Search
Close this search box.

بررسی نحوه تنظیم دمای چیلر + آموزش گام به گام بهمراه نکات طلایی

بررسی نحوه تنظیم دمای چیلر + آموزش گام به گام بهمراه نکات طلایی

نحوه تنظیم دمای چیلر

نحوه تنظیم دمای چیلر در ارتقای بازدهی و بهره وری و راندمان این دستگاه، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. با تغییر دمای هوا، تنظیم دمای دستگاه های چیلر بیش از پیش اهمیت و ضرورت پیدا می کند.

گفتنی است تنظیم بودن دمای چیلر، در افزایش طول عمر و کارکرد و عملکرد بهینه قطعات و متعلقات سیستم، تاثیر بسزایی برجای می گذارد. در سوی مقابل، تنظیم نبودن دمای دستگاه متناسب با فصل سرد یا گرم سال، علاوه بر کاهش راندمان و کارایی سیستم، احتمال خرابی و معیوب شدن قطعات چیلر را افزایش می دهد.

چیلر خود را در چه دمایی تنظیم کنم؟

در ظاهر این سوال آسان به نظر می رسد، اما هرچه بیشتر به آن توجه کنید ، بیشتر سردرگم می شوید. هنگام تنظیم چیلر باید به چند نکته توجه کرد. اولین چیزی که من در مورد آن فکر می کنم این واقعیت است که همه چرخه های تبرید با افزایش دمای تنظیم شده کارآمدتر عمل می کنند. به همین دلیل شما نمی خواهید چیلر خود را در دمای پایین قرار دهید زیرا باعث می شود چیلر شما کم کار کند.

یکی دیگر از دلایلی که نباید چیلر خود را در دمای خیلی پایین قرار دهید، نقطه انجماد چیلر شما است که ممکن است آسیب ببیند. بنابراین به این دو دلیل، من به مشتریان توصیه می کنم چیلر خود را تا آنجا که ممکن است در دمای بالا نگه دارند، اینگونه کارایی چیلر نیز بالا رفته و برای سالهای زیادی می توانید از آن استفاده کنید.

برای “انجام  کار” چه چیزی لازم است؟

به طور خلاصه ، مهم است که شغل شما چیست.مثلا در یک کارخانه احتمالاً تخم مرغ ها از ۶۴ درجه فارنهایت تا ۷۲ درجه فارنهایت و تخمیر دیگر موارد در دمای ۵۰ درجه فارنهایت تا ۵۶ درجه فارنهایت را مشاهده خواهید کرد. با این حال ، در یک کارخانه نوشیدنی حفظ دمای تخمیر تنها کاری نیست که چیلر باید انجام دهد.

غالباً اینگونه کارخانه ها دمای محصول خود را تا ۳۲ درجه فارنهایت تا ۳۴ درجه فارنهایت پایین می آورند. به همین دلیل ، ما اغلب توصیه می کنیم که در این کارخانه ها چیلرهای خود را در دمای ۲۶ درجه فارنهایت تا ۲۸ درجه فارنهایت تنظیم کنند تا عملکرد تصادف سرما را تسهیل کرده و همچنین مخازن را که در دمای ۳۲ تا ۳۴ درجه فارنهایت کار می کنند نیز حفظ شوند.

در یک کارخانه تقطیر اغلب مشاهده می کنید که تخمیرها در دمای ۸۰ درجه فارنهایتانجام می شود و نیازی به تصادم سرما نیست. به همین دلیل ما اغلب می توانیم چیلرهای تقطیر را تا ۶۰ درجه فارنهایت تا ۷۰ درجه فارنهایت تنظیم کنیم و از عملکرد موثرتر در دماهای بالاتر استفاده کنیم! بنابراین تنظیم دمای چیلر بستگی به مکانی دارد که می خواهید از چیلر استفاده کنید.

نحوه تنظیم دمای چیلر برای دستیابی به حداکثر بازدهی

در ساختار سیستم های تهویه از نوع چیلر، قطعات مختلفی تعبیه شده است. هر کدام از این قطعات با انجام بهینه وظایف خود، کارکرد و عملکرد مناسب سیستم را رقم می زنند. در این میان، ترموستات یکی از قطعات کاربردی به کار رفته در ساختمان دستگاه های چیلر می باشد.

تنظیم ترموستات چیلر، از بهترین راهکارها برای رسیدن به درجه دمای مورد نظر و ایده آل در محیط مورد استفاده می باشد.

با استفاده از ریموت کنترل یا از طریق خود قطعه ترموستات به راحتی می توان درجه دما را متناسب با نیازهای سرمایشی و گرمایشی محیط تنظیم نمود. بر این اساس، می بایست دما بر روی یک درجه مورد نظر و مشخص تنظیم شود. پس از رسیدن دمای آب برگشتی به عدد مشخص شده، ترموستات فرمان خاموش شدن چیلر را صادر می کند.

نحوه تنظیم دمای چیلر

از طرف دیگر، به محض کاهش دمای محیط از درجه تعیین شده، بار دیگر ترموستات دستور به فعال شدن دستگاه برای رسیدن به بازه دمای مشخص شده می دهد. بنابراین، متناسب با افزایش یا کاهش دمای هوا، ترموستات سیستم با فعال سازی یا غیر فعال سازی چیلر، بستر مناسب برای رسیدن درجه محیط به دمای مورد نظر و ایده‌آل را فراهم می آورد.

لازم به ذکر است که در نحوه تنظیم دمای چیلر، با استفاده از نمایشگر تعبیه شده در ساختار چیلرها می توان تنظیمات مناسب برای دما این دستگاه را انجام داد.

برای اعمال تنظیمات دستگاه در ابتدا بایستی دکمه set ترموستات را همزمان با کلید rst فشار داد. با فشار دادن دکمه ها بر روی نمایشگر عدد صفر ظاهر می شود. در ادامه کلید rst را به صورت متوالی فشار داده تا عدد ۸ بر روی نمایشگر ظاهر گردد. سپس کلید set را بار دیگر فشار داده تا متغیر F0 بر روی صفحه نمایش دستگاه نقش ببندد.

پس از این فرآیند با فشار دادن کلید rst و مشخص شدن F3، کلید ست را فشرده تا عدد ۱ ظاهر شود. سپس با فشار کلید set، و نمایش عدد ۰، برای اعمال و ذخیره تنظیمات، دکمه rst فشار داده می شود.

نحوه تنظیم دمای آب خروجی چیلر

به منظور تکمیل شدن نحوه تنظیم دمای چیلر، می بایست نسبت به اعمال تنظیمات دمای آب خروجی سیستم نیز اقدام نمود. بر این اساس، در ابتدا و برای مدت زمان حدود ۵ ثانیه، کلید set و rst به صورت همزمان فشرده شده تا عدد ۰ بر روی نمایشگر نمایش داده شود.

در ادامه با چند بار فشردن دکمه rst، عدد ۸ و پس از آن با فشار دادن کلید set، F0 و بعد از آن، بار دیگر دکمه ست فشار داده می شود. با فشار دادن دکمه های set و rst، به سادگی می توان دمای خروجی آب را بر روی درجه مشخص شده، تنظیم نمود. همچنین، برای اعمال و ذخیره شدن تنظیمات صورت گرفته، باید دکمه rst را فشار داد.

شایان ذکر است که برای افزایش کارایی و عملکرد و طول عمر دستگاه چیلر، توصیه می شود دمای سیستم در بازه ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد تنظیم گردد.

بر اساس بررسی های انجام شده، تنظیم دمای چیلر در بازه دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد، کارایی و بهره وری بهینه سیستم را در پی داشته است. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که به منظور کاهش هزینه های اقتصادی و جانبی، تنظیم دستگاه بر روی دمای ۲۵ درجه سانتیگراد، بسیار موثر و تاثیرگذار می باشد.

در خصوص اهمیت و نحوه عملکرد ترموستات چیلر در مقاله “ اهمیت ترموستات چیلر ” توضیحات جامع جهت کسب اطلاعات بیشتر شما کاربر گرامی آورده شده و میتوانید با مطالعه این مقاله هر آنچه لازم است را در این خصوص بدست آورید.

نکات مهم در نحوه تنظیم دمای چیلر

در راهنمای تنظیم دمای مناسب کاری چیلر رعایت یک سری نکات و اصول می تواند افزایش توان و بار سرمایشی و گرمایشی سیستم را در پی داشته باشد. به طور معمول، حداکثر دمای مناسب در فصل زمستان برای سازه ها و واحدهای ساختمانی و مسکونی، ۲۱ درجه سانتیگراد در نظر گرفته می شود. این در حالی است که ۱۵ درجه سانتیگراد برای ساعت های خالی از سکنه منازل لحاظ می گردد.

نکات مهم در نحوه تنظیم دمای چیلر

قابلیت تنظیم دما بین ۳ الی ۵ درجه فارنهایت، در مصرف بهینه انرژی و افزایش طول عمر مفید سیستم، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

در سازه ها و محیط های اداری، تنظیم دما می بایست بر اساس ساعات اشتغال و رفت و آمد کارکنان تنظیم شود. ضمنا، مسدود کردن راه های خروجی، از بهترین راهکارها برای جلوگیری از هدر رفت و اتلاف انرژی تلقی می گردد.

 

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”سایز مناسب چیلر چگونه تشخیص داده می شود؟” answer-0=”ظرفیت مناسب دستگاه با استفاده از نرم افزار های محاسبات بار برودتی محاسبه می گردد.در این مورد می توانید با کارشناسان فنی سایت تماس بگیرید.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”آیا هزینه چیلر هوایی از آبی بیشتر است؟” answer-1=”بله، چیلر هوایی به دلیل کاربرد کلد های مسی نسبت به چیلر آبی که با پلاستیک های فشرده خود را خنک می کند هزینه بالاتری دارد.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”آیا چیلر دارای سرمای یکنواختی است؟” answer-2=”بله چیلرها دارای سرمای یکنواختی هستند.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *