سطح صدای داکت اسپلیت

علت افزایش سطح صدای داکت اسپلیت + راهکارهای کاهش آن

لطفا امتیاز دهید

صدای داکت اسپلیت

سطح صدای داکت اسپلیت در هنگام انجام فرآیند سرمایش و کارکرد فن دمنده، نسبتا زیاد می باشد. صدای تولید شده از بلوور فن داکت اسپلیت، در برخی مواقع به صورت یک چالش و دغدغه جدی برای مصرف کننده نمود پیدا می کند.

باید خاطر نشان نمود که در بخش اواپراتور دستگاه، یک فن با ابعاد نسبتا بزرگ تعبیه شده است. توزیع و پرتاب جریان هوا با تمام توان و قدرت به فضای داخلی، از مهمترین وظایف الکتروفن اسپلیت کانالی به شمار می رود. فن بزرگ دستگاه، در هنگام کارکرد سطح صدای زیادی را تولید می کند.

صدای تولید شده به وسیله فن دمنده، توسط کانال های توزیع کننده هوا، به فضای داخلی انتقال پیدا می کند. سطح صدای اسپلیت کانالی، می تواند خواب و استراحت و آرامش کاربران و مصرف کنندگان را تحت شعاع قرار دهد.

البته راهکارها و روش هایی برای کاهش سطح صدای دستگاه، به ویژه در هنگام کارکرد وجود دارد. اعمال این روش ها به صورت اصولی و مناسب، می تواند به میزان قابل توجهی سطح صدای دستگاه را کاهش دهد.

دلایل بالا بودن میزان صدای داکت اسپلیت

1- خرابی و معیوب شدن قطعات داخلی

معیوب شدن و خرابی قطعات داخلی پنل ها، یکی از مهم ترین دلایل افزایش سطح صدای داکت اسپلیت در هنگام کار می باشد. تاب داشتن و شکسته شدن پره های فن دمنده، بر هم خوردن تعادل و توازن بلوور، شل بودن پیچ های پنل و تاب پیدا کردن شافت، برخی از علل بالا بودن صدای دستگاه در هنگام کارکرد به شمار می رود. همچنین، کثیفی و آلودگی کندانسور و فیلترهای تصفیه کننده نیز صدای بالای اسپلیت کانالی را در پی دارد.

بالا بودن میزان صدای داکت اسپلیت

2- کانال کشی غیر اصولی

انجام کانال کشی غیر اصولی و نامناسب، از دیگر علت های اصلی صدای زیاد داکت اسپلیت به شمار می رود. تناسب  و تطابق داشتن ابعاد و سایز کانال، با نوع و مدل دستگاه، از مولفه های مهم در هنگام انجام عملیات کانال کشی تلقی می گردد.

فرآیند انتقال هوا از یونیت خارجی به پنل داخلی و محیط مورد استفاده، از طریق دریچه کانال‌کشی عملیاتی می شود. بر همین اساس، تناسب نداشتن ابعاد کانال با مدل کولر گازی چند پنله، به محض راه اندازی صدای زیاد و ناخوشایندی تولید می کند.

جهت اطلاع از روش های کانال کشی درست و اصولی و مشاهده نقشه آن پیشنهاد می کنیم به مطالعه مقاله ” انواع روش های کانال کشی و نقشه کانال کشی داکت اسپلیت ” بپردازید تا اطلاعات کامل و جامع در این خصوص بدست آورید.

3- پیاده سازی غیر اصولی پنل داخلی

از دیگر علل افزایش سطح صدای داکت اسپلیت به هنگام فعال شدن، نصب نامناسب هواساز یا پنل داخلی دستگاه می باشد. پنل داخلی اسپلیت کانالی، در فضای راه پله یا داخل سقف کاذب و به صورت توکار، پیاده سازی و اجرا می شود.

برای جلوگیری از تولید صدای زیاد، مناسب است که پنل داخلی دستگاه در فضاهای پر رفت و آمد مانند اتاق خواب و فضای نشیمن، نصب نگردد. همچنین، تراز بودن یونیت داخلی داکت اسپلیت، در کاهش سطح صدای دستگاه بسیار تاثیرگذار است.

4- نصب نادرست پنل بیرونی

نصب غیر اصولی و نامناسب پنل خارجی یا کندانسور، از دیگر علت های بالا بودن سطح صدای کولر گازی چند پنله می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که کندانسور دستگاه در فضای بیرون از سازه پیاده سازی و نصب می گردد. تراز بودن محل نصب پنل بیرونی داکت اسپلیت، در کاهش سطح صدا تاثیر مطلوب و بسزایی دارد.

راهکارهای کاهش میزان صدای داکت اسپلیت

1- نصب پوشش عایق بهینه

استفاده از عایق های پشم و شیشه یا آکوستیک، از راهکارهای موثر و کاربردی برای به حداقل رساندن میزان صدای دستگاه داکت اسپلیت در هنگام کار می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که پوشش عایق می بایست در بدنه کانال کشی یا در قسمت پنل داخلی و هواساز دستگاه مورد استفاده واقع شود.

به طور معمول، راه اندازی و کارکرد بخش هواساز، با تولید لرزش، ارتعاش و صدا صورت می گیرد. استفاده از عایق های مناسب علاوه بر کاهش لرزش و تکان های دستگاه، سطح صدای تولیدی سیستم را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. همچنین، این امر مانع از هدر رفت و اتلاف انرژی می شود.

راهکارهای کاهش میزان صدای داکت اسپلیت

2- نصب تجهیزات کنترلی

یکی دیگر از روش های موثر و کارآمد برای به حداقل رساندن  و کاهش میزان صدای داکت ها، استفاده از تجهیزات کنترل کننده مانند ترموستات می باشد. قطعه ترموستات، دمای محیط داخلی را سنجیده و متناسب با نوع نیاز مصرف کننده تنظیم و کنترل می نماید. بنابراین، به محض رسیدن دمای محیط به درجه تنظیم شده، ترموستات با ارسال فرمان به کمپرسور، دور فن خازن را پایین می آورد.

در نتیجه این امر، کاهش 15 تا 30 دسیبل، در سطح صدای تولید شده توسط دستگاه، به هنگام کارکردن اعمال می شود. علاوه بر این، نصب تجهیزات کنترل کننده صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی را در پی دارد.

شما کاربر گرامی می توانید با مطالعه مقاله ” ترموستات داکت اسپلیت چیست ؟ ” در خصوص نحوه عملکرد آن و مزایا و معایب فیلتر داکت اطلاعات جامع و کاملی کسب نمایید.

3- نصب کانال های انعطاف پذیر

استفاده از کانال های گرد فلکسیبل یا انعطاف پذیر، از دیگر شیوه های کارآمد برای کاهش صدای داکت اسپلیت قلمداد می گردد. کانال های گرد انعطاف پذیر (Flexible) جایگزین بسیار مناسب و مطلوبی برای کانال های چهار گوش گالوانیزه رایج و متداول می باشند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها کمپانی تی سی ال یک برند معتبر در... ادامه مطلب

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی پر مصرف است که در انواع مختلف موجود می باشد. برندهای زیادی در... ادامه مطلب

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

تاسیسات سرمایشی و گرمایشی از اجزای مهم هر ساختمانی است که مدل ها و انواع مختلفی دارد. یکی از... ادامه مطلب

مزایا و معایب حوله خشک کن

مزایا و معایب حوله خشک کن

رادیاتور یکی از سیستم های گرمایشی است که انواع مختلفی دارد که برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند. یکی... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

مزایا و معایب پکیج برقی

پکیج سیستمی گرمایشی است که در دو مدل برقی و گازی موجود است‌. هر کدام از انواع این سیستم... ادامه مطلب

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی است که در مدل ها و انواع مختلفی در بازار موجود است. برای... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

پکیج از جمله دستگاه های پرکاربردی است که در مدل ها و برندهای مختلفی در بازار دیده می شود.... ادامه مطلب

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

بهترین برندهای ایرانی پکیج گازی و برقی

پکیج از سیستم هایی است که در مدل های مختلفی موجود بوده و هر کدام ویژگی های خاصی دارند.... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *