چرا کولر آبی در مناطق مرطوب بازدهی ندارد ؟

چرا کولر آبی در مناطق مرطوب بازدهی ندارد ؟

چرا کولر آبی در مناطق مرطوب بازدهی ندارد ؟ به طور کلی، کولر آبی نمونه ای از تجهیزات برودتی و سرمایشی برای ایجاد هوای خنک در محیط داخلی به شمار می رود. این مدل از سیستم های سرمایشی بر مبنای تبخیر آب و ایجاد رطوبت، فرآیند خنک سازی و سرمادهی را انجام می دهند.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که کولرهای آبی از سیستم های سرمایشی بسیار قدیمی، به ویژه در کشور ما محسوب می شوند. همچنین، این مدل از تجهیزات برودتی با عنوان کولر تبخیری نیز شناخته می شوند.

برای پاسخگویی به سوال چرا کولر آبی برای مناطق مرطوب مناسب نیست می توان گفت که مکانیزم عملکرد این دستگاه بر اساس تبخیر دما و تولید رطوبت، هوای خنک را در فصل تابستان در محیط داخلی انتشار می دهد. طراحی کولر آبی بسیار ساده و بدون پیچیدگی صورت گرفته است. در ساختار اصلی این دستگاه یک اتاقک فلزی و تعدادی واسط تبخیری به چشم می خورد.

گفتنی است ایجاد سرما و فرآیند تبخیر به وسیله کولر آبی از طریق الکتروپمپ آن صورت می گیرد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که کولرهای آبی از سیستم های سرمایشی تبخیری به شمار می آیند. سیستم های تبخیری پروسه خنک سازی محیط اطراف را از طریق تبخیر سیال اجرایی می کنند. سیال استفاده شده در کولرهای آبی معمولا جریان آب می باشد.

استفاده از فناوری های جدید و به روز در طراحی و ساخت، افزایش توان و قدرت خنک کنندگی کولرهای آبی را به همراه داشته است. به طور معمول، این دستگاه سرمایشی به علت برخورداری از اندازه بزرگ، در فضای بیرون از ساختمان نصب و مورد بهره برداری قرار می گیرد. همچنین، باد سرد تولید شده به وسیله این دستگاه، از طریق کانال ها به فضای داخلی خانه انتقال پیدا می کند.

چرا کولر آبی در مناطق مرطوب بازدهی ندارد

علت بازدهی نداشتن کولر آبی در مناطق مرطوب

برای پاسخ دادن به سوال چرا کولر آبی در مناطق مرطوب بازدهی ندارد باید ابراز نمود که اقلیم آب و هوایی بسیاری از شهرهای کشور ما، دارای هوای گرم و خشک می باشد. کولرهای آبی برای استفاده در مناطق گرم و خشک، از انتخاب های کاربردی و کارآمد تلقی می گردند. بر همین اساس، یکی از عوامل مهم برای افزایش بازدهی و راندمان کولر آبی، توجه به شرایط آب و هوایی منطقه می باشد.

نصب و استفاده از این دستگاه در مناطق شمالی و جنوبی کشور به علت بالا بودن میزان رطوبت هوا، توجیه منطقی و اقتصادی ندارد. چراکه کارکرد این دستگاه در مناطق مرطوب علاوه بر افزایش رطوبت هوا، موجب عدم تولید هوای مطبوع و دور شدن محیط از شرایط و دمای آسایش و بهینه می شود.

بنابراین در پاسخ به سوال چرا کولر آبی برای مناطق مرطوب مناسب نیست باید ابراز نمود که برخورداری این دستگاه از عملکرد تبخیری، موجب افزایش گرمای هوا در اقلیم های دارای رطوبت بالا می شود. در چنین شرایطی دمای محیط داخلی نه تنها خنک نشده، بلکه موجبات نارضایتی و ناخشنودی و سلب آرامش کاربر را فراهم می‌آورد.

علاوه بر این، استفاده از کولر آبی در مناطق مرطوب، تنها موجب استفاده بیهوده از جریان برق و انرژی و متعاقب آن، افزایش هزینه های جانبی و اقتصادی مصرف کننده می شود. لازم به ذکر است که مطابق با بررسی انجام شده، ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد، دمای آسایش بدن انسان برآورده شده است. کاهش یا افزایش دما از میزان اعلام شده، تبعات و پیامدهای مختلفی را برای مصرف کننده به دنبال دارد.

بر همین اساس، رطوبت بالای محیط، موجب برهم خوردن این توازن و توزیع هوای گرم و ناخوشایند در فضای داخلی می شود. مضاف بر این، بازدهی کولرهای آبی در شرایط عادی و نرمال، حدود ۷۵ درصد اعلام شده است. بر همین مبنا، استفاده از این سیستم سرمایشی در مناطق مرطوب، کاهش راندمان و کارایی دستگاه را در پی دارد.

دلایل اصلی افزایش رطوبت هوا در حین کارکرد کولر آبی

در ادامه مقاله چرا کولر آبی در مناطق مرطوب بازدهی ندارد ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که مکانیزم عملکرد و کارکرد این دستگاه ها، موجب افزایش رطوبت موجود در هوا می شود. از آنجایی که فرآیند تبخیر در این مدل از سیستم های سرمایشی به عنوان جذب کننده گرما، عمل می کند، بر همین اساس، هوای تولید شده از رطوبت نسبتا بالایی برخوردار می باشد. همچنین، سیال اصلی برای آغاز مکانیزم عملکرد کولر آبی، جریان آب می باشد.

پرتاب و انتقال قطره های آب در حین کارکرد دستگاه به محیط پیرامون، در افزایش نرخ رطوبت هوا بسیار تاثیرگذار و مؤثر است. برخورداری این دستگاه ها از پوشال، موجب افزایش پرتاب ذرات آب به محیط می‌شود. همچنین، فن دمنده دستگاه انتقال ذرات به اطراف را سبب می شود.

از دلایل افزایش رطوبت هوا در حین کارکرد کولر آبی ، خراب شدن و فرسودگی پدها و پوشال های دستگاه می باشد. به طور معمول، پوشال های خنک کننده کولر آبی، به مرور زمان فرسوده شده و تغییر شکل می دهند. در نتیجه این امر، ضمن کاهش توان خنک کنندگی دستگاه، ذرات و قطره های آب، به وسیله فن به محیط داخلی انتقال پیدا می کنند. همچنین، تناسب نداشتن ظرفیت کولر گازی با ابعاد و اندازه محیط، در افزایش رطوبت هوا اثرگذار است.

در مقوله چرا کولر آبی در مناطق مرطوب بازدهی ندارد، ناگفته نماند که افزایش رطوبت هوا در مناطق گرم و خشک، موجب ایجاد تعادل در رطوبت و متعاقب آن، جلوگیری از خشکی پوست می شود. اما افزایش رطوبت در محیط های مرطوب، کاهش بازدهی و راندمان و تولید هوای گرم، به وسیله کولر آبی را در پی دارد.

روش های کاهش و کنترل افزایش رطوبت هوا

انجام سرویس های دوره ای، تمیز کردن آلودگی ها و رسوب زدایی کولر آبی، در کاهش رطوبت ایجاد شده در هنگام کارکرد دستگاه، تاثیر بسزایی برجای می گذارد. همچنین، بررسی و تعویض پوشال ها و پدهای کولر آبی و تمیزکاری اجزا و قطعات سیستم در این زمینه تاثیرگذار است.

علاوه بر این، استفاده از پدهای سلولزی، از بهترین راهکارها برای کنترل و مدیریت افزایش رطوبت هوا محسوب می گردد. توزیع مناسب و بهینه و یکپارچه آب و جلوگیری از انتقال ذرات به اطراف، عدم تولید قارچ و باکتری و کاهش مشکلات تنفسی، از مزیت های شاخص پدهای سلولزی قلمداد می گردد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 11 =