در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
سطح صدای داکت اسپلیت

علت افزایش سطح صدای داکت اسپلیت + راهکارهای کاهش آن

لطفا امتیاز دهید

صدای داکت اسپلیت

سطح صدای داکت اسپلیت در هنگام انجام فرآیند سرمایش و کارکرد فن دمنده، نسبتا زیاد می باشد. صدای تولید شده از بلوور فن داکت اسپلیت، در برخی مواقع به صورت یک چالش و دغدغه جدی برای مصرف کننده نمود پیدا می کند.

باید خاطر نشان نمود که در بخش اواپراتور دستگاه، یک فن با ابعاد نسبتا بزرگ تعبیه شده است. توزیع و پرتاب جریان هوا با تمام توان و قدرت به فضای داخلی، از مهمترین وظایف الکتروفن اسپلیت کانالی به شمار می رود. فن بزرگ دستگاه، در هنگام کارکرد سطح صدای زیادی را تولید می کند.

صدای تولید شده به وسیله فن دمنده، توسط کانال های توزیع کننده هوا، به فضای داخلی انتقال پیدا می کند. سطح صدای اسپلیت کانالی، می تواند خواب و استراحت و آرامش کاربران و مصرف کنندگان را تحت شعاع قرار دهد.

البته راهکارها و روش هایی برای کاهش سطح صدای دستگاه، به ویژه در هنگام کارکرد وجود دارد. اعمال این روش ها به صورت اصولی و مناسب، می تواند به میزان قابل توجهی سطح صدای دستگاه را کاهش دهد.

دلایل بالا بودن میزان صدای داکت اسپلیت

۱- خرابی و معیوب شدن قطعات داخلی

معیوب شدن و خرابی قطعات داخلی پنل ها، یکی از مهم ترین دلایل افزایش سطح صدای داکت اسپلیت در هنگام کار می باشد. تاب داشتن و شکسته شدن پره های فن دمنده، بر هم خوردن تعادل و توازن بلوور، شل بودن پیچ های پنل و تاب پیدا کردن شافت، برخی از علل بالا بودن صدای دستگاه در هنگام کارکرد به شمار می رود. همچنین، کثیفی و آلودگی کندانسور و فیلترهای تصفیه کننده نیز صدای بالای اسپلیت کانالی را در پی دارد.

بالا بودن میزان صدای داکت اسپلیت

۲- کانال کشی غیر اصولی

انجام کانال کشی غیر اصولی و نامناسب، از دیگر علت های اصلی صدای زیاد داکت اسپلیت به شمار می رود. تناسب  و تطابق داشتن ابعاد و سایز کانال، با نوع و مدل دستگاه، از مولفه های مهم در هنگام انجام عملیات کانال کشی تلقی می گردد.

فرآیند انتقال هوا از یونیت خارجی به پنل داخلی و محیط مورد استفاده، از طریق دریچه کانال‌کشی عملیاتی می شود. بر همین اساس، تناسب نداشتن ابعاد کانال با مدل کولر گازی چند پنله، به محض راه اندازی صدای زیاد و ناخوشایندی تولید می کند.

جهت اطلاع از روش های کانال کشی درست و اصولی و مشاهده نقشه آن پیشنهاد می کنیم به مطالعه مقاله ” انواع روش های کانال کشی و نقشه کانال کشی داکت اسپلیت ” بپردازید تا اطلاعات کامل و جامع در این خصوص بدست آورید.

۳- پیاده سازی غیر اصولی پنل داخلی

از دیگر علل افزایش سطح صدای داکت اسپلیت به هنگام فعال شدن، نصب نامناسب هواساز یا پنل داخلی دستگاه می باشد. پنل داخلی اسپلیت کانالی، در فضای راه پله یا داخل سقف کاذب و به صورت توکار، پیاده سازی و اجرا می شود.

برای جلوگیری از تولید صدای زیاد، مناسب است که پنل داخلی دستگاه در فضاهای پر رفت و آمد مانند اتاق خواب و فضای نشیمن، نصب نگردد. همچنین، تراز بودن یونیت داخلی داکت اسپلیت، در کاهش سطح صدای دستگاه بسیار تاثیرگذار است.

۴- نصب نادرست پنل بیرونی

نصب غیر اصولی و نامناسب پنل خارجی یا کندانسور، از دیگر علت های بالا بودن سطح صدای کولر گازی چند پنله می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که کندانسور دستگاه در فضای بیرون از سازه پیاده سازی و نصب می گردد. تراز بودن محل نصب پنل بیرونی داکت اسپلیت، در کاهش سطح صدا تاثیر مطلوب و بسزایی دارد.

راهکارهای کاهش میزان صدای داکت اسپلیت

۱- نصب پوشش عایق بهینه

استفاده از عایق های پشم و شیشه یا آکوستیک، از راهکارهای موثر و کاربردی برای به حداقل رساندن میزان صدای دستگاه داکت اسپلیت در هنگام کار می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که پوشش عایق می بایست در بدنه کانال کشی یا در قسمت پنل داخلی و هواساز دستگاه مورد استفاده واقع شود.

به طور معمول، راه اندازی و کارکرد بخش هواساز، با تولید لرزش، ارتعاش و صدا صورت می گیرد. استفاده از عایق های مناسب علاوه بر کاهش لرزش و تکان های دستگاه، سطح صدای تولیدی سیستم را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. همچنین، این امر مانع از هدر رفت و اتلاف انرژی می شود.

راهکارهای کاهش میزان صدای داکت اسپلیت

۲- نصب تجهیزات کنترلی

یکی دیگر از روش های موثر و کارآمد برای به حداقل رساندن  و کاهش میزان صدای داکت ها، استفاده از تجهیزات کنترل کننده مانند ترموستات می باشد. قطعه ترموستات، دمای محیط داخلی را سنجیده و متناسب با نوع نیاز مصرف کننده تنظیم و کنترل می نماید. بنابراین، به محض رسیدن دمای محیط به درجه تنظیم شده، ترموستات با ارسال فرمان به کمپرسور، دور فن خازن را پایین می آورد.

در نتیجه این امر، کاهش ۱۵ تا ۳۰ دسیبل، در سطح صدای تولید شده توسط دستگاه، به هنگام کارکردن اعمال می شود. علاوه بر این، نصب تجهیزات کنترل کننده صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی را در پی دارد.

شما کاربر گرامی می توانید با مطالعه مقاله ” ترموستات داکت اسپلیت چیست ؟ ” در خصوص نحوه عملکرد آن و مزایا و معایب فیلتر داکت اطلاعات جامع و کاملی کسب نمایید.

۳- نصب کانال های انعطاف پذیر

استفاده از کانال های گرد فلکسیبل یا انعطاف پذیر، از دیگر شیوه های کارآمد برای کاهش صدای داکت اسپلیت قلمداد می گردد. کانال های گرد انعطاف پذیر (Flexible) جایگزین بسیار مناسب و مطلوبی برای کانال های چهار گوش گالوانیزه رایج و متداول می باشند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه با پیشرفت علم مهندسی سیستم گرمایشی پکیج جایگزین موتور خانه های قدیمی شد. این سیستم نسبت... ادامه مطلب

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت داکت اسپلیت یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی هوا است که میان ساختمان سازان... ادامه مطلب

Install fire box

نصب جعبه آتش نشانی

نصب جعبه آتش نشانی برای تأمین ایمنی و همچنین جلوگیری از انواع حریق صددرصد استفاده و بکارگیری جعبه آتش نشانی... ادامه مطلب

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش آتش گرفتگی در سال های اخیر در جنگل‌ها و همچنین منازل مسکونی و کارگاهی رواج پیدا... ادامه مطلب

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی آشنایی با نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی به شما کمک می کند تا... ادامه مطلب

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق در این مطلب از وبسایت تاسیسات دات کام قصد داریم مواد اطفاء حریق را مورد بررسی قرار... ادامه مطلب

مهار آتش توسط امواج صوتی

مهار آتش توسط امواج صوتی همانگونه که می دانید آتش‌نشانان معمولاً از مواد شیمیایی و همچنین آب برای خاموش کردن... ادامه مطلب

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟ سؤالی که ممکن است، ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =