بررسی نحوه تنظیم دمای چیلر + آموزش گام به گام بهمراه نکات طلایی

نحوه تنظیم دمای چیلر

نحوه تنظیم دمای چیلر در ارتقای بازدهی و بهره وری و راندمان این دستگاه، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. با تغییر دمای هوا، تنظیم دمای دستگاه های چیلر بیش از پیش اهمیت و ضرورت پیدا می کند.

گفتنی است تنظیم بودن دمای چیلر، در افزایش طول عمر و کارکرد و عملکرد بهینه قطعات و متعلقات سیستم، تاثیر بسزایی برجای می گذارد. در سوی مقابل، تنظیم نبودن دمای دستگاه متناسب با فصل سرد یا گرم سال، علاوه بر کاهش راندمان و کارایی سیستم، احتمال خرابی و معیوب شدن قطعات چیلر را افزایش می دهد.

نحوه تنظیم دمای چیلر برای دستیابی به حداکثر بازدهی

در ساختار سیستم های تهویه از نوع چیلر، قطعات مختلفی تعبیه شده است. هر کدام از این قطعات با انجام بهینه وظایف خود، کارکرد و عملکرد مناسب سیستم را رقم می زنند. در این میان، ترموستات یکی از قطعات کاربردی به کار رفته در ساختمان دستگاه های چیلر می باشد.

تنظیم ترموستات چیلر، از بهترین راهکارها برای رسیدن به درجه دمای مورد نظر و ایده آل در محیط مورد استفاده می باشد.

با استفاده از ریموت کنترل یا از طریق خود قطعه ترموستات به راحتی می توان درجه دما را متناسب با نیازهای سرمایشی و گرمایشی محیط تنظیم نمود. بر این اساس، می بایست دما بر روی یک درجه مورد نظر و مشخص تنظیم شود. پس از رسیدن دمای آب برگشتی به عدد مشخص شده، ترموستات فرمان خاموش شدن چیلر را صادر می کند.

نحوه تنظیم دمای چیلر

از طرف دیگر، به محض کاهش دمای محیط از درجه تعیین شده، بار دیگر ترموستات دستور به فعال شدن دستگاه برای رسیدن به بازه دمای مشخص شده می دهد. بنابراین، متناسب با افزایش یا کاهش دمای هوا، ترموستات سیستم با فعال سازی یا غیر فعال سازی چیلر، بستر مناسب برای رسیدن درجه محیط به دمای مورد نظر و ایده‌آل را فراهم می آورد.

لازم به ذکر است که در نحوه تنظیم دمای چیلر، با استفاده از نمایشگر تعبیه شده در ساختار چیلرها می توان تنظیمات مناسب برای دما این دستگاه را انجام داد.

برای اعمال تنظیمات دستگاه در ابتدا بایستی دکمه set ترموستات را همزمان با کلید rst فشار داد. با فشار دادن دکمه ها بر روی نمایشگر عدد صفر ظاهر می شود. در ادامه کلید rst را به صورت متوالی فشار داده تا عدد ۸ بر روی نمایشگر ظاهر گردد. سپس کلید set را بار دیگر فشار داده تا متغیر F0 بر روی صفحه نمایش دستگاه نقش ببندد.

پس از این فرآیند با فشار دادن کلید rst  و مشخص شدن F3، کلید ست را فشرده تا عدد ۱ ظاهر شود. سپس با فشار کلید set، و نمایش عدد ۰، برای اعمال و ذخیره تنظیمات، دکمه rst فشار داده می شود.

نحوه تنظیم دمای آب خروجی چیلر

به منظور تکمیل شدن نحوه تنظیم دمای چیلر، می بایست نسبت به اعمال تنظیمات دمای آب خروجی سیستم نیز اقدام نمود. بر این اساس، در ابتدا و برای مدت زمان حدود ۵ ثانیه، کلید set و rst به صورت همزمان فشرده شده تا عدد ۰ بر روی نمایشگر نمایش داده شود.

در ادامه با چند بار فشردن دکمه rst، عدد ۸ و پس از آن با فشار دادن کلید set، F0 و بعد از آن، بار دیگر دکمه ست فشار داده می شود. با فشار دادن دکمه های set و rst، به سادگی می توان دمای خروجی آب را بر روی درجه مشخص شده، تنظیم نمود. همچنین، برای اعمال و ذخیره شدن تنظیمات صورت گرفته، باید دکمه rst را فشار داد.

شایان ذکر است که برای افزایش کارایی و عملکرد و طول عمر دستگاه چیلر، توصیه می شود دمای سیستم در بازه ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد تنظیم گردد.

بر اساس بررسی های انجام شده، تنظیم دمای چیلر در بازه دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد، کارایی و بهره وری بهینه سیستم را در پی داشته است. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که به منظور کاهش هزینه های اقتصادی و جانبی، تنظیم دستگاه بر روی دمای ۲۵ درجه سانتیگراد، بسیار موثر و تاثیرگذار می باشد.

نکات مهم در نحوه تنظیم دمای چیلر

در راهنمای تنظیم دمای مناسب کاری چیلر رعایت یک سری نکات و اصول می تواند افزایش توان و بار سرمایشی و گرمایشی سیستم را در پی داشته باشد. به طور معمول، حداکثر دمای مناسب در فصل زمستان برای سازه ها و واحدهای ساختمانی و مسکونی، ۲۱ درجه سانتیگراد در نظر گرفته می شود. این در حالی است که ۱۵ درجه سانتیگراد برای ساعت های خالی از سکنه منازل لحاظ می گردد.

نکات مهم در نحوه تنظیم دمای چیلر

قابلیت تنظیم دما بین ۳ الی ۵ درجه فارنهایت، در مصرف بهینه انرژی و افزایش طول عمر مفید سیستم، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

در سازه ها و محیط های اداری، تنظیم دما می بایست بر اساس ساعات اشتغال و رفت و آمد کارکنان تنظیم شود. ضمنا، مسدود کردن راه های خروجی، از بهترین راهکارها برای جلوگیری از هدر رفت و  اتلاف انرژی تلقی می گردد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 1 =