آنتی فریز چیلر

ترموستات آنتی فریز چیلر از جمله تجهیزات کنترلی و حفاظتی کاربردی و راهگشا در ساختار این مدل از سیستم‌های تهویه به شمار می رود. در سیستم های تبریدی مسدود شدن مسیر جریان موجب خرابی پمپ و مختل شدن چرخه ایجاد سرمایش و سرما سازی دستگاه می شود.

همچنین، در پی کاهش دبی آب و اختلال در کارکرد فلوسوئیچ، احتمال شکستگی یا یخ زدگی لوله ها افزایش پیدا می کند. آنتی فریز دستگاه در این مواقع فعال شده و از بروز آسیب و وارد شدن خسارت جدی به اجزا و قطعات چیلر جلوگیری می کند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که قطعه آنتی فریز در قسمت پایین بخش اواپراتور چیلر نصب و پیاده سازی می شود.

لازم به ذکر است که Anti freez چیلر از لحاظ ساختار و ساختمان شبیه ترموستات بوده، اما وجه تمایز آن با ترموستات به نوع درجه بندی آنتی فریز مربوط می شود. به طور معمول، تنظیم درجه این قطعه در محدوده دمای منفی 5 الی مثبت 25 درجه سانتیگراد اعمال می شود. در حالت عادی و شرایط نرمال، آنتی فریز دستگاه بر روی دمای 2 الی 4 درجه تنظیم می گردد.

بر این اساس، در هنگام کارکرد چیلر، با رسیدن دمای آب بخش اواپراتور به بازه 2 درجه، آنتی فریز وارد عمل شده و جریان الکتریکی مدار کمپرسور را قطع می نماید. این فرآیند علاوه بر جلوگیری از کاهش دما، مانع از یخ زدگی بخش های اواپراتور دستگاه می شود.

همچنین، سنسور یا بالب آنتی فریز در بخش خروجی آب اواپراتور واقع شده است. گرفتگی و انسداد لوله های آب، بسته بودن شیرهای ورودی، معیوب شدن ترموستات و خرابی پمپ سیرکولاتور آب را می توان از مهم ترین عوامل کاهش دمای آب بخش اواپراتور چیلر برشمرد.

شما کاربر گرامی می توانید با مطالعه مقاله ” اواپراتور چیلر چیست ؟ ” در خصوص اواپراتور و نحوه عملکرد آن اطلاعات جامع و کاملی کسب نمایید.

آنتی فریز چیلر

ویژگی های آنتی فریز چیلر

ترموستات آنتی فریز چیلر به منظور جلوگیری از یخ زدگی و انجماد آب جریان یافته در کویل های حرارتی، به ویژه در فصل زمستان بسیار کاربرد دارد. این قطعه در سیستم های تهویه مطبوع از نوع چیلر، دارای نقش کنترل کننده می باشد. در ساختار این قطعه یک دکمه ریست تعبیه شده است.

بر همین اساس، در صورت خاموش شدن دستگاه، قابلیت وصل شدن خودکار سیستم وجود ندارد. علاوه بر این، طراحی ضامن مکانیکی در ساختمان این قطعه، موجب عدم تغییر رنج و قفل شدن آن می شود. به طور معمول، آنتی فریز در ساختار دستگاه های چیلر به عنوان یک کنترل کننده حفاظتی انجام وظیفه می کند.

شایان ذکر است که در بدنه و ساختار آنتی فریز چیلر از متریال و مواد اولیه باکیفیت و مرغوب طراحی و تولید می شود. طراحی و ساخت این قطعه متناسب با فناوری ها و استانداردهای روز دنیا صورت می گیرد.

متناسب با نوع و مدل، گستره دمای کاری آنتی فریزها در بازه منفی 5 تا مثبت 28 درجه سانتیگراد برآورد شده است.

مقاومت بالا در برابر شرایط محیطی، از خرابی و فرسودگی این قطعه حفاظتی، جلوگیری به عمل می آورد. برخورداری از ابعاد و اندازه کوچک و جمع و جور، وزن مناسب و کارایی و راندمان بالا، از دیگر مشخصات آنتی فریز چیلر به شمار می رود.

ضمنا، استفاده در سردخانه ها، سیستم های تهویه مطبوع و تجهیزات گرمایشی، از مهم ترین موارد کاربرد و استفاده از آنتی فریز چیلر تلقی می گردد.

اهمیت آنتی فریزر چیلر

چنانچه دمای اواپراتورهای آبی از میزان دمای تنظیم شده کمتر شود، اختلال در فرآیند و سیکل تبرید سیستم‌های چیلر را در پی دارد. عدم رفع این مشکل خسارات و مشکلات بسیار زیادی را برای دستگاه به وجود می آورد. کارکرد و عملکرد مناسب و بهینه سیکل تبرید دستگاه های چیلر، به درجه دمای اواپراتور آن، بستگی دارد.

بر این اساس، کاهش دمای این بخش موجب کاهش راندمان و ضریب عملکرد چیلر می شود. مضاف بر این، کاهش دمای آب بخش اواپراتور، یخ زدگی آب و متعاقب آن، انسداد و گرفتگی و آسیب دیدن لوله های مبدل حرارتی را در پی دارد.

اهمیت آنتی فریزر چیلر

برای جلوگیری از این مشکلات و حفاظت از قطعات سیستم، به ویژه در هنگام کاهش دما، از آنتی فریز چیلر استفاده می شود. بنابراین، در هنگام رسیدن درجه حرارت سیال آب به دمای نزدیک به انجماد، ترموستات آنتی فریز، مدار الکتریکی بخش کمپرسور را به حالت off تغییر وضعیت می دهد.

در اثر این فرآیند از انجماد و یخ زدگی سیال آب در لوله های اواپراتور و بروز آسیب جدی به قطعات دستگاه جلوگیری می شود. غالبا این قطعه برای کارکرد و عملکرد به کنترل کننده ایمنی و به صورت سری اتصال پیدا می کند. در هنگام فعال شدن کنترل کننده ایمنی، کمپرسور دستگاه غیر فعال شده و مانع از ادامه فعالیت سیستم می شود. این فرآیند تا هنگام فعال شدن دکمه ریست به وسیله اواپراتور دستگاه ادامه پیدا می کند.

ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که از بهترین راهکارها برای جلوگیری از بروز مشکلات و ایرادات جدی سیستم های تبریدی در مواقع کاهش دمای آب اواپراتور، به استفاده از قطعه آنتی فریز مربوط می شود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + بیست =