Search
Close this search box.

لوله درین فن کویل چیست؟ + هر آنچه باید درباره لوله درین فن کویل بدانید

لوله درین فن کویل

لوله درین فن کویل

لوله درین فن کویل قطرات آب تشکیل شده در اثر فرآیند کندانس را به محیط بیرون انتقال می دهد. این امر از جمع شدن و سر ریز شدن آب تقطیر شده در محیط پیرامون و متعاقب آن، آسیب دیدن فضای نصب جلوگیری می کند. رطوبت موجود در هوا، در اثر فرآیند سرمایش دستگاه گرفته شده و در محفظه مخصوصی با عنوان سینی درین یا تشتک تخلیه قرار می گیرد.

سینی دیرین فن کویل غالبا در بخش کف دستگاه طراحی و تعبیه می گردد. در ساختار این سینی از یک پمپ آب با عنوان پمپ درین استفاده می شود.

خارج کردن و تخلیه قطرات آب ماحصل رطوبت و سرمایش دستگاه از کف سینی، از مهم ترین وظایف پمپ درین به شمار می رود.

تخلیه آب جمع آوری شده در سینی درین، مانع از آسیب و صدمه دیدن و به بار آمدن خسارت در محیط پیرامون دستگاه می شود. سینی درین دستگاه فن کویل از ورق های گالوانیزه بادوام و باکیفیت ساخته و پرداخته می شود. این ویژگی مقاومت و دوام تشتک تخلیه را در برابر فرآیندهای شیمیایی مانند خوردگی و پوسیدگی افزایش می دهد.

سینی درین در مناطق دارای درصد رطوبت بالا، از موارد ضروری محسوب می شود. برای تخلیه آب جمع شده در کف سینی درین، به یک مسیر جریان مجزا نیاز است. این فرآیند از طریق لوله درین فن کویل صورت می گیرد.

ویژگی های لوله درین فن کویل چیست

ویژگی های لوله درین فن کویل چیست

لوله درین فن کویل وظیفه خارج سازی و انتقال آب از سینی درین به محیط بیرون را عهده دار می باشد. در اثر تقطیر رطوبت، به ویژه در فصل تابستان، قطرات آب به شکل شبنم بر روی کویل سرمایش دستگاه ایجاد می شوند. قطرات آب در سینی درین دستگاه جمع آوری شده و توسط پمپ به لوله تخلیه ای هدایت می شوند.

در نتیجه این فرآیند، کلیه آب جمع شده در تشتک تخلیه به محیط بیرون انتقال پیدا می کند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که لوله تخلیه متصل شده به لوله درین، می بایست کمی شیب داشته باشد. این موضوع فرآیند تخلیه آب به سمت بیرون را تسریع و تسهیل می کند.

لازم به ذکر است که لوله تخلیه اسپلیت کانالی متناسب با حجم و ظرفیت هوادهی دستگاه در اندازه ها و ابعاد مختلفی می باشد. سیستم های تهویه مطبوع از نوع فن کویل در ظرفیت های هوادهی متنوع ۲۰۰ تا ۱۸۰۰ cfm طراحی و تولید می شوند.

خرید انواع فن کویل

بر این اساس، لوله تخلیه مناسب برای فن کویل ۲۰۰ غالبا سایز ½ می باشد. لوله درین مناسب برای فن کویل های با حجم هوادهی ۳۰۰ و ۴۰۰، سایز ¾ inch است. این در حالی است که لوله تخلیه دارای سایز ۱ اینچ، برای فن کویل های ۶۰۰، ۸۰۰ و ۱۰۰۰ در نظر گرفته می شود. علاوه بر این، اسپلیت های کانالی با ظرفیت هوادهی ۱۲۰۰ و ۱۸۰۰، احتیاج به لوله درین با سایز ۱ ¼  دارند.

به طور معمول، فرآیند لوله کشی دستگاه فن کوئل به روش های مختلف تک لوله، دو لوله و چهار لوله عملیاتی می‌شود.

در تمامی این روش ها از یک لوله درین یا تخلیه، در عملیات لوله کشی فن کویل استفاده می گردد. نصب و پیاده سازی لوله درین دستگاه مطابق با استانداردها و ضوابط تعریف شده و مشخصی انجام می شود.

مزایای نصب لوله درین فن کویل

مزایای نصب لوله درین فن کویل

۱- جلوگیری از رشد میکروب ها

یکی از مزیت های مهم و حائز اهمیت استفاده از لوله درین فن کویل جلوگیری از رشد و گسترش عوامل بیماری زا مانند انواع باکتری ها و میکروب ها می باشد. عدم تخلیه آب داخل سینی درین، فضای مناسبی را برای رشد موجودات میکروبی فراهم می آورد. با تخلیه آب جمع آوری شده درون تشتک تخلیه توسط لوله درین، از بروز این مشکلات به نحو مطلوب جلوگیری می شود.

۲- جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع

راکد ماندن آب در سینی درین با گذشت زمان موجب تولید بوی نامطبوع و آزاردهنده ای در محیط داخلی می‌شود. به علت عدم تخلیه آب و شرایط دمایی مناسب، به تدریج میکروب ها و آلودگی ها در این مکان رشد و گسترش پیدا می کنند. همین موضوع، عامل اصلی انتشار بوی نامطبوع در محیط داخلی محسوب می شود. با تخلیه آب حاصل شده از تقطیر توسط لوله درین، این مشکل به راحتی رفع می گردد.

۳- کاهش مشکلات خوردگی

باقی ماندن آب برای بازه زمانی طولانی مدت در سینی درین، زنگ زدگی و خوردگی بدنه و ساختار این قطعه را به دنبال دارد. مضاف بر این، وجود عوامل خورنده و فرآیندهای شیمیایی، خوردگی و پوسیدگی تشتک تخلیه را سرعت می بخشد. با تخلیه و خارج شدن مستمر و مداوم آب موجود در سینی درین، نفوذ و تاثیر عوامل خورنده به حداقل می رسد.

۴- افزایش سطح کیفی هوا

تخلیه آب جمع شده سینی درین، در افزایش و ارتقای کیفیت هوای خنک و مطبوع، تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارد. در نتیجه این امر، هوای مطبوع و دلنشین در فضا جریان پیدا می کند.

یک فن کویل چهار لوله ای:

یک فن کویل چهار لوله ای از یک فن، کویل خنک کننده آب سرد، کویل گرمایش آب گرم و فیلتر هوا تشکیل شده است. واحدهای فن کویل هوای مطبوع را به ناحیه ای مشخص با چرخش هوا از طریق کویل ها جابجا می کند. واحدهای فن کویل برای تامین رطوبت منطقه مورد استفاده طراحی شده اند. با این حال، میزان رطوبت زدایی ارائه شده را می توان با افزایش دمای منبع آب سرد محدود کرد.

واحدهای فن کویل می توانند هم هوای تهویه ، هوای بدون تهویه فضای باز و هم هوای تهویه مطبوع خارج از منزل را با هوای فضای بازچرخشی مخلوط کنند.. هوای تهویه در فضای باز می تواند جفت شود (یعنی به بالادست/به صورت سری با واحد فن کویل) یا جدا شود (یعنی مستقیماً به منطقه ارائه شده/موازی با واحد فن کویل تحویل داده شود).

واحدهای فن کویل همچنین در پیکربندی‌های مختلفی ارائه می‌شوند که امکان نصب روی زمین نصب روی سقف و کانال‌کشی برای سرویس دهی به فضاهای متعدد را فراهم می‌کنند.

خرید انواع فن کویل بوتان

سیستم های یونیت لوله درین فن کویل

  • سیستم واحد فن کویل از منظر پمپاژ آب سرد و گرمایش مقرون به صرفه است. از آنجایی که واحد گرما را با استفاده از همرفت اجباری به فضا منتقل می کند، منطقه انتقال حرارت سیم پیچ مورد نیاز در مقایسه با یک پرتو سرد کاهش می یابد، که گرما را با استفاده از همرفت در درجه اول به فضا منتقل می کند.
  • واحد فن کویل ورودی به شرایط هوا نسبتاً ثابت می ماند زیرا بار کویل پایین می آید و دلتا T سمت آب در شرایط بار جزئی افزایش می یابد و در نتیجه باعث صرفه جویی در انرژی در پمپاژ بار اضافی می شود.
  • این سیستم به حداقل زیرساخت های جانبی هوا نیاز دارد زیرا سیستم های هوای مرکزی فقط برای تهویه هوای بیرون مورد نیاز هستند، در نتیجه نیاز به فضای کف برای تجهیزات انتقال هوای مرکزی و رایزرهای کانال عمودی است.

معایب سیستم های لوله درین فن کویل عبارتند از:

  • با توجه به قرار گرفتن فیلتر و تشتک میعانات گازی در داخل واحد، سیستم به تعمیر و نگهداری اضافی برای تعویض فیلتر و تمیز کردن تشت میعانات نیاز دارد.

• به دلیل وجود فن واحد، سیستم در مقایسه با سیستم پرتو سرد که فاقد فن ترمینال است، انرژی فن بیشتری مصرف می کند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”انواع فن کویل چه مواردی هستند؟” answer-0=”• دیواری • کاستی ( یک طرفه و چهار طرفه ) • سقفی توکار • سقفی روکار • زمینی بالا بزن ” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”انواع لوله کشی فن کویل چگونه است؟” answer-1=”1. لوله کشی فن کویل تک لوله ۲. لوله کشی فن کویل ۲ لوله ۳. لوله کشی فن کویل ۴ لوله ” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”سایز لوله درین فن کویل چقدر است؟” answer-2=”سایز بندی لوله های درین برحسب میزان آب کندانس فن کویل صورت می گیرد.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *