در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
مصرف برق چیلر خانگی

عوامل موثر در مصرف برق چیلر خانگی + نحوه محاسبه آن

لطفا امتیاز دهید

مصرف برق چیلر خانگی

میزان مصرف برق چیلر خانگی تحت تاثیر چند فاکتور و مولفه مختلف و متغیر قرار دارد. به طور کلی، هزینه برق مصرفی سیستم های چیلر خانگی متاثر از میزان مصرف انرژی الکتریکی قطعاتی مانند پمپ های آب، الکتروفن و الکتروموتور متصل به کمپرسور محاسبه می شود.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که بالاترین میزان مصرف انرژی الکتریکی در چیلرهای خانگی، به قطعه کمپرسور یا واحد تراکم سیستم مربوط می شود. کمپرسور از قطعات حائز اهمیت و کاربردی برای ایجاد سرمایش و آغاز فرآیند سیکل تبرید چیلرها به شمار می رود.

شایان ذکر است که راه اندازی و کارکرد کمپرسور چیلر خانگی با استفاده از جریان برق و انرژی الکتریکی صورت می گیرد. همچنین این قطعه برای فشرده سازی و کمپرس کردن ماده مبرد، نیاز به تامین انرژی الکتریکی لازم و مورد نیاز دارد. برای انجام فرآیند سیکل تبرید تراکمی، الکتروموتور اتصال یافته به کمپرسور، بیشترین میزان برق را مصرف می کند.

علاوه بر این، موتور تعبیه شده در پمپ های آب مربوط به اواپراتور نیز از دیگر مصرف کنندگان انرژی الکتریکی در ساختار چیلرها محسوب می شوند. بخش اواپراتور ضمن خنک کردن آب و با کمک پمپ، سیال خنک شده را به سایر سیستم ها و واحدهای سرمایشی و برودتی انتقال می دهد. واحد تبخیر کننده و واحد تراکم، در ساختمان همه مدل های چیلر تراکمی موجود می باشند.

شما کاربر گرامی می توانید با مطالعه مقاله ” اواپراتور چیلر چیست ؟ ” در خصوص اواپراتور و نحوه عملکرد آن اطلاعات جامع و کاملی کسب نمایید.

عوامل موثر در مصرف برق چیلر خانگی

میزان مصرف برق چیلر خانگی از لحاظ نوع کندانسور

۱- چیلر تراکمی هوا خنک

نوع و مدل کندانسور سیستم تبریدی در میزان مصرف برق چیلر خانگی تاثیرگذار و موثر می باشد. چیلرهای تراکمی بسته به نوع کندانسور، به چیلرهای هوا خنک یا هوایی و آب خنک یا آبی تقسیم بندی می شوند.

در ساختار چیلرهای هوایی، تعدادی فن به منظور خنک سازی کندانسور در ساختار سیستم تعبیه شده است. کارکرد فن های خنک کننده دستگاه از طریق تامین انرژی الکتریکی موتور فن ها اجرایی می شود. بر همین اساس، بخشی از انرژی الکتریکی برای راه اندازی و کارکرد موتور الکتریکی فن ها مصرف می شود.

بخش دیگری از مصرف انرژی الکتریکی در چیلر تراکمی هوا خنک به راه اندازی و کارکرد کمپرسور سیستم اختصاص پیدا می کند. به طور معمول، فرآیند فشرده سازی و کمپرس کردن ماده مبرد به وسیله کمپرسور دستگاه و با تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز و لازم عملیاتی می گردد.

همچنین، قسمتی دیگر از مصرف انرژی برق در این مدل از سیستم های تهویه به بخش پمپ دستگاه اختصاص پیدا می کند. بنابراین، جریان الکتریکی در چیلرهای هوایی در بخش های فن های مربوط به کندانسور، پمپ آب سرد و موتور الکتریکی کمپرسور مصرف می شود.

۲- چیلر تراکمی آب خنک

میزان مصرف برق چیلر تراکمی آب خنک تحت تاثیر قطعات مختلفی مانند پمپ آب سرد، پمپ آبگرم، الکتروموتور تعبیه شده در فن کولینگ تاور و الکتروموتور کمپرسور قرار دارد. کندانسور این مدل به وسیله جریان آب، خنک می شود.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در چیلرهای آبی، فرآیند خنک شدن کندانسور از طریق یک مبدل حرارتی از نوع پوسته و لوله صورت می پذیرد. پس از خنک سازی کندانسور، آبگرم تولید شده از طریق پمپ به بخش کولینگ تاور یا برج خنک کننده سیستم منتقل شده و در این قسمت به وسیله فن خنک می گردد.

 فن برج خنک کننده برای کارکرد و عملکرد مطلوب نیاز به انرژی الکتریکی دارد. بر همین اساس، بخشی از جریان انرژی الکتریکی به مصرف این قسمت می رسد. مضاف بر این، قطعه کمپرسور برای فشرده سازی ماده مبرد و پمپ آبگرم برای انتقال سیال گرم به برج خنک کننده، نیاز مبرم به مصرف انرژی الکتریکی و برق دارند.

در یک نگاه کلی، انرژی الکتریکی و جریان برق در چیلرهای آبی در بخش فن برج خنک کننده، پمپ مربوط به آبگرم، پمپ مخصوص آب سرد و موتور الکتریکی کمپرسور مصرف می شود.

عوامل موثر در مصرف برق چیلر خانگی

نحوه محاسبه مصرف برق چیلر خانگی

به طور معمول، میزان مصرف برق مینی چیلر یا چیلر خانگی متناسب با فرمول خاصی محاسبه می شود. هزینه برق مصرفی این سیستم ها بر اساس هزینه های مربوط به فن کندانسور، پمپ آب سرد و کمپرسور مشخص می‌گردد.

غالبا در دفترچه راهنما و کاتالوگ دستگاه، توان الکتریکی چیلر خانگی بر حسب واحد kw مشخص شده است. برای استخراج جزئیات برق مصرفی و توان الکتریکی دستگاه می توان از بخش Input power یا Power input کمک گرفت.

محاسبه توان الکتریکی مصرفی (KW) در سیستم های تبریدی به دو فاکتور ضریب عملکرد (COP) و نسبت بازده انرژی (EER) بستگی دارد.

Coefficient of performance یا ضریب عملکرد چیلر غالبا با یک عدد مشخص نشان داده می شود. بالا بودن این عدد، خبر از راندمان و بازدهی بالای سیستم می دهد. این امر صرفه جویی در هزینه برق مصرفی چیلر را به دنبال دارد.

برای به دست آوردن ضریب عملکرد چیلرهای خانگی، ظرفیت خنک کاری سیستم در توان کل الکتریکی آن تقسیم می شود. عدد به دست آمده ضریب عملکرد دستگاه را نشان می دهد. به عبارت دیگر ضریب عملکرد سیستم از فرمول COP=TON/KW به دست می آید.

شما کاربر گرامی می توانید با مطالعه مقاله ” هزینه مصرف برق چیلر و چیلر تراکمی آب خنک ” در خصوص نحوه محاسبه برق چیلر و فاکتورهای موثر در محاسبه آن اطلاعات جامع و کاملی کسب نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

نصب پکیج در بالکن

نصب پکیج در بالکن

نصب پکیج در بالکن پکیج یک سیستم گرمایشی محبوب در بازار است که امروزه در اکثر خانه ها دیده می... ادامه مطلب

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه با پیشرفت علم مهندسی سیستم گرمایشی پکیج جایگزین موتور خانه های قدیمی شد. این سیستم نسبت... ادامه مطلب

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت داکت اسپلیت یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی هوا است که میان ساختمان سازان... ادامه مطلب

Install fire box

نصب جعبه آتش نشانی

نصب جعبه آتش نشانی برای تأمین ایمنی و همچنین جلوگیری از انواع حریق صددرصد استفاده و بکارگیری جعبه آتش نشانی... ادامه مطلب

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش آتش گرفتگی در سال های اخیر در جنگل‌ها و همچنین منازل مسکونی و کارگاهی رواج پیدا... ادامه مطلب

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی آشنایی با نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی به شما کمک می کند تا... ادامه مطلب

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق در این مطلب از وبسایت تاسیسات دات کام قصد داریم مواد اطفاء حریق را مورد بررسی قرار... ادامه مطلب

مهار آتش توسط امواج صوتی

مهار آتش توسط امواج صوتی همانگونه که می دانید آتش‌نشانان معمولاً از مواد شیمیایی و همچنین آب برای خاموش کردن... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 8 =