Search
Close this search box.

چگونه چیلر را گرم کنیم ؟ + بررسی نحوه گرم کردن چیلر

چگونه چیلر را گرم کنیم

چگونه چیلر را گرم کنیم ؟

چگونه چیلر را گرم کنیم؟ مهم ترین مبحثی که باید در رابطه با چگونگی عملکرد انواع چیلر ها بیاموزید. نحوه گرم کردن در انواع چیلر ها تا حدودی متفاوت است؛ لذا از نظر تکنولوژی با هم دیگر فرق دارند.

چگونه چیلر را گرم کنیم ؟ در صنعت تهویه مطبوع، سیستم های سرمایشی و گرمایشی مانند چیلر و مینی چیلر، از تجهیزات برودتی و حرارتی کاربردی و کارآمد محسوب می شوند. ساختار اصلی سیستم چیلر از قطعات و متعلقات ثابت و متحرکی تشکیل شده که با کنار هم قرار گرفتن این اجزا فرآیند سرمایش و گرمایش محیط، به نحو مطلوب انجام می پذیرد.

پرکاربردترین نوع این مدل از سیستم های تهویه مطبوع، به چیلر تراکمی اختصاص پیدا می کند. چیلرهای تراکمی با برخورداری از فناوری ها و امکانات پیشرفته در بسیاری از سازه ها و پروژه های مختلف و متنوع نصب و مورد بهره برداری قرار می گیرند.

در پاسخ به سوال چطور چیلر را گرم کنیم باید خاطر نشان نمود که این دستگاه ها از قابلیت دوگانه سرمایش و گرمایش برخوردار می باشند. بر همین اساس، امکان استفاده از این دستگاه در فصل های مختلف سال، اعم از تابستان و زمستان وجود دارد. علاوه بر این، استفاده از حالت گرمایشی دستگاه چیلر، ضمن توزیع هوای گرم در محیط، موجب بهینه سازی و صرفه جویی چشمگیر در مصرف انرژی و برق می شود.

به طور معمول، استفاده از حالت گرمایشی بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع با افزایش مصرف انرژی و برق همراه است. بر همین اساس، بسیاری از کاربران به منظور تامین هوای گرم مورد نیاز محیط، اقدام به تهیه یک سیستم گرمایشی مستقل در فصل زمستان می کنند.

چیلر ها، جزء دستگاه های سرمایشی و گرمایشی مکمل هستند. به همین خاطر تامین منبع انرژی آن، به موتورخانه و پکیج بستگی دارد. سیستم های چیلر تولید گرمایش لازم برای محیط را از طریق سیستم حرارت مرکزی مانند موتورخانه و پکیج شوفاژ دیواری تامین می کنند.

بر همین اساس، با متصل کردن این دستگاه به سیستم حرارت مرکزی و جریان پیدا کردن آبگرم در لوله های داخلی چیلر، فرآیند تامین گرمایش و استفاده از حالت و قابلیت گرمایشی سیستم، به راحتی امکان پذیر می گردد. این دستگاه با انتقال گرما به سیستم فن کویل، هوای گرم را در گوشه و کنار محیط داخلی پراکنده می سازد.

چگونه چیلر را گرم کنیم ؟

نحوه گرم کردن دستگاه چیلر

چگونه چیلر را گرم کنیم؟ این پرسش متداول ترین سوالی است؛ که تمامی مصرف کنندگان این محصول از تولید کنندگان و فروشندگان می پرسند. پاسخ به این پرسش شاید تخصصی باشد؛ اما به مشتری کمک می کند؛ تا راندمان محصول بهبود ببخشد.

برای پاسخگویی به پرسش چگونه چیلر را گرم کنیم باید ابراز نمود که چیلرها علی رغم برخورداری از راندمان و بازدهی بسیار بالا، پایین ترین نرخ مصرف انرژی و برق را برای کاربر به ارمغان می آورند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در هنگام نصب و راه اندازی چیلر در یک سازه، اصلی ترین وظیفه دستگاه تولید آب با دمای بسیار پایین، برای انجام فرآیند سیکل تبرید تراکمی و خنک سازی محیط داخلی می باشد.

با این حال، برخورداری از قابلیت گرمایش، امکان استفاده از این دستگاه ها را به محض کاهش دمای هوا و شروع فصل سرما، میسر می کند. بنابراین، محیطی کاملا ایده آل، بهینه و دلنشین برای استفاده کاربر فراهم می گردد.

لازم به ذکر است که برای تامین هوای گرم محیط داخلی به وسیله دستگاه های چیلر، در وهله نخست می بایست لوله های کویل حرارتی دستگاه به سیستم حرارت مرکزی ساختمان متصل گردد.

در حال حاضر، تامین آبگرم فوری و مورد نیاز بسیاری از سازه های ساختمانی و مسکونی، از طریق دستگاه های پکیج شوفاژ دیواری انجام می گیرد. بر همین اساس، با متصل شدن چیلر به دستگاه پکیج، امکان جاری شدن آبگرم در لوله های کویل سیستم فراهم می گردد. جاری شدن آبگرم در لوله ها و برخورد با کویل حرارتی موجب افزایش دمای آب و انتقال آن به سیستم فن کویل می شود.

در ادامه مقاله چگونه چیلر را گرم کنیم، هوای گرم شده به وسیله این دستگاه پس از انتقال به سیستم فن کویل، از طریق دمنده های دستگاه با قدرت و توان بالا، به سمت محیط داخلی هدایت می گردد. در نتیجه این امر، هوای گرم و مطبوع در کوتاه ترین بازه زمانی در محیط داخلی جریان پیدا می کند. این چرخه تا زمان رسیدن دمای محیط به درجه مورد نیاز به صورت پیوسته و مستمر ادامه یافته تا هوای گرم و مطبوع در تمامی نقاط فضا جریان یابد.

طرز کار چیلر گرمایشی

بهتر است بدانید که داشتن یک چیلر گرمایشی نیاز به یک مجموعه ترکیبی می باشد. برای تبدیل چیلر سرمایشی به چیلر گرمایشی باید دستگاه به یک بویلر اتصال داده شود؛ در اینجا بویلر منبع گرمایش چیلر به شمار می رود. این که بویلر به صورت مستقیم به کولر وصل شده می تواند دلیلی باشد که در موتورخانه قرار گرفته شود.

در واقع می توان ذکر کرد که چیلر گرمایشی همان چیلر سرمایشی می باشد که به همراه تجهیزات دیگر در یک مجموعه قرار می گیرد. منبع حرارتی به این شکل فراهم شده که جهت پخش هوای آن باید به تجهیزات دیگری همچون هواساز یا فن کویل اتصال داده شود.

زمانی که چیلر به فن کویل متصل شود؛ با توجه به اینکه برای هر اتاق ترموستات جداگانه در نظر گرفته می شود، این امکان را به ساختمان می‌دهد که برای هر یک از اتاق های آن دمای متفاوت و مجزا تأمین شود.

در واقع می توان ذکر کرد که چندین کویل وظیفه تهویه اتاق ها را برعهده داشته و همانند یک فیلتر وسیله ای جهت کنترل دمای ورودی به اتاق واحدها خواهد شد. هواساز برای سیستم شناخته شده چیزی به عنوان یک پخش کننده عمل می کند؛ چرا که خود هواساز تولید کننده حرارت و برودت نمی باشد. در چیلر گرمایشی، هواساز آب گرم از طرف بولر پمپاژ خواهد شد.

چگونه چیلر را گرم کنیم ؟

تنظیم ترموستات چیلر در حالت گرمایش آن

بهتر است بدانید ترموستات چیلر از جمله بخش های مهم آن می باشد که تنظیم دمای دستگاه را بر عهده دارد. ترموستات جهت گرمایش چیلر می‌تواند به صورت دستی یا اتوماتیک انجام شود. معمولاً در چیلرهای خانگی از انواع انواع اتوماتیک آن استفاده خواهد شد که هر کاربر می‌تواند دمای واحد خود را متناسب با نیاز خود تنظیم کند.

امروزه شاهد انتقال یافتن ترموستات چیلر به واحدها بوده و به این صورت کاربر به سادگی می تواند دما مورد نیاز خود را تنظیم نماید. گرمایش و سرمایش دستگاه توسط تنظیم میزان دمای مورد نظر محقق می‌شود. زمانی که دمای محیط به دمای مورد نیاز کاربران برسد؛ ترموستات دستور خاموشی چیلر را داده و هر زمان که اختلاف دمای آب خروجی از دستگاه و دمای مورد نیاز از حد مشخصی بیشتر شود؛ ترموستات چیلر را روشن خواهد کرد.

اهمیت تنظیم حالت گرمایشی چیلر

برای یافتن پاسخ سوال چگونه چیلر را گرم کنیم باید به این نکته اشاره نمود که تنظیم حالت گرمایشی و حرارتی دستگاه های چیلر، بر اساس ریموت کنترل یا ترموستات دیواری صورت می گیرد. به طور معمول، در ساختار بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع از قطعه ای با عنوان ترموستات استفاده می شود.

وظیفه اصلی این قطعه تنظیم و کنترل دمای محیط متناسب با نوع نیاز و نظر کاربر می باشد. بر این اساس، به محض کاهش درجه دما از میزان تنظیم شده، ترموستات چیلر، دستورات لازم را برای شروع به کار چیلر و رساندن دمای هوا به بازه مشخص شده، صادر می کند.

در خصوص اهمیت و نحوه عملکرد ترموستات چیلر در مقاله “ اهمیت ترموستات چیلر ” توضیحات جامع جهت کسب اطلاعات بیشتر شما کاربر گرامی آورده شده و میتوانید با مطالعه این مقاله هر آنچه لازم است را در این خصوص بدست آورید.

این چرخه پس از رسیدن درجه دما به میزان مشخص شده پایان می یابد. علاوه بر این، ریموت کنترل طراحی شده برای دستگاه های چیلر امکان تغییر یا تنظیم حالت گرمایشی سیستم را به سادگی و از راه دور فراهم می آورد.

چگونه چیلر را گرم کنیم ؟

راهکارهای افزایش توان گرمایشی چیلر

در مقوله چگونه چیلر را گرم کنیم باید به این موضوع اشاره نمود که یکی از بهترین اقدامات در جهت افزایش توان و قدرت حرارتی این دستگاه، انجام تعمیرات دوره ای می باشد. در اثر کارکرد مداوم چیلر امکان بروز ایراد و نقص فنی در ساختار قطعات و متعلقات دستگاه وجود دارد. به منظور برطرف کردن این مشکلات، اطمینان حاصل کردن از سلامت و سالم بودن اجزای داخلی سیستم، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

همچنین، در طی زمان نفوذ و جمع شدن آلودگی ها و ذرات گردوغبار بر روی اجزا و قطعات، موجب کاهش راندمان و بازدهی و بهره وری دستگاه می شود. به همین منظور قبل از راه اندازی دستگاه می بایست نسبت به تمیزی و زدودن آلودگی ها و مواد آلاینده از قطعات چیلر اقدام نمود. مضاف بر این، بررسی اندازه بودن گاز مبرد و سالم بودن سیم و اتصالات دستگاه، از دیگر راهکارهای مناسب برای ارتقای توان گرمایشی چیلر به شمار می رود.

چگونه چیلر را گرم کنیم ؟

چه پارامتری هایی بر توان گرمایشی چیلر تاثیر دارد؟

در ادامه مبحث چگونه چیلر را گرم کنیم؟ بایستی به پارامتر هایی که سبب افزایش توان گرمایشی چیلر می شوند؛ توجه داشته باشید؛ لذا این پارامتر ها بر مصرف انرژی محصول جهت گرم شدن دستگاه کمک می کنند. 

مهم ترین معیاری که بر توان گرمایشی چیلر تاثیر دارد؛ تکنولوژی به کار رفته در ساخت دستگاه است. هر چه در ساخت چیلر از تکنولوژی بروزتری استفاده شده باشد؛ بدیهی است، که قدرت گرمایشی محصول نیز بیشتر است‌. بنابراین سعی کنید، در هر زمان و دوره ای از محصولات بروز و پیشرفته بهره بگیرید، تا در مصرف منابع تجدید ناپذیر نیز صرفه جویی کنید.

شاخصه دیگری که در توان گرمایشی محصول تاثیر دارد؛ مدل و بازدهی گرمایشی قطعات محصول است. به طور مثال هر چه فن ها از قدرت بیشتری برخوردار باشند؛ در نتیجه هوای بیشتری را جذب می کنند. بنابراین راندمان محصول با پیشرفت بالایی مواجه می شود.

ولتاژ دستگاه نیز در توان گرمایشی چیلر نقش دارد؛ لذا اغلب قطعات چیلر الکترونیکی هستند و به واسطه انرژی برق سبب گرمایش محیط می شوند.

در ادامه مطلب چگونه چیلر را گرم کنیم؟ می بایست به این نکته اشاره کرد که سرویس و تعمیرات اصولی در راندمان محصول تاثیر به سزایی دارند؛ از این رو در صورت اعمال تعمیرات و سرویس دستگاه به صورت اصولی باعث کاهش استهلاک و افزایش عمر مفید دستگاه خواهد شد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *