سیکل چیلر جذبی

طرز کار و سیکل چیلر جذبی در مقایسه با مدل های تراکمی، بسیار متفاوت صورت می گیرد. فرآیند سرما سازی و ایجاد سرما در چیلرهای جذبی یا ابزوربشن، به وسیله بخش هایی نظیر ژنراتور، جاذب، کندانسور و اواپراتور اجرایی می گردد. در این مدل از سیستم های تهویه، اثری از کمپرسور و واحد تراکم به چشم نمی خورد.

بر همین اساس، عملکرد و کارکرد چیلرهای جذبی بر مبنای سیکل تبرید جذبی انجام می گیرد. همچنین، در این دستگاه، مولد، ماده جذب کننده و پمپ، تقریبا همانند کمپرسور به ایفای نقش می پردازند.

لازم به ذکر است که در چرخه تبرید جذبی، قطعه ژنراتور با تامین حرارت مورد نیاز، اختلاف فشار مناسب برای ایجاد سرمایش را تولید می کند.

این در حالی است که در چیلرهای تراکمی، اختلاف فشار دستگاه به واسطه قطعه کمپرسور ایجاد می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که برای انجام سیکل تراکمی، انرژی الکتریکی مورد نیاز می باشد. تامین جریان الکتریکی لازم، موجب کارکرد و گردش الکتروموتور و متعاقب آن، راه اندازی کمپرسور چیلر تراکمی می شود.

در چیلرهای جذبی، برای کارکرد و عملکرد سیکل جذبی، به حرارت نیاز می باشد. گفتنی است که در چیلرهای جذبی از آب به عنوان ماده مبرد و از محلول لیتیوم بروماید در مقام ماده جذب کننده استفاده می شود. در سوی مقابل، ماده مبرد در نظر گرفته شده برای چیلر های تراکمی، بسته به نوع و مدل، گاز خنک کننده r22 یا r134a می باشد.

از لحاظ نوع و مدل، چیلرهای تراکمی در نمونه های چیلر تراکمی آب خنک و چیلر تراکمی هوا خنک طراحی و تولید می شوند. از سوی دیگر، چیلرهای جذبی در مدل های شعله مستقیم، دو اثره و یک اثره یا تک مرحله ای در سطح بازار موجود می باشند.

طرز کار و سیکل چیلر جذبی

طرز کار و سیکل چیلر جذبی

مکانیزم عملکرد و سیکل چیلر جذبی در بسیاری مواقع همانند چرخه تبرید تراکمی صورت می گیرد. یکی از تفاوت های شاخص سیکل جذبی، حذف کمپرسور و استفاده از تجهیزات و قطعاتی مانند ژنراتور، ابزوربر و پمپ می‌باشد. همچنین، انجام این سیکل به ویژه از لحاظ چگالش در بخش کندانسور و تبخیر در قسمت اواپراتور، همانند چرخه تبرید تراکمی اجرایی می شود.

به عبارت دیگر، برای انجام فرآیند سیکل تبرید تراکمی وجود چهار عنصر واحد تراکم یا کمپرسور، واحد تبخیر یا اواپراتور، واحد چگالش یا کندانسور و اکسپنشن ولو یا شیر انبساط، لازم و ضروری محسوب می شود. این پروسه در چیلرهای جذبی به وسیله قطعاتی مانند کمپرسور و جاذب، به همراه کندانسور و اواپراتور به مرحله اجرا در می آید.

ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که در سیکل چیلر جذبی به واسطه حذف قطعه کمپرسور، مصرف برق به میزان قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرده است. این امر در کاهش و به حداقل رساندن هزینه های اقتصادی و جانبی نقش بسزایی ایفا می نماید.

تولید سرما در این دستگاه ها بر مبنای ایجاد فرآیند شیمیایی در فضای خلا و جذب شدن گرما انجام می شود. ماده مبرد چیلرهای جذبی سیال آب بوده که با قرار گرفتن در دمای کم و فشار پایین، تبخیر می شود. بخارهای ایجاد شده حاصل از سیال ثانویه، از طریق محلول لیتیوم بروماید یا همان ماده جاذب دفع می گردد.

در این مدل از سیستم های تهویه، آب در فشار یک اتمسفر، در دمای 100 درجه سانتیگراد به جوش آمده و در دمای 43 درجه سانتیگراد و در فشار 0.1 اتمسفر، تحت فشار کندانسور و ژنراتور تبخیر می گردد.

با کم شدن فشار به میزان 0.01 اتمسفر، فرآیند تبخیر ماده مبرد در دمای 4.5 درجه صورت می گیرد. بر همین اساس، یکی از تفاوت ها و وجه تمایز سیکل تبرید تراکمی و تبرید جذبی را می توان در نحوه منتقل شدن ماده مبرد از فشار پایین به فشار زیاد در چرخه تبرید دانست.

نقش محلول جاذب در چرخه تبرید جذبی

همانگونه که اشاره گردید، جاذب یا ابزوربر، یکی از اجزای اصلی سیکل چیلر جذبی تلقی می گردد. محلول نمک مایع یا لیتیوم بروماید با جذب بخار ایجاد شده در محفظه اواپراتور، بستر مناسب برای خنک سازی آب را فراهم می آورد. خاصیت جذب کنندگی بسیار بالای محلول نمک مایع، در جذب و دفع گرمای ایجاد شده در اثر تبخیر، تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارد.

محلول لیتیوم بروماید از خانواده های هالوژن ها و به عنوان نوعی از عناصر قلیایی، از لحاظ خاصیت های شیمیایی و فیزیکی، دارای ترکیبی پایدار می باشد. به همین جهت، این محلول در هوای آزاد غیر قابل تجربه است.

ماده لیتیوم بروماید از قابلیت جذب رطوبت بسیار بالایی بهره مند می باشد. همچنین، این محلول امکان حل کردن حجم زیادی از آب را در خود به راحتی فراهم می آورد. فرآیند تبخیر آب و افزایش درجه موجب تغییر میزان غلظت لیتیوم بروماید می شود.

بی خطر بودن و نداشتن ترکیبات سمی و مضر، از دیگر مشخصات قابل توجه ماده نمک مایع به حساب می آید. در ضمن، کم بودن گرمای ویژه این محلول، در راندمان و بازدهی حرارتی چیلر جذبی کمک شایانی می کند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − هشت =