عملکرد چیلر جذبی

عملکرد چیلر جذبی بر مبنای چرخه تبرید جذبی صورت می گیرد. فرآیند چرخه تبرید سیستم از طریق منابع گرمایی نظیر شعله مستقیم گاز یا بخار داغ اجرایی می گردد. پس از تکمیل شدن چرخه تبرید جذبی دستگاه، آب خنک شده به سایر واحدهای و تجهیزات سرمایشی مانند هواساز و فن کویل انتقال پیدا می کند.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که چیلر جذبی، به عنوان نمونه ای از سیستم های تهویه، از ژنراتور و با استفاده از حرارت، نیروی و انرژی لازم برای آغاز ایجاد سرمایش را تامین می سازد. این در حالی است که در چیلرهای تراکمی، فرآیند آغاز سیکل تبرید تراکمی به وسیله کمپرسور و پس از تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز، انجام می شود.

سیکل کاری و عملکرد چیلر جذبی

به طور کلی، عملکرد چیلر جذبی در پرتو وجود قطعات و متعلقاتی مانند ابزوربر، اواپراتور، کندانسور و ژنراتور به مرحله اجرا در می آید. در سیکل کاری این دستگاه ها از یک ماده جذب کننده، تحت عنوان سیال ثانویه استفاده می شود

به طور معمول، ماده جاذب به کار رفته در این فرآیند، نمک مایع یا لیتیوم بروماید می باشد. این محلول گازهای تولید شده در اثر تبخیر ماده مبرد در بخش اواپراتور دستگاه را جذب می نماید.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در سیکل کاری چیلرهای جذبی، از یک ژنراتور به منظور تولید اختلاف فشار استفاده می شود. راه اندازی و کارکرد ژنراتور دستگاه با حرارت انجام می گیرد.

طرز کار چیلر جذبی

به طور کلی، در شروع و تکمیل سیکل تبرید جذبی دستگاه، چهار جز اصلی با نام های جاذب، مولد، تبخیر کننده و کندانسور دخالت دارند. در واقع، این قطعات چیلر جذبی همان وظایف و نقش های قطعه کمپرسور در ساختار چیلرهای تراکمی را انجام می دهند.

علاوه بر این، در چرخه تبرید تراکمی، چهار متغیر واحد تراکم، واحد چگالش، شیر انبساط و اواپراتور نقش دارند. همچنین، دیگر وجه تمایز چیلرهای تراکمی با مدل های جذبی، نوع ماده مبرد به کار رفته در ساختار این دستگاه ها، برای ایجاد سرمایش می باشد.

ماده مبرد خنک کننده مورد استفاده در چیلر تراکمی، غالبا گاز مبرد R134A یا R22 می باشد.

مبرد مایع یا سیال آب در سیکل کاری چیلرهای جذبی، ابتدا وارد دریچه انبساط شده و پس از عبور از این بخش، به قسمت اواپراتور دستگاه منتقل می شود. از آنجایی که قطعه کمپرسور در ساختار چیلرهای جذبی، حذف شده، این امر موجب کاهش چشمگیر مصرف برق و به حداقل رسیدن هزینه های اقتصادی کاربران شده است.

در سوی مقابل، تامین انرژی در چیلر جذبی، از طریق مصرف گاز و انرژی، حرارت مورد نیاز را تامین می کند. این موضوع می تواند منجر به افزایش هزینه مصرف گاز در این مدل از سیستم های تهویه مطبوع شود.

قطعات ضروری برای عملکرد چیلر جذبی

1- اواپراتور

اواپراتور از اجزای مهم و حائز اهمیت برای انجام سیکل کاری و کارکرد چیلر جذبی به حساب می آید. سرد کردن و خنک کردن ماده سیال، به وسیله این قطعه صورت گرفته و سپس به وسیله پمپ برای مصارف سایر دستگاه ها منتقل می شود. تبخیر کننده به صورت مشترک با ابزوربر در محفظه پایینی دستگاه تعبیه شده اند. به منظور افزایش ضریب تبادل حرارتی، در این بخش از لوله های مسی دارای فین استفاده شده است.

2- ابزوربر

جاذب یا ابزوربر به صورت مشترک در قسمت پایینی چیلر جذبی، واقع شده و از بخش هایی مانند لوله های مسی، لوله پرچ و نازل های پاشش تشکیل شده است. به منظور نمایش دادن سطح محلول، یک چشمی ویژه در جاذب دستگاه تعبیه شده است.

در قسمت ابزوربر، متناسب با ظرفیت دستگاه، مقدار مشخصی و تعیین شده ای از نمک مایع یا همان لیتیوم بروماید وجود دارد. جاذب با جذب بخار آب حاصل شده در بخش اواپراتور، فشار این قسمت را مدیریت می کند.

خاصیت جذب کنندگی بالا، بی خطر بودن، کیفیت مطلوب و نداشتن ترکیبات مضر و خطرناک، از مشخصات محلول جاذب چیلر جذبی محسوب می شود.

قطعات ضروری برای عملکرد چیلر جذبی

3- ژنراتور

مولد به عنوان یکی دیگر از اجزای تعیین کننده چیلر جذبی، به صورت مشترک با کندانسور، در محفظه بالایی دستگاه واقع شده است. افزایش غلظت ماده جاذب لیتیوم بروماید، از وظایف مهم مولد یا ژنراتور چیلر جذبی به شمار می آید. منبع انرژی ژنراتور دستگاه می تواند آب داغ یا آبگرم بخار بوده که به لوله ها مسی مولد و مبدل حرارتی سیستم وارد می شوند.

به منظور افزایش دوام و مقاومت، لوله های ژنراتور از آلیاژ نیکل و مس تولید می‌گردد.

4- کندانسور

از دیگر اجزای مهم موجود در ساختار چیلر ابزوربشن، قطعه کندانسور بوده که وظیفه تغییر فاز بخار مبرد آزاد شده در بخش ژنراتور را به عهده دارد. به طور معمول، بخار مبرد در این بخش به حالت مایع تغییر فاز می دهد.

آب مقطر تولید شده در بخش کندانسور، به صورت مستقیم به طرف قسمت اواپراتور حرکت می کند. همچنین، محل قرارگیری این قطعه در مخزن بالایی دستگاه می باشد. کندانسور با مولد چیلر جذبی در یک محفظه مشترک واقع شده اند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + هجده =