در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
نحوه عملکرد ترموستات فن کویل

نحوه عملکرد ترموستات فن کویل + معرفی انواع ترموستات فن کویل

لطفا امتیاز دهید

نحوه عملکرد ترموستات فن کویل

ترموستات فن کویل از قطعات کنترلی و نظارتی این دستگاه به شمار می آید. این قطعه به منظور نزدیک کردن دمای داخلی به شرایط ایده آل، فرمان هایی را در جهت تثبیت دما در set point یا نقطه تنظیم به اجزا و قطعات سیستم صادر می کند.

این قطعه غالبا در اغلب سیستم های سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده واقع می شود. همچنین، فرمان های ارسال شده از سوی دستگاه به دو صورت تدریجی یا قطع و وصل (on/off) اعمال می گردد.

به طور کلی، دستگاه های فن کویل از قابلیت کارکرد دو منظوره سرمایش و گرمایش برخوردار هستند. فن کوئل ها در هنگام کارکرد، با حداکثر توان و قدرت فرآیند تولید و توزیع بار سرمایشی و گرمایشی را انجام می دهند.

در اثر این فرآیند، دمای محیط داخلی در کوتاه ترین بازه زمانی به نقطه مطلوب و مناسب می رسد. کارکرد مداوم و بی وقفه فن کویل موجب عبور دما از شرایط ایده آل و مطبوع می شود. به منظور جلوگیری از این مشکلات، در ساختار سیستم های تهویه مطبوع از قطعه ای با عنوان ترموستات استفاده می گردد.

ترموستات یا دماپا، نوعی حسگر دما بوده که فعالیت ها و کارکردهای فن کویل را کنترل و مدیریت می کند. این قطعه دمای محیط داخلی را متناسب با تنظیمات کاربر و با ارسال دستورهای لازم به دستگاه کنترل کرده تا دما به نقطه مطلوب و شرایط ایده آل برسد.نحوه عملکرد ترموستات فن کویل

مکانیزم کارکرد ترموستات فن کویل

قطعه ترموستات فن کویل علاوه بر افزایش سطح رفاه و آسایش مصرف کننده، بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی و برق را رقم می زند. سیکل کاری این قطعه متناسب با نوع و مدل دستگاه فن کویل در سه روش مختلف کنترل فن، کنترل فن و شیر برقی و کنترل دور فن و شیر PICV، صورت می گیرد.

در روش کنترل فن، ترموستات، کنترل و مدیریت الکتروموتور و بلوور فن دستگاه را در اختیار دارد.

بر این اساس، با رسیدن دمای هوای به نقطه تنظیم شده و مشخص شده، ترموستات، کارکرد و عملکرد فن دمنده دستگاه را متوقف می سازد. در نتیجه این فرآیند، جریان هوادهی سیستم متوقف شده و دما در نقطه ایده آل، ثابت باقی می ماند.

در روش کنترل فن و شیر برقی یا شیر سه راهی، علاوه بر فن دمنده، جریان آب وارد شده در لوله های کویل نیز تحت کنترل ترموستات قرار می گیرد. صرفه جویی در مصرف انرژی و کارکرد و عملکرد مناسب و بهینه دستگاه، از ویژگی های مهم این روش به شمار می رود.

روش کنترل فن و شیر PICV، از دیگر روش های انجام سیکل کاری و مکانیزم عملکرد دستگاه های فن کویل محسوب می شود. شیر کنترل مستقل از فشار یا PICV، به نوعی ترکیبی از شیر کنترلی اختلاف فشار، شیر بالانسینگ و شیر کنترل کننده دو راهی می باشد.

شیر سه کاره picv، قابلیت متعادل سازی و کنترل و مدیریت جریان عبوری از دستگاه فن کویل را امکان پذیر می سازد.

لازم به ذکر است که پیشگیری از ایجاد تاثیرات نامطلوب حاصل از تغییر فشار بر جریان عبوری، توزیع مناسب و بهینه جریان و تنظیم دقیق جریان عبوری از دستگاه را می توان از مهم ترین ویژگی های شیر کنترل مستقل از فشار به حساب آورد.

انواع ترموستات فن کویل

همانگونه که عنوان گردید، قطعه ترموستات فن کویل به عنوان یکی از اجزای حائز اهمیت، تنظیم و مدیریت عملکرد فن کویل را برای دسترسی به شرایط دمایی ایده آل و بهینه، عهده دار می باشد. ترموستات های در نظر گرفته شده برای سیستم های تهویه مطبوع از نوع فن کویل، بسته به نوع و مدل دستگاه، در انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند.

ترموستات های فن کویل بر حسب نوع عملکرد، در انواع دو فصل و تک فصل موجود می باشند. ترموستات های تک فصل، برای استفاده در یک فصل مخصوص سال استفاده می شوند. اما ترموستات‌های دو فصل، قابلیت کارکرد در فصول سرد و گرم سال را دارند.

نحوه عملکرد ترموستات فن کویل

 

انواع ترموستات فن کویل، با این که از نظر عملکرد و ساختار با همدیگر متفاوت هستند؛ اما همگی یک هدف مشترک دارند. ترموستات در فن کویل سبب کنترل و تنظیم دما سیال می شود. به همین خاطر، عملکرد این دستگاه به فن کویل بستگی دارد.

ترموستات، محصولی الکترونیکی الگوبرداری شده از مغز انسان می باشد. به همین خاطر تمامی فرمان ها عام از کنترل دما، ورود و خروج آب مبرد، نمایش درجه فن کویل توسط این تجهیز انجام می گیرد. تمامی انواع ترموستات فن کویل، از برترین تکنولوژی های بروز دنیا ساخته شده است. به همین دلیل، سبب بهبود عملکرد فن کویل ها می شوند.

انواع ترموستات فن کویل، از مشخصات کیفی و کمی بی نظیری برخوردار هستند. به همین علت، بهره گیری از این محصول در طراحی فن کویل بسیار کارآمد و مفید است. یکی از مشخصات بارز این محصول، سازگاری بالا با دیگر تجهیزات دستگاه می باشد. از آن جایی که این قطعه با دیگر قطعات داخلی محصول سازگار است؛ سبب افزایش راندمان دستگاه می شود.

انواع ترموستات فن کویل از استاندارد های بین المللی مختلفی پیروی می کند. به همین خاطر از دقت بالایی بهره مند هستند. ترموستات بایستی از نظر قدرت و دقت در رده بالایی قرار گرفته باشد؛ تا به طور پیوسته با بالاترین کیفیت تبادل حرارتی را در محیط انجام دهد

ترموستات فن کویل

ترموستات دستگاه های فن کویل از لحاظ نوع کارکرد، به دو نوع ترموستات دیجیتال و ترموستات آنالوگ یا الکترومکانیکی طبقه بندی می شوند. کارکرد و عملکرد ترموستات های آنالوگ به صورت مکانیکی صورت می گیرد.

ترموستات های آنالوگ از ساختار بسیار ساده و قیمت مقرون به صرفه و مناسبی برخوردار هستند. استفاده در محیط های مسکونی، هتل ها و مراکز درمانی، از عمده ترین موارد کاربرد ترموستات های الکترومکانیکی محسوب می شود.

ترموستات فن کویل از نوع دیجیتال، قابل برنامه ریزی بوده و عملکرد و کارکرد آن به صورت دیجیتالی انجام می‌شود. برخورداری از صفحه نمایشگر، کارایی بالا و مجهز شدن به نشانگر مخصوص دمای محیط، به انضمام کاربرد وسیع و گسترده را می توان از مهم ترین ویژگی های ترموستات دیجیتال برشمرد.

همچنین، ترموستات های دیجیتال در مقایسه با مدل های آنالوگ از دقت بیشتر و بالاتری برخوردار می باشند. علاوه بر این، ترموستات دستگاه های فن کویل متناسب با نوع لوله کشی در انواع ترموستات چهار لوله ای و ترموستات دو لوله ای موجود هستند.

تعمیر انواع ترموستات فن کویل

تعمیر انواع ترموستات فن کویل راحت و کم هزینه است؛ لذا این نوع از قطعات الکترونیکی با این که تا حدودی پیچیده هستند، اما اغلب به خاطر قطع شدن اتصال شان از کار می افتند. به همین خاطر هزینه تعمیر محصول ناچیز است. حتی اگر ترموستات دستگاه می بایست تعویض شود؛ نگران نباشید، لذا انواع ترموستات فن کویل در جنس و برند های مختلفی در بازار به فروش می رسد.

علل خرابی انواع ترموستات فن کویل:

  1. نوسانات الکتریکی
  2. تماس با رطوبت
  3. نصب اشتباه
  4. و…

پارامتر هایی که بر قیمت انواع ترموستات فن کویل تاثیر دارد؟

  • سایز و ابعاد دستگاه:

انواع ترموستات فن کویل از نظر ابعاد در اندازه های مختلفی تولید می شود. این امر سبب شده هزینه تمام شده برای ساخت هر تجهیز متفاوت باشد.

  • قابلیت های تجهیز:

تکنولوژی سبب ایجاد قابلیت در انواع ترموستات فن کویل می شود. بنابراین هر چه محصول از تکنولوژی بروزتری ساخته شده باشد، از قیمت بالاتری نیز برخوردار است.

از دیگر پارامتر هایی که بر قیمت انواع ترموستات فن کویل تاثیر دارد؛ شکل، نوع و برند محصول است.

از کجا ترموستات فن کویل را خریداری کنیم؟

بهترین مجمتع فروشی که در عرصه فروش انواع ترموستات فن کویل، تاسیسات دات کام است. شما می توانید در این مجموعه بزرگ قبل از خرید، مشاوره نیز دریافت کنید و سپس با آگاهی کامل به خرید محصول مد نظرتان بپردازید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

نصب کولر گازی در ارتفاع

نصب کولر گازی در ارتفاع

نصب کولر گازی در ارتفاع امروزه کولر های گازی یکی از وسایل کاربردی و مهم خانه ها و ادارات محسوب... ادامه مطلب

نصب ترموستات داکت اسپلیت

نصب ترموستات داکت اسپلیت ترموستات داکت اسپلیت وسیله ای است که به کمک آن می توان داکت اسپلیت را کنترل... ادامه مطلب

نصب پکیج دیواری

نصب پکیج دیواری

نصب پکیج دیواری قدیم الایام سیستم گرمایشی منازل و ادارات بسیار ساده بود، اما امروزه با پیشرفت جوامع و تغییر... ادامه مطلب

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟ یکی از دغدغه های رایج در ساختمان ها کم کردن صدای... ادامه مطلب

نصب پکیج در واحد دوبلکس

نصب پکیج در واحد دوبلکس

نصب پکیج در واحد دوبلکس هر چقدر که بیشتر به فصل زمستان نزدیک شویم، مردم بیشتر به فکر خرید و... ادامه مطلب

نصب پکیج در بالکن

نصب پکیج در بالکن

نصب پکیج در بالکن پکیج یک سیستم گرمایشی محبوب در بازار است که امروزه در اکثر خانه ها دیده می... ادامه مطلب

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه با پیشرفت علم مهندسی سیستم گرمایشی پکیج جایگزین موتور خانه های قدیمی شد. این سیستم نسبت... ادامه مطلب

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت داکت اسپلیت یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی هوا است که میان ساختمان سازان... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =