Search
Close this search box.

بررسی شیر هواگیری داکت اسپلیت + معرفی انواع شیرهای هواگیری

شیر هواگیری داکت اسپلیت

بررسی شیر هواگیری داکت اسپلیت

شیر هواگیری داکت اسپلیت برای تخلیه و خارج نمودن هوای موجود در لوله های کویل گرمایشی کاربرد دارد. نفوذ هوا در لوله های کویل ضمن ایجاد مشکلات و ایرادات فنی، کاهش توان و بازدهی گرمایشی دستگاه را به دنبال دارد. بر همین اساس، جهت جلوگیری از این مشکلات و تخلیه هوای وارد شده به لوله ها، در ساختار داکت اسپلیت ها بخشی با عنوان شیر هواگیری طراحی می شود.

وظیفه اصلی شیر هواگیری (Air Vent Valve)، خارج کردن و تخلیه گازهای اضافی از تجهیزات گرمایشی می‌باشد.

داکت اسپلیت به علت برخورداری از عملکرد دوگانه سرمایش و گرمایش، قابلیت استفاده در فصل گرم و سرد سال را دارد. فرآیند سرمایش این دستگاه بر اساس سیکل تبرید تراکمی صورت می گیرد. در این چرخه کارکرد کمپرسور موجب فشرده سازی و متراکم کردن گاز مبرد می شود.

پس از کمپرس شدن و افزایش فشار، ماده مبرد از بخش کندانسور و با کمک لوله های مسی به یونیت داخلی و هواساز انتقال پیدا می کند. در این بخش پس از فیلتراسیون و جذب آلودگی ها، هوای سرد و خنک از طریق دریچه های خروجی با همکاری بلوور فن در محیط داخلی انتشار پیدا می کند. چنانچه تمایل دارید درخصوص بلوور فن دستگاه داکت اسپلیت بیشتر بدانید پیشنهاد می کنیم به مطالعه مقاله جامع ” آشنایی با بلوور فن داکت اسپلیت ” بپردازید.

در سوی مقابل، فرآیند گرمایش داکت اسپلیت، از طریق نصب و پیاده سازی کویل آبگرم صورت می گیرد. تولید و توزیع هوای گرم و مطبوع در فصل سرد سال، مستلزم جریان پیدا کردن آبگرم در لوله های کویل حرارتی دستگاه می باشد. آبگرم مورد نیاز سیستم به وسیله موتورخانه یا پکیج شوفاژ دیواری تامین می گردد.

در نتیجه این فرآیند و برخورد آبگرم با سطح لوله های کویل، هوای گرم ایجاد شده و از طریق فن دمنده در محیط داخلی توزیع می‌گردد. در این میان، وجود هوا در لوله های کویل، فرآیند گرمایش دستگاه را با اختلال مواجه می سازد. بر همین اساس، برای خارج کردن هوای اضافی از شیر هواگیری استفاده می شود.

بررسی شیر هواگیری داکت اسپلیت

اهمیت شیر هواگیری داکت اسپلیت

به طور کلی، یکی از مشکلات رایج سیستم های تهویه مطبوع از نوع داکت اسپلیت، وجود هوا در لوله های کویل گرمایشی دستگاه می باشد. از سوی دیگر، درصد هوای موجود در آبگرم بسیار بیشتر از سیال آب سرد است. دمای بالای آبگرم در لوله ها به بخار تبدیل شده و قسمتی از آن به صورت هوا و گاز در لوله های کویل داکت اسپلیت باقی می‌ماند.

وجود هوای اضافی در لوله ها، کاهش بازدهی و مختل شدن سیکل گرمایشی سیستم را در پی دارد. بر همین اساس، برای تخلیه هوا و گاز اضافی، شیر هواگیری داکت اسپلیت مورد استفاده واقع می شود.

از دیگر مشکلات شایع اسپلیت های کانالی، تولید سروصدای اضافی، در هنگام استفاده از حالت گرمایشی دستگاه می باشد. وجود هوای اضافی در داخل لوله های کویل گرمایشی داکت اسپلیت، علت و دلیل اصلی بروز این مشکل به شمار می رود.

با انجام فرآیند هواگیری داکت اسپلیت به راحتی می توان این مشکل را رفع و برطرف نمود. انجام این فرآیند غالبا توسط شیر یا پیچ هواگیری دستگاه صورت می گیرد.

لازم به ذکر است که هواگیری، از اقدامات موثر و کاربردی قبل از راه اندازی حالت گرمایشی دستگاه های داکت اسپلیت محسوب می شود. این فرآیند ضمن خارج کردن هوا و گازهای ایجاد شده در لوله ها، افزایش توان و قدرت گرمایشی دستگاه را به همراه دارد.

مضاف بر این، تجمع گاز و هوا در لوله ها، با گذشت زمان فرسایش و فرسودگی کویل را سبب می شود. برای جلوگیری از این مشکلات و افزایش دوام و ماندگاری لوله های کویل، ایر ونت (air vent) اسپلیت کانالی کمک شایانی می نماید.

انواع شیر هواگیری داکت اسپلیت

۱- شیر هواگیری دستی

شیر هواگیری دستی به عنوان نمونه‌ای از شیر هواگیری داکت اسپلیت در دو مدل ولومی و بدون ولوم طراحی و تولید می شود. شیرهای هواگیری ولومی بدون نیاز به ابزار خاصی، برای خارج کردن هوای اضافی باز و بسته می‌شوند.

باز و بسته کردن مدل دیگر با ابزارهایی مانند پیچ گوشتی صورت می گیرد. در این میان، شیرهای ولومی به علت کاربری راحت و آسان، مطلوب و تر و بهینه تر می باشند.

۲- شیر هواگیری اتوماتیک

شیر هواگیری اتوماتیک غالبا در مدل های جدید و پیشرفته داکت اسپلیت طراحی و تعبیه می گردد. فرآیند و مکانیزم تخلیه و خارج ساختن هوای اضافی، توسط این مدل شیر هواگیری به صورت کاملا خودکار و اتوماتیک انجام می گیرد. در محفظه داخلی این مدل یک شناور مخصوص تعبیه شده است.

در مواقع تجمع گاز و هوا در لوله‌ها، شناور شیر هواگیری خودکار کنار رفته که این امر منجر به خارج شدن هوای اضافی از لوله ها می شود. پس از تخلیه کامل هوا، شناور شیر بار دیگر به وضعیت اولیه خود باز می گردد.

ناگفته نماند که شیر هواگیری داکت اسپلیت از بخش های مهم و حائز اهمیت این دستگاه به شمار می رود. وجود این قطعه علاوه بر ارتقا و بهبود عملکرد سیستم، از بروز بسیاری مشکلات و ایرادات احتمالی نظیر خرابی پمپ ها و پوسیدگی و خوردگی لوله ها، به نحو مطلوب جلوگیری می کند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *