لوله درین فن کویل

لوله درین فن کویل قطرات آب تشکیل شده در اثر فرآیند کندانس را به محیط بیرون انتقال می دهد. این امر از جمع شدن و سر ریز شدن آب تقطیر شده در محیط پیرامون و متعاقب آن، آسیب دیدن فضای نصب جلوگیری می کند. رطوبت موجود در هوا، در اثر فرآیند سرمایش دستگاه گرفته شده و در محفظه مخصوصی با عنوان سینی درین یا تشتک تخلیه قرار می گیرد.

سینی دیرین فن کویل غالبا در بخش کف دستگاه طراحی و تعبیه می گردد. در ساختار این سینی از یک پمپ آب با عنوان پمپ درین استفاده می شود.

خارج کردن و تخلیه قطرات آب ماحصل رطوبت و سرمایش دستگاه از کف سینی، از مهم ترین وظایف پمپ درین به شمار می رود.

تخلیه آب جمع آوری شده در سینی درین، مانع از آسیب و صدمه دیدن و به بار آمدن خسارت در محیط پیرامون دستگاه می شود. سینی درین دستگاه فن کویل از ورق های گالوانیزه بادوام و باکیفیت ساخته و پرداخته می شود. این ویژگی مقاومت و دوام تشتک تخلیه را در برابر فرآیندهای شیمیایی مانند خوردگی و پوسیدگی افزایش می دهد.

سینی درین در مناطق دارای درصد رطوبت بالا، از موارد ضروری محسوب می شود. برای تخلیه آب جمع شده در کف سینی درین، به یک مسیر جریان مجزا نیاز است. این فرآیند از طریق لوله درین فن کویل صورت می گیرد.

ویژگی های لوله درین فن کویل چیست

ویژگی های لوله درین فن کویل چیست

لوله درین فن کویل وظیفه خارج سازی و انتقال آب از سینی درین به محیط بیرون را عهده دار می باشد. در اثر تقطیر رطوبت، به ویژه در فصل تابستان، قطرات آب به شکل شبنم بر روی کویل سرمایش دستگاه ایجاد می شوند. قطرات آب در سینی درین دستگاه جمع آوری شده و توسط پمپ به لوله تخلیه ای هدایت می شوند.

در نتیجه این فرآیند، کلیه آب جمع شده در تشتک تخلیه به محیط بیرون انتقال پیدا می کند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که لوله تخلیه متصل شده به لوله درین، می بایست کمی شیب داشته باشد. این موضوع فرآیند تخلیه آب به سمت بیرون را تسریع و تسهیل می کند.

لازم به ذکر است که لوله تخلیه اسپلیت کانالی متناسب با حجم و ظرفیت هوادهی دستگاه در اندازه ها و ابعاد مختلفی می باشد. سیستم های تهویه مطبوع از نوع فن کویل در ظرفیت های هوادهی متنوع 200 تا 1800 cfm طراحی و تولید می شوند.

بر این اساس، لوله تخلیه مناسب برای فن کویل 200 غالبا سایز ½ می باشد. لوله درین مناسب برای فن کویل های با حجم هوادهی 300 و 400، سایز ¾ inch است. این در حالی است که لوله تخلیه دارای سایز 1 اینچ، برای فن کویل های 600، 800 و 1000 در نظر گرفته می شود. علاوه بر این، اسپلیت های کانالی با ظرفیت هوادهی 1200 و 1800، احتیاج به لوله درین با سایز 1 ¼  دارند.

به طور معمول، فرآیند لوله کشی دستگاه فن کوئل به روش های مختلف تک لوله، دو لوله و چهار لوله عملیاتی می‌شود.

در تمامی این روش ها از یک لوله درین یا تخلیه، در عملیات لوله کشی فن کویل استفاده می گردد. نصب و پیاده سازی لوله درین دستگاه مطابق با استانداردها و ضوابط تعریف شده و مشخصی انجام می شود.

مزایای نصب لوله درین فن کویل

مزایای نصب لوله درین فن کویل

1- جلوگیری از رشد میکروب ها

یکی از مزیت های مهم و حائز اهمیت استفاده از لوله درین فن کویل جلوگیری از رشد و گسترش عوامل بیماری زا مانند انواع باکتری ها و میکروب ها می باشد. عدم تخلیه آب داخل سینی درین، فضای مناسبی را برای رشد موجودات میکروبی فراهم می آورد. با تخلیه آب جمع آوری شده درون تشتک تخلیه توسط لوله درین، از بروز این مشکلات به نحو مطلوب جلوگیری می شود.

2- جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع

راکد ماندن آب در سینی درین با گذشت زمان موجب تولید بوی نامطبوع و آزاردهنده ای در محیط داخلی می‌شود. به علت عدم تخلیه آب و شرایط دمایی مناسب، به تدریج میکروب ها و آلودگی ها در این مکان رشد و گسترش پیدا می کنند. همین موضوع، عامل اصلی انتشار بوی نامطبوع در محیط داخلی محسوب می شود. با تخلیه آب حاصل شده از تقطیر توسط لوله درین، این مشکل به راحتی رفع می گردد.

3- کاهش مشکلات خوردگی

باقی ماندن آب برای بازه زمانی طولانی مدت در سینی درین، زنگ زدگی و خوردگی بدنه و ساختار این قطعه را به دنبال دارد. مضاف بر این، وجود عوامل خورنده و فرآیندهای شیمیایی، خوردگی و پوسیدگی تشتک تخلیه را سرعت می بخشد. با تخلیه و خارج شدن مستمر و مداوم آب موجود در سینی درین، نفوذ و تاثیر عوامل خورنده به حداقل می رسد.

4- افزایش سطح کیفی هوا

تخلیه آب جمع شده سینی درین، در افزایش و ارتقای کیفیت هوای خنک و مطبوع، تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارد. در نتیجه این امر، هوای مطبوع و دلنشین در فضا جریان پیدا می کند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 8 =