مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت

مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت

لطفا امتیاز دهید

مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت

مینی چیلر و داکت اسپلیت از سیستم های رایجی هستند که در کاربری های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. هر کدام از این محصولات ویژگی های مختص به خود را دارند که باعث تفاوت با سیستم دیگر شده است. در این مبحث قصد بررسی مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت را داریم. از شما همراه گرامی دعوت می شود چنانچه می خواهید در این زمینه کسب اطلاعات بیشتری داشته باشید؛ با این مقاله ما را همراهی نمایید.

آشنایی با مینی چیلر

در ابتدای مبحث مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت بهتر است با این سیستم آشنا شوید. مینی چیلر دستگاهی متداول است که برای تولید آب سرد مورد نیاز مبدل های حرارتی بوده و در فضای بیرون ساختمان و در پشت بام نصب می شود. آب سرد تولید شده توسط این دستگاه از طریق لوله کشی و پمپاژ به فن کویل رسیده و بدین صورت سرمایش مخیط را فراهم می کند. این محصول دارای تنوع ظرفیتی بوده ولی در کل برای استفاده در محیط های کوچک مناسب می باشد. مینی چیلر میدیا، مینی چیلر آکس و … از جمله انواع دستگاه های موجود در بازار سیستم های تهویه مطبوع می باشند.

مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت

آشنایی با داکت اسپلیت

قبل از آن که با مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت آشنا شوید؛ بهتر است اول با داکت اسپلیت آشنا شوید. داکت اسپلیت وسیله ای متشکل از دو یونیت داخلی و خارجی است که یونیت خارجی آن در بیرون محیط قرار می گیرد. یونیت داخلی آن نیز در داخل محیط و در زیر سقف کاذب تعبیه می شود که توسط لوله کشی مسی که در آن مبرد جریان می یابد؛ به هم متصل می شوند. سپس یونیت داخلی آن با کانال کشی به قسمت های مختلف ساختمان مثل اتاق ها و سالن متصل می شود.

این سیستم‌ به صورت دو گانه بوده و در فصل سرد و گرم در ساختمان های مختلف کاربرد دارد. هوای سرد و گرم این سیستم از طریق همین کانال ها وارد محیط شده و طی مدت زمان کمی داخل محیط را سرد و یا گرم می کند. داکت اسپلیت تک الکتریک، داکت اسپلیت هایسنس و … از جمله انواع داکت اسپلیت ها می باشد.

آشنایی با مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت

مقایسه از نظر کنترل مستقل دما

زمانی که از داکت اسپلیت استفاده می شود؛ در یک واحد تمامی اتاق ها به یک یونیت داخلی وصل می شوند. بنابراین نمی توان دمای هر اتاق را جداگانه و به طور مستقل تنظیم کرد؛ بلکه همه قسمت های محیط دارای دمای یکسانی هستند. در حالی که چیلر دارای عملکرد مستقل بوده و می توان دمای هر اتاقی را به صورت جداگانه تنظیم و کنترل کرد. مثلا اگر در اتاقی فرد سالمند و یا کودک قرار دارد؛ می توان دمای آن را به نسبت نیاز همان فرد تنظیم کرد. در این صورت علاوه بر تامین دمای مناسب می توان جلوی مصرف بالای انرژی را نیز گرفت.

مقایسه از نظر کانال کشی و لوله کشی

 دیگر مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت در کانال کشی آن ها است. کانال کشی داکت اسپلیت هزینه های زیادی دارد اما برای لوله کشی مینی چیلر هزینه ها کمتر است. همچنین به دلیل عدم وجود کانال کشی در مینی چیلر نصب آن راحت بوده و در صورت بازسازی ساختمان راحت تر می توان آن را تغییر داد.

مقایسه از نظر محدودیت در لوله کشی

برای اتصال یونیت داخلی و خارجی داکت اسپلیت از لوله کشی مسی استفاده می شود تا مبرد در آن جریان یابد. برای لوله کشی مبرد محدودیت وجود دارد و این دو قسمت نباید فاصله طولانی از هم داشته باشند. اما در مینی چیلر لوله کشی آبی بوده و هیچ محدودیتی ندارد و می توان فاصله آن را در صورت لزوم بیشتر کرد.

مقایسه از نظر سطح صدا

دیگر مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت صدای کم آن در حین کار می باشد. مینی چیلر زمانی که در حال کار است صدای خیلی کمی دارد و مزاحمت و خللی در آرامش افراد ایجاد نمی کند. در مقابل داکت اسپلیت به دلیل وجود یک فن بزرگ در آن سطح صدای بیشتری نسبت به مینی چیلر دارد. در صورتی که نصب اصولی و با رعایت قواعد و نکات و توسط یک فرد متخصص انجام شود؛ می توان تا حد زیادی صدای آن را کم کرد.

مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت

مقایسه از نظر تامین هوای تازه

هر دوی این سیستم ها قابلیت تامین هوای تازه را دارند؛ اما با استفاده از مینی چیلر هوای تازه همیشه و به مقدار کافی در اختیار شما قرار می گیرد.

مقایسه از نظر قیمت

از جمله مهم ترین مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت هزینه اولیه کمتری دارد و همچنین هزینه های مربوط به اجرا و نصب آن نیز بیشتر است. البته ناگفته نماند که با انجام برخی کارها در زمان نصب می توان هزینه های مربوط به این بخش را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مینی چیلر چیست؟

این وسیله سرمایشی آب سرد مورد نیاز برای فن کویل را فراهم می کند.

داکت اسپلیت چگونه دستگاهی است؟

این وسیله سرمایشی و گرمایشی شامل دو یونیت داخلی و خارجی است که یونیت داخلی آن در سقف کاذب نصب شده و نیاز به کانال کشی دارد.

مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت از چه لحاظی دارای مزیت است؟

از نظر کنترل مستقل دما، کانال کشی و لوله کشی، محدودیت در لوله کشی، سطح صدا، تامین هوای تازه و قیمت

مطالب مرتبط

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

معرفی 3 تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی فن کویل از جمله سیستم های تهویه مطبوع است که از... ادامه مطلب

مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت

مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت

مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت مینی چیلر و داکت اسپلیت از سیستم های رایجی هستند که در کاربری... ادامه مطلب

محل نصب چیلر هوا خنک

محل نصب چیلر هوا خنک چیلر یکی از تجهیزات تهویه مطبوع است که به طور کلی به دو دسته جذبی... ادامه مطلب

کولر صنعتی چیست ؟

کولر صنعتی چیست ؟

کولر صنعتی چیست ؟ بهتر است بدانید که کولر انواع مختلفی دارد؛ که هر یک در کاربردهای خاصی مورد استفاده... ادامه مطلب

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

فن کویل سقفی توکار از نظر صدا

فن کویل سقفی توکار از نظر صدا فن کویل سقفی توکار یکی از انواع فن کویل های سقفی است که... ادامه مطلب

عوارض دستگاه تصفیه هوا غیر استاندارد

عوارض دستگاه تصفیه هوا غیر استاندارد امروز با توجه به آلودگی هوا و ایجاد مشکلات و بیماری های مختلف توصیه... ادامه مطلب

طرز کار چیلر هوا خنک

طرز کار چیلر هوا خنک چیلرها از جمله سیستم های سرمایشی هستند که در ظرفیت ها و مدل های مختلفی... ادامه مطلب

طبقه بندی سیستم تاسیسات تهویه مطبوع

طبقه بندی سیستم تاسیسات تهویه مطبوع

طبقه بندی سیستم تاسیسات تهویه مطبوع در این مقاله از سری مقالات وب سایت تخصصی تاسیسات دات کام قصد داریم... ادامه مطلب

1 دیدگاه

 • حسین معصومی 1402/03/06 پاسخ

  مینی چیلرها و داکت اسپلیت‌ها هر دو انواعی از سیستم‌های تهویه مطبوع هستند که در ساختمان‌ها استفاده می‌شوند، اما هر کدام مزایا و محدودیت‌های خود را دارند. در زیر، مزایای مهم مینی چیلرها نسبت به داکت اسپلیت‌ها را بررسی می‌کنیم:

  ۱. فضای مورد نیاز: مینی چیلرها فضای کمتری نسبت به داکت اسپلیت‌ها اشغال می‌کنند. زیرا داکت اسپلیت‌ها نیاز به فضا برای نصب لوله‌ها و داکت‌های هوا دارند، در حالی که مینی چیلرها بعنوان واحدهای کوچکتر و مجزا نصب می‌شوند.

  ۲. قابلیت انعطاف پذیری: مینی چیلرها در طراحی و نصب انعطاف پذیرتر هستند. آن‌ها به صورت مجزا و قابل حمل هستند، که به شما اجازه می‌دهد آن‌ها را در مناطق مختلف ساختمان قرار دهید و از آن‌ها بهره ببرید. در مقابل، داکت اسپلیت‌ها نیاز به نصب داکت‌های هوا دارند و برای جابجایی آن‌ها نیاز به کارهای بزرگتری دارید.

  ۳. صدا و نویز: مینی چیلرها عموماً کمترین سطح صدا را دارند و برای استفاده در فضاهایی که نیاز به سکوت دارند، مناسب هستند. عنوان مثال، می‌توانند در فضاهای آموزشی، اتاق‌های خواب یا فضاهای کاری استفاده شوند. از طرفی، داکت اسپلیت‌ها ممکن است در داخل ساختمان به علت جریان هوای داخل داکت، صدا ایجاد کنند.

  ۴. توزیع هوا: داکت اسپلیت‌ها قادر به توزیع هوا در مناطق مختلف ساختمان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *