Search
Close this search box.

بررسی مشخصات موتور فن داکت اسپلیت + نکات مهم خرید محصول

بررسی مشخصات موتور فن داکت اسپلیت

بررسی مشخصات موتور فن داکت اسپلیت

موتور فن داکت اسپلیت از دیگر بخش های تعبیه شده حائز اهمیت در یونیت داخلی این دستگاه به شمار می‌رود. در ساختار پنل داخلی یا هواساز داکت اسپلیت اجزا و قطعات مختلفی به چشم می خورد. یونیت داخلی اسپلیت‌های کانالی عملیات هواسازی و انتقال آن به محیط داخلی را به بهترین نحو انجام می دهند.

در این میان، موتور فن دستگاه نقش بسزایی در کیفیت و شدت پرتاب باد به فضای مورد استفاده ایفا می نماید. چراکه فرآیند انتقال و توزیع جریان هوای خنک، از طریق کارکرد و عملکرد این قطعه عملیاتی می گردد.

موتور فن داکت اسپلیت انرژی و توان مورد نیاز برای کارکرد خود را از جریان برق و نیروی الکتریسیته تامین می کند. در اثر این فرآیند الکتروموتور فن راه اندازی و شروع به کار می کند. کارکرد موتور فن، موجب کارکرد و عملکرد فن دمنده یا بلوور فن داکت اسپلیت می شود.

در نتیجه این فرآیند هوای خنک و مطبوع با حداکثر توان و قدرت در تمامی بخش های فضای داخلی جریان پیدا می کند. شما عزیزان می توانید جهت آشنایی با بلوور فن داکت اسپلیت و بررسی عملکرد آن به مطالعه مقاله “آشنایی با بلوور فن داکت اسپلیت” بپردازید.

لازم به ذکر است که در سیستم های تهویه مطبوع برای انتقال هوای گرم یا سرد، به تولید باد با توان و قدرت کافی، نیاز مبرم می باشد. دستگاه های داکت اسپلیت نیز از این قاعده مستثنا نیستند. به منظور اجرایی کردن این پروسه، در بخش هواساز دستگاه الکتروموتورهای بادوام و باکیفیت تعبیه شده است.

بر این اساس، موتور فن دستگاه با کارکرد بهینه خود، ضمن گردش و چرخش فن دمنده، متناسب با فصل سال، هوای گرم یا سرد را در فضای داخلی توزیع می نماید.

موتور فن داکت اسپلیت

ویژگی های موتور فن داکت اسپلیت

همانطور که عنوان گردید، تولید باد برای منتقل کردن هوای سرد یا گرم، از پیش نیازهای اصلی برای بهره مندی از توان سرمایشی یا گرمایشی سیستم های تهویه مطبوع می باشد. محقق ساختن این نیاز در داکت ها از طریق بلوور فن، هوزینگ و الکتروموتور صورت می گیرد.

گفتنی است فن دمنده دستگاه با کارکرد الکتروموتور به گردش و چرخش درآمده و جریان باد را با حداکثر توان، از طریق دریچه های خروجی دستگاه، به محیط داخلی انتقال می‌دهد.

بنابراین، تولید جریان باد و انتقال آن به محیط موردنظر، از مهم ترین وظایف الکتروموتور و فن دمنده داکت اسپلیت به شمار می رود. به عبارت دیگر، موتور فن داکت اسپلیت موجب گردش پروانه های فن و به تبع آن توزیع جریان هوا در فضا می شود.

الکتروموتور اسپلیت کانالی متناسب با فناوری ها و تکنولوژی های روز دنیا طراحی و تولید می شود. رعایت تمامی اصول استاندارد در فرآیند ساخت، ضریب ایمنی و اطمینان این قطعه را ارتقا بخشیده است. توان و قدرت موتور فن بسته به نوع و مدل داکت اسپلیت متفاوت و متغیر می باشد.

بر این اساس، ظرفیت های بالا به علت برخورداری از قدرت سرمایشی و گرمایشی بالا، از الکتروموتور به مراتب قوی تری در مقایسه با ظرفیت های پایین بهره می برند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که قدرت و توان الکتروموتور بر حسب وات سنجیده می شود. همچنین، تعداد دور، طول و تعداد شفت موتور فن متناسب با نوع و مدل سیستم متفاوت است.

شایان ذکر است که موتور فن علاوه بر پنل داخلی، برای یونیت خارجی دستگاه نیز تعبیه شده است. انتقال و دفع گرما و خنک سازی کندانسور دستگاه در طول فصل تابستان، از مهم ترین وظایف الکتروموتور یونیت خارجی داکت اسپلیت می باشد. ضمنا، پروانه های در نظر گرفته شده برای پنل خارجی دستگاه از نوع آکسیال است.

این در حالی است که برای بخش هواساز غالبا از پروانه های مدل سانتریفیوژ یا استوانه ای استفاده می گردد. علاوه بر این، الکتروموتور در نظر گرفته شده برای سیستم های تهویه مطبوع، از نوع تک شفت یا دو شفت می باشد. به طور معمول، برای سیستم های دارای ظرفیت بالا، از موتور فن های با توان بالا استفاده می گردد.

خرید موتور فن داکت اسپلیت

نکات مهم در خرید موتور فن داکت اسپلیت

در هنگام انتخاب و خرید موتور فن داکت اسپلیت توجه به یک سری اصول و جزئیات در رقم زدن یک خرید کاربردی و کارآمد و مقرون به صرفه، بسیار تاثیرگذار و موثر می باشد.

نوع و مدل الکتروموتور، یکی از نکات و اصول حائز اهمیت در هنگام خرید موتور فن داکت اسپلیت به حساب می آید. نوع موتور فن دستگاه در کاهش سطح صدا، شدت پرتاب باد و سطح کیفی هوای خروجی، تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارد.

توجه به موتور داکت اسپلیت در هنگام خرید یکی از نکات ضروری است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. استفاده از موتورهای نامناسب برای داکت اسپلیت ممکن است مشکلاتی از قبیل: کاهش کیفیت کارکرد داکت اسپلیت، کاهش شدت باد و ایجاد صدای مزاحم در داکت اسپلیت ها شود. انتخاب موتور فن های باکیفیت و بادوام، علاوه بر توزیع جریان باد با سرعت و توان بالا، سطح صدای بسیاری پایینی در هنگام کارکرد تولید می کنند.

همانطور که عنوان کردیم در صورت انتخاب نادرست موتور فن، ممکن مشکلات متعددی بوجود بیاید. برای مثال برای داکت اسپلیت هایی با ظرفیت ۳۶۰۰۰ btu/hr ، موتورهای فن ۱۸۰ وات مناسب هستند. حال اگر قدرت و ظرفیت استفاده شده در این داکت اسپلیت بیش از این مقدار باشد باعث ایجاد اختلالاتی در میزان برودت و حرارت و سیکل تبرید خواهد شد. همچنین در صورت کم بودن ظرفیت موتور فن، ممکن است مشکلاتی از قبیل: یخ زدگی و عدم خروج باد کافی مواجه شوید.

خوشبختانه چند سالی است که کشور ایران توانایی تولید انواع موتور فن های داکت اسپلیت را پیدا کرده است. در ابتدا این موتور فن ها دچار صدا و لغزش بودند که باعث آسیب رساندن به داکت اسپلیت ها می شد اما با پیشرفت در این حوزه در حال حاضر موتور فن های ایرانی از کیفیتی مشابه با نمونه های خارجی خود برخوردارند.

جنس و نوع متریال استفاده در ساختار و بدنه را می توان از دیگر موارد مهم در هنگام خرید الکتروموتور داکت اسپلیت به شمار آورد.

استفاده از متریال باکیفیت، دوام و استحکام موتور فن را در برابر عوامل خارجی و غیر طبیعی تضمین می کند. همچنین، تناسب داشتن ظرفیت موتور با نوع و مدل داکت اسپلیت، سطح صدا، تعداد دور، توان و قدرت الکتروموتور، سایر موارد قابل توجه در حین خرید الکتروموتور فن سیستم داکت اسپلیت تلقی می گردند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”پارامترهای انتخاب موتور فن داکت اسپلیت چیست؟” answer-0=”نوع و مدل الکتروموتور، جنس و نوع متریال به کار رفته در ساختار و بدنه” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”آیا یونیت های خارجی اسپلیت ها نیز دارای موتور فن هستند؟” answer-1=”بله موتور فن ها علاوه بر یونیت داخلی در یونیت خارجی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”وظیفه اصلی موتور فن داکت اسپلیت چیست؟” answer-2=”تولید جریان باد و انتقال آن به محیط مورد نظر” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *