Search
Close this search box.

چرا پمپ آب روشن خاموش میشود؟

چرا پمپ آب روشن خاموش میشود؟

چرا پمپ آب روشن خاموش میشود؟

پمپ ها یکی از تجهیزات و کاربردی می باشد که در تامین آسایش و رفاه ساکنین یک ساختمان نقش بسزایی دارند. باید در دوره های زمانی مشخصی برای رسیدگی و سرویس آن ها اقدام نمایید.

اگر شما جهت پمپاژ بهتر و افزایش قدرت و شدت آب مصرفی ساختمان خود از این وسیله استفاده کنید امکان دارد برای شما نیز پیش آمده باشد که گاهی پمپ به صورت مکرر خاموش و روشن شود.

چرا پمپ آب روشن خاموش میشود؟

دلایل خاموش روشن شدن پمپ آب

چرا پمپ آب روشن خاموش میشود؟ مشکلی است که برخی از افراد با آن روبرو هستند. این مشکل پمپ اب دلایل مختلفی دارد که در ادامه شرح می دهیم.

 • عدم تنظیم صحیح پرشر سوئیچ

یکی از قطعات مهم مورد استفاده در پمپ آب؛ پرشر سوئیچ است. یک قطعه مکانیکی بوده وظیفه آن این است که اگر فشار وارد شده به دستگاه از حدی بیشتر یا کمتر شود سیستم را روشن یا خاموش نماید.

در صورتی که پرشر سوئیچ تنظیم نباشد در صورت کوچکترین اختلاف فشاری پمپ آب را روشن یا خاموش خواهد کرد. بنابراین بهتر است که شما میزان فشار حداقلی و حداکثری پرشر سوئیچ را تنظیم کرده تا این مشکل را برطرف نمائید و در اینصورت از خاموش و روشن شدن پمپ جلوگیری خواهد شد.

 • خرابی ست کنترل پمپ

در ادامه مبحث چرا پمپ آب روشن و خاموش میشود؟ باید بیان کنیم که یکی از دلایل آن خرابی ست کنترل پمپ است. این وسیله وظیفه تنظیم کردن فشار آب را بر عهده دارد.

در صورتی که عملکرد آن اشتباه باشد باعث خاموش و روشن شدن های پیاپی پمپ خواهد شد. اگر کنترل پمپ دچار مشکل شده باشد بهتر است که آن را افراد ماهر بسپارید تا جهت تعمیر آن اقدام نمایند.

 • ورود هوا به مدار و نیاز به هواگیری

با توجه به اینکه چرا پمپ آب روشن و خاموش میشود؟ باید بدانید که در هنگام نصب پمپ به صورت تخصصی برای عملکرد بهتر آن یک مخزن آب تعبیه می‌شود.

امکان دارد این مخزن در برخی از زمان های خاص به خاطر مصرف بالای آب فشار آن کم است، خالی شود. زمانی که این مخزن خالی باشد به جای آب؛ هوا درون پمپ کشیده خواهد شد و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی در بخش جلوی پروانه هوا جمع شده و از آنجا به لوله ها وارد خواهد شد.

با راه پیدا کردن هوا به داخل لوله ها بر اثر فشار شروع به ایجاد سر و صدا خواهد کرد. این امر در نهایت منجر به سوختگی سیم پیچ، نشتی سیل و … خواهد شد. شما باید به این موارد توجه داشته باشید و در صورت مشکل سریع تر نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمایید.

 • استفاده از پمپ با توان بیش از حد نیاز

ظرفیت پمپ از جمله مهم ترین مسائلی می‌باشد که باید در زمان تهیه پمپ به آن توجه نمایید. ظرفیت پمپ پس از فاکتورهایی مثل تعداد واحد ها و طبقات، تعداد زانو ها، تعداد شیر های مورد استفاده در ساختمان و … مشخص خواهد شد.

در پاسخ سوال چرا پمپ آب روشن و خاموش میشود؟ باید ذکر کنیم در صورتی که توان و قدرت پمپ با توان بیشتر از حد نیاز باشد امکان روشن، خاموش شدن پمپ وجود دارید.

با بروز کمترین میزان افت فشاری تلاش می‌کند که آن را برطرف کرده و در نهایت باعث خاموش و روشن شدن مکرر پمپ و خراب شدن لوله ها و قطعات دیگر خواهد شد.

 •  ایجاد نشتی آب در سیستم لوله کشی پمپ

یکی از عوامل که باعث روشن و خاموش شدن پمپ آب می شود؛ ایجاد نشتی می باشد که در همه سیستم ها اگر ایجاد شود باعث ایجاد اختلال خواهد شد. در برخی مواقع امکان دارد این نشتی بسیار کوچک باشد که شما نتوانید به راحتی آن‌ها را مشاهده کنید اما منجر به افت فشار شدیدی خواهد شد.

 • عدم نصب شیر یکطرفه در مسیر برگشت آب و خرابی آن

توجه داشته باشید شیر یک طرفه از جمله قطعات مورد استفاده در سیستم پمپ می باشد. وظیفه آن این است که از برگشت آب پمپاژ شده به محفظه داخل پمپ جلوگیری نماید. در پاسخ به سوال چرا پمپ روشن خاموش می شود؟ می توان گفت که یکی از دلایل آن عدم نصب و وجود شیر یکطرفه در سیستم می باشد که باعث خواهد شد تا آب به پمپ بازگردد.

در نهایت پمپ دوباره روشن شود که باعث می شود تا پمپ به صورت مکرر روشن و خاموش شده و در نهایت نتیجه خرابی های اساسی‌تری را به همراه خواهد داشت. بهتر است بدانید که در صورت خراب شدن این شیر یکطرفه امکان دارد که آب با فشار پمپاژ شده و نتواند در شیر عبور کند که به صورت پمپ آب به صورت مکرر خاموش و روشن خواهد شد.

 •  خرابی مخزن تحت فشار

در ادامه مبحث چرا پمپ آب روشن و خاموش می شود؟ باید ذکر کنیم که مخزن تحت فشار از قسمت های می باشد. در صورتی که دچار خرابی شده باشد در خاموش روشن شدن مکرر پمپ آب موثر است.

دلیل خرابی مخزن تحت فشار عدم وجود حجم مورد نیاز و … است. توجه داشته باشید مخزن تحت فشار جهت جلوگیری از احتمال افت فشار و فراهم کردن فشار از بین رفته در آب مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

چرا پمپ آب روشن نمی شود

چرا پمپ آب روشن نمی شود یکی از مشکلاتی است که در برخی مواقع افراد با آن روبرو خواهند شد. روشن نشدن پمپ آب دلایل بسیاری دارد که برخی از آن دلایل عبارتند از:

 • قطع بودن آب ورودی به ساختمان
 • قطع بودن برق ورودی به پمپ آب
 • معیوب بودن فشارسنج پمپ یا تنظیم نادرست کلید اتوماتیک
 • خرابی کلید اتومات پمپ آب
 • نشتی از لوله کلید اتوماتیک پمپ آب
 • زنگ زدن کنتاکت های کلید اتوماتیک پمپ آب
 • گرفتگی لوله اتصال دهنده پمپ و ست کنترل یا منبع تحت فشار
 • هوا گرفتن پمپ آب
 • گیر کردن پروانه پمپ آب
 • داغ شدن پمپ آب

در این مقاله سوال چرا پمپ خاموش و روشن می شود؟ را مورد بررسی قرار دادیم. دلایل آن را ذکر کرده ایم که شما به راحتی می توانید دلایل ان را تشخیص داده و نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمایید. توجه داشته باشید شما برای برطرف کردن این مشکلات باید سعی کنید به افراد معتبر و ماهر بسپارید تا بتوانند مشکل را برطرف نمایند.

چرا پمپ آب روشن خاموش میشود؟

فروشگاه اینترنتی تاسیسات دات کام

شما بازدید کنندگان گرامی می توانید پمپ آب را از طریق فروشگاه اینترنتی تاسیسات دات کام تهیه نمایید. بهتر است بدانید مجموعه تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های تهویه مطبوع می باشد که شما عزیزان می توانید این محصولات را با اطمینان کامل تهیه کرده و از آن بهره مند شوید.

از محصولاتی که توسط این مجموعه عرضه می شود می توان به کولر گازی، داکت اسپلیت، فن کویل و …. اشاره کرد. تمامی این محصولات توسط برترین برندهای داخلی و خارجی تولید شده که دارای عملکرد بسیار مناسب می باشد.

بهتر است بدانید که شما بازدیدکنندگان گرامی با اطمینان خاطر از هر جای ایران می توانید از طریق وبسایت https://tasisat.com جهت تهیه این محصولات اقدام نمایید. در هر مرحله که نیاز به راهنمایی و مشاوره داشته باشید می توانید به صورت کاملآ رایگان اطلاعات لازم را از مشاورین خبره تاسیسات دات کام دریافت نمایید. کافیست از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با کارشناسان تاسیسات دات کام در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *