نحوه عملکرد ترموستات فن کویل

ترموستات فن کویل از قطعات کنترلی و نظارتی این دستگاه به شمار می آید. این قطعه به منظور نزدیک کردن دمای داخلی به شرایط ایده آل، فرمان هایی را در جهت تثبیت دما در set point یا نقطه تنظیم به اجزا و قطعات سیستم صادر می کند.

این قطعه غالبا در اغلب سیستم های سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده واقع می شود. همچنین، فرمان های ارسال شده از سوی دستگاه به دو صورت تدریجی یا قطع و وصل (on/off) اعمال می گردد.

به طور کلی، دستگاه های فن کویل از قابلیت کارکرد دو منظوره سرمایش و گرمایش برخوردار هستند. فن کوئل ها در هنگام کارکرد، با حداکثر توان و قدرت فرآیند تولید و توزیع بار سرمایشی و گرمایشی را انجام می دهند.

در اثر این فرآیند، دمای محیط داخلی در کوتاه ترین بازه زمانی به نقطه مطلوب و مناسب می رسد. کارکرد مداوم و بی وقفه فن کویل موجب عبور دما از شرایط ایده آل و مطبوع می شود. به منظور جلوگیری از این مشکلات، در ساختار سیستم های تهویه مطبوع از قطعه ای با عنوان ترموستات استفاده می گردد.

ترموستات یا دماپا، نوعی حسگر دما بوده که فعالیت ها و کارکردهای فن کویل را کنترل و مدیریت می کند. این قطعه دمای محیط داخلی را متناسب با تنظیمات کاربر و با ارسال دستورهای لازم به دستگاه کنترل کرده تا دما به نقطه مطلوب و شرایط ایده آل برسد.نحوه عملکرد ترموستات فن کویل

مکانیزم کارکرد ترموستات فن کویل

قطعه ترموستات فن کویل علاوه بر افزایش سطح رفاه و آسایش مصرف کننده، بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی و برق را رقم می زند. سیکل کاری این قطعه متناسب با نوع و مدل دستگاه فن کویل در سه روش مختلف کنترل فن، کنترل فن و شیر برقی و کنترل دور فن و شیر PICV، صورت می گیرد.

در روش کنترل فن، ترموستات، کنترل و مدیریت الکتروموتور و بلوور فن دستگاه را در اختیار دارد.

بر این اساس، با رسیدن دمای هوای به نقطه تنظیم شده و مشخص شده، ترموستات، کارکرد و عملکرد فن دمنده دستگاه را متوقف می سازد. در نتیجه این فرآیند، جریان هوادهی سیستم متوقف شده و دما در نقطه ایده آل، ثابت باقی می ماند.

در روش کنترل فن و شیر برقی یا شیر سه راهی، علاوه بر فن دمنده، جریان آب وارد شده در لوله های کویل نیز تحت کنترل ترموستات قرار می گیرد. صرفه جویی در مصرف انرژی و کارکرد و عملکرد مناسب و بهینه دستگاه، از ویژگی های مهم این روش به شمار می رود.

روش کنترل فن و شیر PICV، از دیگر روش های انجام سیکل کاری و مکانیزم عملکرد دستگاه های فن کویل محسوب می شود. شیر کنترل مستقل از فشار یا PICV، به نوعی ترکیبی از شیر کنترلی اختلاف فشار، شیر بالانسینگ و شیر کنترل کننده دو راهی می باشد.

شیر سه کاره picv، قابلیت متعادل سازی و کنترل و مدیریت جریان عبوری از دستگاه فن کویل را امکان پذیر می سازد.

لازم به ذکر است که پیشگیری از ایجاد تاثیرات نامطلوب حاصل از تغییر فشار بر جریان عبوری، توزیع مناسب و بهینه جریان و تنظیم دقیق جریان عبوری از دستگاه را می توان از مهم ترین ویژگی های شیر کنترل مستقل از فشار به حساب آورد.

انواع ترموستات فن کویل

همانگونه که عنوان گردید، قطعه ترموستات فن کویل به عنوان یکی از اجزای حائز اهمیت، تنظیم و مدیریت عملکرد فن کویل را برای دسترسی به شرایط دمایی ایده آل و بهینه، عهده دار می باشد. ترموستات های در نظر گرفته شده برای سیستم های تهویه مطبوع از نوع فن کویل، بسته به نوع و مدل دستگاه، در انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند.

ترموستات های فن کویل بر حسب نوع عملکرد، در انواع دو فصل و تک فصل موجود می باشند. ترموستات های تک فصل، برای استفاده در یک فصل مخصوص سال استفاده می شوند. اما ترموستات‌های دو فصل، قابلیت کارکرد در فصول سرد و گرم سال را دارند.

نحوه عملکرد ترموستات فن کویل

ترموستات فن کویل

ترموستات دستگاه های فن کویل از لحاظ نوع کارکرد، به دو نوع ترموستات دیجیتال و ترموستات آنالوگ یا الکترومکانیکی طبقه بندی می شوند. کارکرد و عملکرد ترموستات های آنالوگ به صورت مکانیکی صورت می گیرد.

ترموستات های آنالوگ از ساختار بسیار ساده و قیمت مقرون به صرفه و مناسبی برخوردار هستند. استفاده در محیط های مسکونی، هتل ها و مراکز درمانی، از عمده ترین موارد کاربرد ترموستات های الکترومکانیکی محسوب می شود.

ترموستات فن کویل از نوع دیجیتال، قابل برنامه ریزی بوده و عملکرد و کارکرد آن به صورت دیجیتالی انجام می‌شود. برخورداری از صفحه نمایشگر، کارایی بالا و مجهز شدن به نشانگر مخصوص دمای محیط، به انضمام کاربرد وسیع و گسترده را می توان از مهم ترین ویژگی های ترموستات دیجیتال برشمرد.

همچنین، ترموستات های دیجیتال در مقایسه با مدل های آنالوگ از دقت بیشتر و بالاتری برخوردار می باشند. علاوه بر این، ترموستات دستگاه های فن کویل متناسب با نوع لوله کشی در انواع ترموستات چهار لوله ای و ترموستات دو لوله ای موجود هستند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 4 =