزان فشاری که عقربه فشارسنج نشان می‌دهد واردات از فشار شروع پمپ آب باشد. انتظار نداشته باشید که پمپ شما روشن شود. در این شرایط یکی از شیرهای آب در ساختمان را باز کرده و به عق به فشارسنج نگاه نمایید.

زمانی که درجه فشار سنج زیر فشار پمپ برسد دستگاه پمپ روشن خواهد شد. در برخی مواقع امکان دارد که پمپ آب در حال کار باشد و فشار آب در داخل ساختمان جریان داشته باشد اما درجه فشار سنج حرکت نکند. در این صورت شما باید جهت تعویض فشار سنج اقدام نماید.

چرا پمپ آب کار نمی کند؟

خرابی کلید اتومات پمپ آب

رسوبات موجود در آب می تواند مانع از پاسخگویی و عکس‌العمل صحیح و به موقع کلید اتومات در مقابل تغییرات فشار سنج در پمپ شود. این درجه امکان دارد با استفاده از آب فشار افت پیدا کرده اما چون کلاچ اتومات خراب شده پمپ نمی‌تواند در این مرحله که فشار پایین آمده است و نیاز روشن شدن را دارد اقدام نماید.

بهتر است بدانید که مشکل روشن نشدن پمپ آب به خاطر جمع شدگی رسوبات در کلید اتوماتیک پمپ آب است یا خیر؟ می توانید به کلید اتوماتیک ضربه وارد کنید اگر پمپ روشن شد مشکل آن از رسوبات می باشد.

حالت دیگری که وجود دارد این است که کنترل در کلید اتوماتیک دچار سوختگی شده باشد در نتیجه مانع از اتصال برق کلید اتوماتیک شده و در ناحیه روشن شدن پمپ آب خواهد شد.

  • نشتی از لوله کلید اتوماتیک

در ادامه مبحث چرا پمپ کار نمی کند؟ باید ذکر کنیم که یکی دلیل آن نشتی آب از محل پمپ یا لوله کلید اتوماتیک پمپ می باشد. توجه داشته باشید که جنس این لوله ها معمولاً از استیل، مسی و پلاستیک می باشد.

اگر فیتینگ اتصال دهنده لوله به کلید اتوماتیک دیجیتال پمپ آب دچار خوردگی شود کلید اتوماتیک نمی تواند با وجود پایین آمده فشار پمپ آب را روشن نماید. در برخی مواقع امکان دارد نشتی از قسمت های سیستم لوله کشی آب باشد که شما برای پیدا کردن ان و برطرف کردن آن باید کل سیستم را بررسی نمایید.

در این مقاله دلیل اینکه چرا پمپ آب کار نمی کند؟ را برای شما بازدیدکنندگان گرامی ذکر کردیم. شما عزیزان با در نظر گرفتن این موارد می توانید سریعتر نسبت به برطرف کردن این مشکل اقدام کرده و از پمپ استفاده نمایید.

بهتر است بدانید که مجموعه تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع پمپ های آب می باشد که شما بازدیدکنندگان گرامی بدون کوچکترین دغدغه می توانید جهت این تهیه این محصولات اقدام نمایید.

 همچنین سیستم های تهویه مطبوع از جمله کولر گازی، داکت اسپلیت ، پکیج ها، فن کویل ها و … نیز از جمله مواردی می باشد که توسط این مجموعه ارائه می گردد و شما با اطمینان خاطر می توانید از آن استفاده نمایید.

کافیست به وب سایت https://tasisat.com مراجعه نمایید و نسبت به بررسی محصولات اقدام کرده و در صورت نیاز جهت سفارش آن نیز اقدام نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان تاسیسات دات‌کام در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *