Search
Close this search box.

چرا باید کولر گازی را سرویس کنیم ؟

چرا باید کولر گازی را سرویس کنیم

چرا باید کولر گازی را سرویس کنیم ؟

چرا باید کولر گازی را سرویس کنیم؟ بدون تردید، سرویس اسپلیت و کولر گازی به صورت منظم و مستمر، در افزایش طول عمر و ارتقای راندمان و بازدهی سیستم نقش برجسته و بارزی ایفا می کند. به عبارت دیگر، یکی از پیش شرط های اصلی برای افزایش توان و قدرت سرمایشی و گرمایشی و جلوگیری از خرابی قطعات، به سرویس کولر گازی اختصاص پیدا می کند. علاوه بر این، سرویس دوره ای و بهینه سیستم، مانع از تحمیل هزینه های اضافی و گزاف به مصرف کننده می شود.

در پاسخ به این سوال که چرا باید کولر گازی را سرویس کنیم باید خاطر نشان نمود کولرهای گازی به علت کارکرد مستمر در فصل گرم تابستان، به تدریج دچار کاهش راندمان و کارایی می شوند. در صورت عدم توجه به این موضوع، علاوه بر بروز اختلال در کارکرد بهینه دستگاه، اجزا و قطعات داخلی سیستم با مشکلاتی مواجه می‌گردد.

بر همین اساس، برای کارکرد درست و جلوگیری از بروز مشکلات و ایرادات فنی، سرویس دوره ای، ماهیانه و سالیانه کولرهای گازی، ضرورت و اهمیت پیدا می کند. با انجام سرویس های دوره ای، خیال مصرف کننده بابت عملکرد مطلوب و درست دستگاه راحت و آسوده می شود.

لازم به ذکر است که سرویس دوره ای سیستم های تهویه مطبوع از نوع کولر گازی، ضمن افزایش بهره وری دستگاه، در کاهش و بهینه سازی مصرف انرژی و برق، کمک شایانی می نماید. این امر کاهش چشمگیر هزینه های مصرفی و اقتصادی کاربران را به دنبال دارد.

ضرورت سرویس به موقع کولر گازی

در مقوله چرا باید کولر گازی را سرویس کنیم باید به این نکته اشاره نمود که عدم سرویس به موقع کولر گازی، مشکلات و معضلات مختلفی را برای سیستم ایجاد می کند. خاموش شدن ناگهانی و یکباره دستگاه، از کار افتادن عملکرد کمپرسور، توزیع هوای گرم در فضای داخلی، کاهش توان و قدرت خنک کنندگی، افزایش سطح صدا و تولید سروصدای غیر معمول، برخی از مشکلات عدم انجام سرویس کولر گازی به شمار می رود. بنابراین، سرویس کولر گازی از راهکارهای کاربردی و مقرون به صرفه برای به حداقل رساندن مشکلات دستگاه در حین انجام فرآیند سرمایش و گرمایش می باشد.

کولرهای گازی از جمله سیستم های تهویه مطبوع پرطرفدار و در عین حال محبوب، در میان خریداران محسوب می گردد. استفاده از قطعات باکیفیت و معتبر در ساختار داخلی این دستگاه ها، هوای مطبوع و مطلوب و سالم را برای افراد با خود به ارمغان می آورد. برخورداری کولر گازی اسپلیت از ظرفیت سرمایشی و گرمایشی متنوع، قابلیت نصب و استفاده از این دستگاه را در سازه ها و پروژه های مختلف، به سادگی فراهم آورده است. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که ایجاد تهویه مطبوع در فضا، از مهم ترین اهداف استفاده از اسپلیت و کولر گازی تلقی می‌گردد.

چرا باید کولر گازی را سرویس کنیم

نحوه سرویس کولر گازی

نظافت و شستشوی اجزای داخلی

یکی از مهم ترین اقدامات در جهت سرویس اسپلیت و کولر گازی، تمیزی و نظافت اجزا و قطعات داخلی سیستم می باشد. متاثر از گذشت زمان، آلودگی ها و ذرات ریز و گردوغبار موجود در هوا بر روی اجزای داخلی دستگاه مانند فن های دمنده و اواپراتور و کندانسور جمع می شود.

تجمع آلودگی ها بر روی این قطعات موجب کاهش کارکرد و بعضا خرابی و معیوب شدن قطعات و متعلقات کولر گازی می شود. بر همین اساس، می بایست نسبت به تمیزی و نظافت و زدودن گردوخاک ایجاد شده بر سطح اجزای سیستم اقدام نمود. با شستشو و نظافت دستگاه، ضمن کاهش قابل توجه مصرف انرژی، طول عمر مفید و بهینه اسپلیت افزایش پیدا می کند.

بررسی فیلتر تصفیه هوا

در ادامه مقوله چرا باید کولر گازی را سرویس کنیم ارزیابی فیلترهای تصفیه کننده هوا از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. فیلتر تصفیه هوای کولر گازی از قطعات مهم و حائز اهمیت موجود در ساختار این مدل از سیستم های تهویه مطبوع قلمداد می گردد. وظیفه اصلی و عمده این قطعه جذب و فیلتراسیون ذرات و کلیه آلودگی های موجود در هوا می باشد.

کارکرد مداوم فیلتر هوای دستگاه موجب جذب انواع آلاینده ها بر سطح آن می شود. در نتیجه این امر کارکرد و کارایی این قطعه به تدریج کاهش پیدا می کند. به همین جهت، با بررسی فیلتر دستگاه به صورت ماهیانه می توان از کارایی و کارکرد بهینه این بخش اطمینان حاصل کرد. همچنین، در صورت فرسودگی فیلتر تصفیه کننده، تعویض و جایگزینی آن با مدل نو، لازم و ضروری می شود.

در ضمن، اطمینان حاصل کردن از اندازه و میزان بودن گاز مبرد دستگاه نیز در این زمینه از مؤلفه های بسیار مهم و حائز اهمیت تلقی می گردد. کاهش یا تخلیه گاز مبرد، می تواند سیکل سرمایش و گرمایش و توان و قدرت برودتی سیستم را با اختلالات جدی همراه سازد.

علت سرویس کردن کولر گازی

مهم ترین مزایای سرویس کولر گازی

با مروری بر مزایا و فواید سرویس سیستم های تهویه مطبوع، پاسخگویی به سوال چرا باید کولر گازی سرویس کنیم، راحت تر می شود. افزایش کارکرد و راندمان سیستم، به انضمام افزایش طول عمر قطعات و متعلقات را می‌توان از مهم ترین مزیت های انجام فرآیند سرویس کولر گازی برشمرد

مضاف بر این، سرویس به موقع کولر گازی کاهش مصرف انرژی و برق را با خود به دنبال دارد.

یکی از دلایل مهم افزایش مصرف انرژی دستگاه و به تبع آن، بالا رفتن هزینه های مصرفی را باید در عدم انجام سرویس به موقع سیستم جستجو نمود. ناگفته نماند که سرویس دوره ای کولر گازی مانع از خرابی و آسیب دیدن قطعات حائز اهمیت دستگاه می شود.

مؤلفه های مؤثر بر هزینه سرویس کولر گازی

در پایان مبحث چرا باید کولر گازی را سرویس کنیم به بررسی عوامل تاثیرگذار بر هزینه نهایی سرویس کولر گازی می پردازیم. به طور کلی، هزینه سرویس سیستم های تهویه مطبوع متغیر و متفاوت می باشد.

یکی از مهم‌ترین عوامل در زمینه هزینه سرویس کولر گازی به نوع و مدل دستگاه مربوط می شود. همچنین، نوع خدمات انجام شده می تواند هزینه سرویس دستگاه را با نوساناتی همراه سازد.

کولرهای گازی متناسب با نوع و مدل و مساحت فضا و سازه، در ظرفیت های هوادهی متنوع طراحی و تولید می شوند. از سوی دیگر، بازه زمانی مناسب برای انجام فرآیند سرویس این مدل از سیستم های تهویه مطبوع، هر شش ماه یک بار می باشد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *