چرا کولر گازی خنک نمیکند

چرا کولر گازی خنک نمیکند

لطفا امتیاز دهید

چرا کولر گازی خنک نمیکند

این روز ها در هر خانه ای یک کولر گازی وجود دارد که با استفاده از آن دمای محیط به حد مطلوب می رسد. یکی از بهترین اختراعات بشر تاکنون کولر گازی بوده است! از زمان وجود این وسیله در خانه های مردم، برخی مشکلات در سیستم این دستگاه ایجاد شده اند که مصرف کنندگان در پی حل آن بوده اند!

به طور مثال یکی از سوالات پر تکرار مردم در این رابطه، این است که چرا کولر گازی خنک نمیکند؟ علل مختلفی در بخش ها و اجزای مختلف این وسیله، سبب ایجاد این مشکلات در سیستم کولر گازی می شوند، در این بخش می خواهیم چندی از این مشکلات را بررسی کنیم.

خنک نکردن کولر گازی به دلایل زیر اتفاق می افتد:

  • خرابی موتور و کمپرسور

موتور در هر وسیله برقی یکی از مهم ترین اجزا محسوب می شود. در کولر گازی در کنار موتور، کمپرسور نیز اهمیت بسیار زیادی دارد و به همین خاطر نیز سلامت این دو قطعه برای عملکرد مطلوب این دستگاه اهمیت دارد.

کمپرسور در سیستم کولر، وظیفه افزایش حجم گاز را دارد و در صورت وجود اختلال در این قطعه، باد سرد در فضا منتشر نمی شود. به همین خاطر در صورت وجود هر نوع مشکلی در این بخش های فنی کولر باید به سرعت در پی حل آن باشیم، قطعه مربوطه را تعمیر کنیم و در صورت وجود آسیب های بیش تر، آن را تعویض کنیم.

خرابی فن کولر

  • خرابی فن کولر

اگر از خود پرسیدید چرا کولر گازی خنک نمیکند، به عملکرد فن های کولر نیز دقت کنید! این بخش از کولر نیز در انتشار باد سرد در فضا نقش دارد و در صورت سالم بودن موتور و کمپرسور در دستگاه باید در این بخش به دنبال مشکل باشیم.

ممکن است سیم فن دچار مشکل شده باشد، یا پره های آن آسیب دیده باشند و عملکرد آن را با اختلال رو به رو کرده باشند. همچنین گاها در فن کولر گازی صداهای ناهنجاری شنیده می شود که در صورت شنیدن آن باید موتور و فن را خاموش کنید و فورا با تعمیر کار تماس بگیرید!

  • ایجاد مشکل در ترموستات کولر

این قطعه در کولر وظیفه تشخیص دما را بر عهده دارد. به این ترتیب با خرابی آن ممکن است سیستم سرد کننده کولر شما به درستی عمل نکند. برای این که متوجه شوید ترموستات کولر شما خراب شده یا نه، درجه کولر را پایین تر بیاورید و عملکرد آن را بررسی کنید.

اگر این قطعه خراب شده باشد، بادی که از دریچه های کولر به بیرون می وزد، گرم خواهد بود. برای تعمیر این قطعه باید تنظیمات آن به حالت اولیه برگردد. این کار بسیار تخصصی است و باید به تکنیسین های مربوطه واگذار شود.

  • کثیفی یا خرابی کندانسور

نظافت سیستم های فنی و بخش های داخلی یک کولر گازی یکی از اصول اولیه برای نگهداری بهتر از این وسیله می باشد. اگر این بخش از کولر شما کثیف باشد، بی شک نمی تواند مانند سابق عمل کند. خنک نکردن کولر گازی ممکن است به وجود نشتی در این قسمت نیز مربوط شود. در صورتی که این قسمت از کولر گازی شما مشکل داشته باشد، گاز موجود در لوله ها سرد نمی شود و در نتیجه هوایی گرم از دریچه های کولر گازی خارج می شود.

گازی که در این قسمت جریان دارد، مبرد است و نوعی ماده خنک کننده به شمار می رود که کندانسور وظیفه خنک کردن آن را دارد. در صورتی که کولر سرمای مورد نظر را ایجاد نکرد، کویل های کندانسور را نیز بررسی کنید.

  • انسداد تاسیسات کولر

در صورتی که گرفتگی ای در شلنگ ها و تاسیسات موجود در این وسیله وجود داشته باشد، بی شک هوا را به اندازه کافی خنک نمی کند. انسداد لوله ها نیز می تواند مشکل ساز باشد. از آن جا که مبرد در لوله های دستگاه جریان دارد، در صورت هر گونه آسیبی به لوله ها، فرایند خنک کردن محیط با مشکل رو به رو می شود.

در این مواقع باید لوله ها و شلنگ ها با ازت شست و شو شوند تا گرفتگی موجود در این بخش ها به کلی از بین برود. اما این روش شست و شو باید بسیار حساس و با دقت انجام شود، چون ازت نباید به مدار های الکتریکی موجود در کولر برخورد داشته باشد.

انسداد تاسیسات کولر

  • پنل خارجی کولر

وضعیت پنل خارجی کولر نیز می تواند در ایجاد اختلال در عملکرد این دستگاه مشکل ایجاد کند. معمولا پنل ها را در خارج از محیط ساختمان نصب می کنند و در صورتی که محل نصب آن ها مناسب نباشد، بی شک اختلالاتی در عملکرد کولر ایجاد می شود.

این پنل ها نباید زیر نور مستقیم خورشید قرار داشته باشند. در صورتی که محل قرار گیری آن در معرض نور قرار داشت، یا جای آن را عوض کنید و یا سایه بانی مناسب برای آن تهیه کنید.

  • ظرفیت کولر

در صورتی که کولر گازی منزل خود را با توجه به متراژ فضای ساختمان خود خریداری نکنید، بی شک اختلالاتی در سیستم این دستگاه ایجاد می شود. چرا که کولر گازی برای خنک کردن یک فضای بزرگ تر از ظرفیت، بیش تر کار می کند و این مسئله به سیستم های فنی آن آسیب می رساند.

سخن پایانی

چرا کولر گازی خنک نمیکند؟ در این مقاله به علل مهم از کار افتادن کولر گازی و عدم ایجاد هوای سرد در محیط پرداختیم و مواردی که در این زمینه مشکل ساز می شوند را بررسی کردیم. در نظر داشته باشید که نگهداری درست از کولر گازی در دوران استفاده از آن، تاثیر به سزایی در عملکرد این وسیله دارد.

چرا کولر گازی خنک نمیکند

اگر شما هم با سوال چرا کولر گازی خنک نمیکند، رو به رو شدید، در رابطه با موارد یاد شده تحقیق به عمل آورید. در سایت tasisat.com نیز می توانید از مشاوره های تخصصی بهره مند شوید.

اگر ظرفیت کولر کم تر از متراژ فضا باشد چه مشکلی در کولر ایجاد می شود؟

کولر باید بیش تر کار کند و در نتیجه راندمان کاری آن کم تر می شود و به تدریج آسیب می بیند.

بهترین مکان برای قرار دادن پنل های کولر چه مشخصاتی دارد؟

این پنل ها باید زیر سایه و دور از نور مستقیم خورشید قرار داشته باشند.

برای رفع کثیفی کندانسور چه باید بکنیم؟

باید کویل های این وسیله را تمیز کنیم.

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *