Search
Close this search box.

آشنایی با بلوور فن داکت اسپلیت + بررسی مشخصات و انواع آن

بلوور فن داکت اسپلیت

آشنایی با بلوور فن داکت اسپلیت

بلوور فن داکت اسپلیت وظیفه دمیدن و توزیع هوا به فضای داخلی را بر عهده دارد. فن دمنده از مهم ترین و اصلی ترین قطعات تعبیه شده در پنل داخلی دستگاه به شمار می رود. به طور معمول، فن دمنده داکت اسپلیت به صورت یک پروانه با فرم استوانه ای طراحی و تولید می شود. متناسب با نوع و مدل دستگاه، از متریال مختلفی مانند پلاستیک و فلز برای تهیه و ساخت بلوور فن سیستم استفاده می شود.

بلوور فن اسپلیت کانالی با راه اندازی و کارکرد الکتروموتور، شروع به کار کرده و جریان دمای ایجاد شده به وسیله مبرد را به سمت دریچه های خروجی توزیع هوا انتقال می دهد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که الکتروموتور فن، عامل اصلی برای گردش و چرخش و کارکرد بلوور فن دستگاه می باشد.

برای انجام فرآیند سیکل تبرید دستگاه های داکت اسپلیت، اجزاء و قطعات مختلفی در پنل داخلی و پنل بیرونی سیستم با یکدیگر مشارکت و تعامل دارند. تولید و ایجاد سرمایش و برودت دستگاه به وسیله کندانسور و قطعه کمپرسور صورت می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی تر درخصوص انواع کمپرسورهای داکت اسپلیت ها و نحوه عملکرد آنها پیشنهاد میکنیم به مطالعه مقاله جامع و تخصصی ” کمپرسور داکت اسپلیت چیست و انواع آن کدام است ؟ ” بپردازید تا صفر تا صد آنچه را که باید دراین خصوص بدانید بدست آورید.

هوای ایجاد شده به وسیله لوله های مسی وارد پنل داخلی داکت می شود. هوای تولید شده در پنل داخلی پس از فیلتر شدن به وسیله فیلترهای تصفیه کننده هوا، به وسیله فن دمنده داکت اسپلیت، با حداکثر توان و قدرت به فضای داخلی انتشار پیدا می کند.

کارکرد و راه اندازی اجزا و قطعات اسپلیت های کانالی متناسب با نوع و مدل، با جریان برق از نوع تک فاز یا سه فاز انجام می شود. بلوور تعبیه شده در ساختار داکت ها، با گردش و چرخش خود، حجم مشخص و معینی از جریان هوا را در محیط مورد استفاده توزیع می کند.

آشنایی با بلوور فن داکت اسپلیت

مشخصات بلوور فن داکت اسپلیت

بلوور فن داکت اسپلیت از بهترین و باکیفیت ترین متریال و مواد اولیه طراحی و به مرحله تولید می رسد. تعداد بلوور فن های به کار رفته در ساختار پنل داخلی داکت اسپلیت، متناسب با نوع و مدل دستگاه تفاوت دارد. همچنین، قطر استوانه و ارتفاع و ضخامت و جنس فن دمنده دستگاه نیز بسته به نوع و مدل متفاوت می باشد.

این قطعه حائز اهمیت موجود در پنل داخلی، با رعایت اصول استاندارد طراحی می شود. این ویژگی توان و قدرت فن دمنده را در هنگام کارکرد، به میزان قابل توجهی افزایش داده است. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که پرتاب هوای به وسیله فن دمنده با حداکثر توان و قدرت و با نرخ ثابت و یکنواخت صورت می گیرد.

استحکام و دوام بالا، توان و قدرت مناسب، توزیع یکسان و متعادل جریان هوا و کارایی و راندمان مطلوب را می‌توان از دیگر مشخصات بلوور فن داکت اسپلیت قلمداد نمود.

برخورداری از سطح کیفی بالا، در کنار دوام و استحکام مطلوب، موجب افزایش مقاومت بدنه و پره های فن دمنده در برابر عوامل محیطی، فرآیندهای شیمیایی و نوسانات جوی و دمایی شده است. ضمنا، فن دمنده سیستم در داخل یک محفظه مخصوص با نام هوزینگ یا حلزونی قرار گرفته است.

انواع بلوور فن داکت اسپلیت

۱- بلوور فن پلاستیکی

بلوور فن داکت اسپلیت از انواع متریال و مواد اولیه ساخته و پرداخته می شود. بلوور پلاستیکی از انواع رایج این محصولات بوده که در ساختار بسیاری از داکت اسپلیت ها، به ویژه برندهای چینی تعبیه شده است. برای انتخاب دستگاه های دارای ظرفیت های پایین، بلوورهای پلاستیکی مناسب و مفید می باشند. سطح صدای بسیار پایین در هنگام کارکرد از ویژگی های شاخص این نوع از فن های دمنده به شمار می آید.

۲- بلوور فن فلزی

بلوور فن های فلزی از دیگر مدل های استفاده شده در ساختار داکت اسپلیت ها می باشد. در فرآیند طراحی و ساخت این مدل از فن های دمنده از آلیاژهای آلومینیوم و گالوانیزه استفاده می شود. طول عمر بسیار بالا و کارایی و راندمان بهینه، از مهم ترین ویژگی های بلوورهای فلزی محسوب می گردد.

انواع بلوور فن داکت اسپلیت

۳- بلوور فن پلی آمید

این مدل از بلوورها از سطح کیفی و دوام بسیار مناسبی بهره می برند. بر همین اساس، پس از بلوورهای فلزی، فن‌های دمنده پلی آمید از باکیفیت ترین و مرغوب ترین محصولات تلقی می گردند. سطح صدای پایین و دوام و مقاومت بالا از مشخصات بلوور از نوع پلی آمید می باشد.

۴- بلوور فن ABS

بلوور از نوع ABS، به منظور برطرف کردن مشکل از دست دادن و برهم خوردن شکل و فرم فن دمنده طراحی و ساخته می شود. متریال استفاده شده در ساختار این نوع دمنده ها، در تولید لوله و اتصالات و قطعات خودرو نیز استفاده می گردد.

نکات مهم در خرید بلوور فن داکت اسپلیت

در هنگام خرید بلوور فن داکت اسپلیت، توجه به یک سری نکات، لازم و ضروری می باشد.

میزان حجم و جریان هوا، قدرت و توان الکتروموتور فن، ظرفیت سرمایشی و گرمایشی داکت اسپلیت، محل نصب و قرارگیری فن، نوع و جنس متریال و ضخامت بلوور فن، از مهم ترین فاکتورها و پارامترها در هنگام خرید بلوور فن داکت اسپلیت به شمار می روند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *