محل نصب داکت اسپلیت

اهمیت محل نصب داکت اسپلیت + نکات مهم در انتخاب محل نصب

لطفا امتیاز دهید

محل نصب داکت اسپلیت

محل نصب داکت اسپلیت از مولفه های مهم و حائز اهمیت برای کارکرد و عملکرد مطلوب و مناسب این دستگاه محسوب می شود. به عبارت دیگر، استفاده از حداکثر راندمان و بازدهی توان سرمایشی سیستم، در گرو نصب درست و اصولی داکت اسپلیت می باشد. بر همین اساس، مناسب است که فرآیند نصب داکت اسپلیت توسط افراد متخصص و کاربلد انجام شود.

دستگاه داکت اسپلیت از دو یونیت مجزا و مستقل با عنوان پنل داخلی و پنل خارجی متشکل شده است. اجزا و قطعات مهم و حائز اهمیت دستگاه متناسب با نوع کاربرد، در یونیت داخلی و یونیت بیرونی سیستم قرار می گیرند.

به طور معمول، بهترین مکان برای اجرا و پیاده سازی پنل داخلی یا بخش هواساز دستگاه در فضای تعبیه شده در سقف کاذب و به صورت توکار می باشد. از سوی دیگر، پنل خارجی داکت اسپلیت می بایست در فضای باز و آزاد نصب و پیاده سازی شود.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که مورد توجه قرار دادن فاکتورهای مانند ظرفیت سرمایشی و گرمایشی، ابعاد و مساحت فضا و نحوه لوله کشی، بسیار تاثیرگذار و موثر است.

محل نصب داکت اسپلیت باید به گونه ای انتخاب شود تا سهولت دسترسی به اجزا و قطعات دستگاه، به ویژه در هنگام انجام سرویس های دوره ای وجود داشته باشد. علاوه بر این، تراز بودن محل اختصاص یافته برای نصب و پیاده سازی دستگاه و انتخاب مکان مناسب برای بهره برداری از کندانسور، از موارد حائز اهمیت در این زمینه محسوب می شوند.

نکات مهم در انتخاب محل نصب داکت اسپلیت

1- محل نصب کندانسور

نصب و پیاده سازی یونیت خارجی یا بخش کندانسور داکت اسپلیت، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. چراکه فرآیند ایجاد سرمایش و تولید هوای خنک از این بخش شروع می شود.

در بخش یونیت بیرونی دستگاه اجزا و قطعات حائز اهمیتی مانند قطعه کمپرسور داکت اسپلیت وجود دارد. انتخاب محل نصب مناسب اسپلیت کانالی، به ویژه بخش یونیت خارجی، در انجام مطلوب بهینه فرآیند سرمایش و برودت بسیار تاثیرگذار است. نصب کندانسور می بایست در محل مناسب و با لحاظ کردن قوانین و اصول نصب انجام شود.

لازم به ذکر است مکان نصب کندانسور نباید در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار داشته باشد. نور آفتاب علاوه بر مختل کردن کارکرد و عملکرد بخش کندانسور، کاهش طول عمر و مستهلک شدن کمپرسور را در پی دارد.

اهمیت محل نصب داکت اسپلیت

2- محل نصب اواپراتور

از دیگر نکات مهم برای نصب و پیاده سازی داکت اسپلیت، انتخاب محل مناسب برای اجرای یونیت داخلی دستگاه می باشد. فرآیند هواسازی و انتقال آن به محیط داخلی، از طریق پنل داخلی داکت اسپلیت انجام می گیرد. علاوه بر این، نصب هواساز در بخش هایی مانند اتاق خواب، سالن نشیمن و سرویس بهداشتی، چندان توصیه نمی شود.

عملکرد و کارکرد هواساز غالبا با تولید صدا همراه است. سطح صدای دستگاه می تواند آسایش و آرامش افراد را بویژه در هنگام خواب و استراحت تحت شعاع قرار دهد. همچنین، نصب داکت اسپلیت در این فضاها، انجام فرآیند تعمیر و سرویس داکت اسپلیت را با مشکلاتی متعددی همراه می سازد.

3- نصب لوله های مسی

لوله های مسی یا سیم های رابط، تعامل میان یونیت داخلی و پنل بیرونی داکت اسپلیت را امکان پذیر می سازند. بر این اساس، هوای تولید شده به وسیله کندانسور با عبور از لوله های مسی، وارد محفظه هواساز شده و پس از انجام فرآیند فیلتراسیون، توسط دریچه های خروجی، در محیط داخلی توزیع می شود.

یکی از نکات مهم در نصب لوله های مسی، تناسب و همخوانی داشتن ارتفاع و طول لوله ها با نوع و مدل دستگاه می باشد. عدم رعایت این مورد می توان کاهش سطح کیفی هوای وارد شده به وسیله لوله های مسی را در پی داشته باشد.

4- تراز بودن مکان نصب دستگاه

تراز بودن مکان نصب، از دیگر موارد حائز اهمیت در انتخاب محل نصب داکت اسپلیت به شمار می آید. تراز بودن سطح دستگاه، در فرآیند تولید و توزیع هوای سرد و خنک، تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارد. همچنین، به منظور جلوگیری از ریزش و پاشش قطرات آب حاصل از فرآیند کندانس، تراز بودن محل نصب دستگاه نقش برجسته و پر رنگی ایفا می نماید.

حفظ فاصله مناسب پنل خارجی دستگاه با سطح زمین، موجب پرتاب هوا به محیط داخلی با نرخ ثابت و یکسان می شود. همچنین، تراز بودن یونیت بیرونی داکت اسپلیت، قابلیت تحمل وزن و لرزش های سیستم را فراهم می آورد.

لازم به ذکر است که محل نصب داکت اسپلیت هرگز نباید در مجاورت دستگاه های دارای لرزش و صدای زیاد قرار داشته باشد. این موضوع موجب آسیب وارد شدن به عملکرد و کارکرد سیستم می شود.

همچنین، به منظور توزیع هوا به صورت یکنواخت و یکپارچه در محیط داخلی، می بایست یونیت داخلی دستگاه در مکان مناسبی نصب و پیاده سازی شود. مضاف بر این، اختلاف سطح داشتن بیش از حد مجاز یونیت داخلی و پنل خارجی، تجمع روغن و خرابی کمپرسور را به دنبال دارد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها کمپانی تی سی ال یک برند معتبر در... ادامه مطلب

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی پر مصرف است که در انواع مختلف موجود می باشد. برندهای زیادی در... ادامه مطلب

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

تاسیسات سرمایشی و گرمایشی از اجزای مهم هر ساختمانی است که مدل ها و انواع مختلفی دارد. یکی از... ادامه مطلب

مزایا و معایب حوله خشک کن

مزایا و معایب حوله خشک کن

رادیاتور یکی از سیستم های گرمایشی است که انواع مختلفی دارد که برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند. یکی... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

مزایا و معایب پکیج برقی

پکیج سیستمی گرمایشی است که در دو مدل برقی و گازی موجود است‌. هر کدام از انواع این سیستم... ادامه مطلب

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی است که در مدل ها و انواع مختلفی در بازار موجود است. برای... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

پکیج از جمله دستگاه های پرکاربردی است که در مدل ها و برندهای مختلفی در بازار دیده می شود.... ادامه مطلب

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

بهترین برندهای ایرانی پکیج گازی و برقی

پکیج از سیستم هایی است که در مدل های مختلفی موجود بوده و هر کدام ویژگی های خاصی دارند.... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *