آشنایی با اجزای فن کویل

آشنایی با اجزای فن کویل + معرفی مهمترین اجزای فن کویل

لطفا امتیاز دهید

[small_url_page]

آشنایی با اجزای فن کویل

قطعات و اجزای فن کویل با مشارکت و تعامل یکدیگر، فرآیند سرمایش و گرمایش دستگاه را به نحو مطلوب اجرایی می کنند. در ساختار این مدل از سیستم های تهویه مطبوع، قطعات و متعلقات فنی مختلفی تعبیه شده است. دستگاه های فن کوئل، از گزینه های مناسب و کاربردی برای تغییر دمای محیط به شمار می روند.

ساختار اصلی فن کویل ها از دو بخش فن و مبدل حرارتی تشکیل می گردد. این دستگاه ها با برخورداری از عملکرد دوگانه سرمایش و گرمایش، هوای مطبوع و مناسب را در سازه های مختلف صنعتی، تجاری و مسکونی توزیع می نمایند. مکانیزم عملکرد و کارکرد دستگاه فن کویل، با جریان یافتن آب سرد یا آبگرم در لوله های کویل صورت می گیرد.

آب سرد دستگاه از طریق چیلر و آبگرم آن توسط سیستم حرارت مرکزی ساختمان تامین می گردد. بر این اساس، در فصل تابستان جریان هوا در اثر برخورد با سطح کویل، خنک شده و به وسیله فن های دمنده به محیط داخلی انتقال پیدا می کند. در فصل زمستان نیز برخورد جریان هوا با سطح گرم کویل گرمایشی، موجب تولید هوای گرم و انتقال آن به محیط می شود.

دستگاه های فن کویل یا FCU (Fan Coil Unit) متناسب با نوع کاربرد و نحوه نصب و قرارگیری، در مدل های مختلفی طراحی و تولید می شوند. فن کویل سقفی، دیواری، زمینی، کانالی، کاستی و فن کویل توکار، از مدل های رایج و متداول این مدل از سیستم های تهویه می باشند.

آشنایی با اجزای فن کویل

مهم ترین اجزای فن کویل

1- کویل

کویل گرمایشی و سرمایشی را می توان از مهم ترین و اصلی ترین اجزای فن کویل برشمرد. این قطعه غالبا از لوله‌های مسی با فین های آلومینیومی ساخته و پرداخته می گردد. لوله های مسی تعبیه شده برای کویل دستگاه، بسته به نوع و مدل در دو یا سه ردیف طراحی می شوند.

کویل دستگاه به خروجی اصلی و کلکتور ورودی متصل می گردد. جریان آب سرد چیلر از یکی از لوله ها و جریان آبگرم از ورودی دیگر، در کویل دستگاه جریان پیدا می‌کند.

2- الکتروموتور

از دیگر قطعات و اجزای فن کوئل می توان به الکتروموتور دستگاه، اشاره نمود. راه اندازی و کارکرد فن دستگاه با همکاری الکتروموتور محقق می شود. موتورهای به کار رفته در ساختار دستگاه های فن کویل، متناسب با نوع و سایز آن در مدل های شفت کوتاه، دو شفت و تک شفت، طراحی و ساخته می شوند.

شما می توانید برای شناخت بیشتر با الکتروموتور فن کویل و راهنمای خرید مناسبترین محصول مقاله ” آشنایی با الکتروموتور فن کویل ” را مطالعه نمایید.

به طور معمول، الکتروموتورهای فن کویل سه دور بوده و با صدور فرمان از سوی ترموستات دستگاه دور و سرعت آنها متناسب با شرایط دمایی محیط، افزایش یا کاهش پیدا می کند. بر این اساس، با افزایش دور سرعت موتور، میزان هوادهی نیز بالا می رود.

3- بلوور فن

فن دمنده یا بلوور فن از دیگر اجزای تسکیل دهنده فن کوئل بوده که قابلیت گردش و توزیع هوا در محیط را امکان پذیر می‌سازد. همانگونه که اشاره گردید، چرخش و گردش بلوور فن توسط کارکرد الکتروموتور صورت می گیرد. بلوورهای فن کویل، متناسب با نوع و مدل در انواع راست گرد یا چپ گرد موجود می باشند.

همچنین، طراحی و ساخت این قطعه از متریال مختلفی مانند آلومینیوم و پلاستیک انجام می شود. فن دمنده دستگاه در یک محفظه مخصوص با عنوان هوزینگ، قرار می گیرد. هوزینگ دستگاه از جنس آلومینیوم یا پلاستیک تولید می گردد.آشنایی با اجزای فن کویل

4- فیلتر تصفیه هوا

فیلتر تصفیه هوا، از دیگر اجزای مهم و کاربردی در ساختار فن کوئل محسوب می شود. این فیلترها با انجام فرآیند فیلتراسیون، مانع از ورود هرگونه آلودگی و عوامل بیماری زا به محیط داخلی می شوند.

در نتیجه این امر هوای کاملا تمیز، سالم و عاری از هرگونه آلودگی در اختیار مصرف کننده و کاربر قرار می گیرد. فیلترهای تصفیه کننده هوا، بسته به نوع و مدل فن کویل در انواع فلزی و پلاستیکی موجود می باشند. همچنین، قابلیت شستشو و تعویض فیلترهای هوا وجود دارد.

5- شیر هواگیری

شیر یا پیچ هواگیری را می توان از دیگر اجزای فن کویل دانست. این شیر به صورت دستی یا اتوماتیک بوده و وظیفه اصلی آن، هواگیری و تخلیه هوای موجود در لوله های کویل می باشد. این قطعه غالبا بر روی لوله اصلی کویل گرمایش و سرمایش تعبیه می شود.

وجود هوا در لوله های کویل، ضمن ایجاد سروصدا، کاهش راندمان و بازدهی حرارتی و برودتی سیستم را به دنبال دارد. برای بهبود عملکرد دستگاه و خارج کردن هوای اضافی، از شیر هواگیری استفاده می گردد.

6- تشتک تخلیه

تشتک تخلیه یا سینی درین از دیگر اجزای فن کوئل بوده که تخلیه و خارج سازی آب حاصل از فرآیند کندانس را عهده دار می باشد. این امر مانع از سر ریز شدن آب و متعاقب آن، آسیب و صدمه به محل نصب دستگاه می‌شود.

7- ترموستات

کنترل، مدیریت و تنظیم دمای هوا، متناسب با شرایط دمایی محیط، از طریق ترموستات فن کویل صورت می گیرد. کنترل خاموش و روشن شدن سیستم و مدیریت میزان هوادهی توسط ترموستات، علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی، کاهش هزینه های اقتصادی کاربر را در پی دارد.

8- بدنه

بدنه، تنها سبب جلوگیری از تخریب اجزای فن کویل نمی شود؛ بلکه به عنوان یک گیرنده نیز در دستگاه عمل می کند. بدنه فن کویل از برترین متریال های طبیعی و شیمیایی ساخته شده است. به همین خاطر از نفوذ آلاینده های جوی و شیمیایی به درون دستگاه جلوگیری می کند.

چه عواملی سبب تخریب اجزای فن کویل می شود؟

اجزای فن کویل، هر چند که از نظر متریال دارای خلوص بالایی هستند؛ اما باز هم نسبت به شاخصه هایی ناپایدار می باشند. به همین دلیل شما بایستی این شاخصه ها را بشناسید تا نهایت بهره بری را از این محصول در سیستم تهویه ساختمان تان ببرید.

مهم ترین عواملی که سبب تخریب اجزای فن کویل می شود؛ عبارتند از:

  1. آب با سختی بالا:

هر گونه آلودگی و ناخالصی در آب ورودی دستگاه، سبب گرفتگی و پوسیدگی بدنه کویل می شود و همین طور از قدرت سرمایشی و گرمایشی دستگاه می کاهد. بنابراین بایستی از آب های تمیز در سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان و واحد های صنعتی استفاده کرد.

  1. ولتاژ نامناسب:

اکثر اجزای فن کویل، به واسطه انرژی الکتریکی فعالیت می کنند. اگر ولتاژ ورودی بر دستگاه نامناسب باشد؛ تبادل حرارتی بین سیالات با خطا و ارور رو به رو می شود. بنابراین نسبت به تنظیم جریان الکتریکی محصول حساس باشید؛ تا اجزای فن کویل با کمترین تخریبی در طول عملکرد شان رو به رو شوند.

  1. کیفیت پایین متریال:

اگر اجزای فن کویل، از مواد اولیه با خلوص بالا تهیه نشده باشد؛ نه تنها در برابر عوامل جوی و آلاینده ها واکنش نشان می دهند، بلکه با یکدیگر نیز در واکنش قرار می گیرند و در نتیجه باعث آلوده محیط و تخریب دستگاه می شوند.

آشنایی با اجزای فن کویل

آیا تعمیر اجزای فن کویل ممکن است؟

قطعات و اجزای فن کویل بسیار پیشرفته و بروز هستند؛ لذا بایستی به صورت خودکار به واسطه از دو منبع انرژی سبب تهویه هوای ساختمان شوند. اجزای فن کویل در تنوع جنس های مختلفی به بازار عرضه شده است؛ اما با این حال با یکدیگر سازگار هستند.

اجزای فن کویل نسبت به معیار هایی همچون آب، سرما، رطوبت و حرارت واکنش پذیر هستند. به همین علت اگر به صورت پیوسته مورد سرویس و تعمیر قرار نگیرند؛ با استهلاک بالایی رو به رو می شوند.

از آن جایی که اجزای فن کویل، اغلب الکتریکی و مکانیکی هستند؛ تعمیر و سرویس آن ممکن است، لذا مهندسانی که در عرصه تعمیر فن کویل فعالیت می کنند، دانش و تجربه تعمیر انواع اجزای فن کویل را نیز دارند.

آسیب های وارد شده بر اجزای فن کویل، ناچیز و جبران شدنی است. به همین خاطر، اگر مشکل دستگاه از اجزای فن کویل باشد؛ تعمیر محصول کم هزینه و مقرون به صرفه است، چرا که با تعویض قطعه می توانید قدرت دستگاه را برگردانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی تر درخصوص انواع ترموستات فن کوئل و آشنایی با انواع آن، پیشنهاد میکنیم به مطالعه مقاله جامع و تخصصی ” ترموستات فن کویل چیست و انواع آن کدام است؟ ” بپردازید تا صفر تا صد آنچه را که باید دراین خصوص بدانید بدست آورید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس آن... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که پمپ... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که عاملی... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و در... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول زیاد... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن ها... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف در... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده قرار... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *