چگونه چیلر را گرم کنیم ؟

چگونه چیلر را گرم کنیم ؟ در صنعت تهویه مطبوع، سیستم های سرمایشی و گرمایشی مانند چیلر و مینی چیلر، از تجهیزات برودتی و حرارتی کاربردی و کارآمد محسوب می شوند. ساختار اصلی سیستم چیلر از قطعات و متعلقات ثابت و متحرکی تشکیل شده که با کنار هم قرار گرفتن این اجزا فرآیند سرمایش و گرمایش محیط، به نحو مطلوب انجام می پذیرد.

پرکاربردترین نوع این مدل از سیستم های تهویه مطبوع، به چیلر تراکمی اختصاص پیدا می کند. چیلرهای تراکمی با برخورداری از فناوری ها و امکانات پیشرفته در بسیاری از سازه ها و پروژه های مختلف و متنوع نصب و مورد بهره برداری قرار می گیرند.

در پاسخ به سوال چطور چیلر را گرم کنیم باید خاطر نشان نمود که این دستگاه ها از قابلیت دوگانه سرمایش و گرمایش برخوردار می باشند. بر همین اساس، امکان استفاده از این دستگاه در فصل های مختلف سال، اعم از تابستان و زمستان وجود دارد. علاوه بر این، استفاده از حالت گرمایشی دستگاه چیلر، ضمن توزیع هوای گرم در محیط، موجب بهینه سازی و صرفه جویی چشمگیر در مصرف انرژی و برق می شود.

به طور معمول، استفاده از حالت گرمایشی بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع با افزایش مصرف انرژی و برق همراه است. بر همین اساس، بسیاری از کاربران به منظور تامین هوای گرم مورد نیاز محیط، اقدام به تهیه یک سیستم گرمایشی مستقل در فصل زمستان می کنند.

سیستم های چیلر تولید گرمایش لازم برای محیط را از طریق سیستم حرارت مرکزی مانند موتورخانه و پکیج شوفاژ دیواری تامین می کنند. بر همین اساس، با متصل کردن این دستگاه به سیستم حرارت مرکزی و جریان پیدا کردن آبگرم در لوله های داخلی چیلر، فرآیند تامین گرمایش و استفاده از حالت و قابلیت گرمایشی سیستم، به راحتی امکان پذیر می گردد. این دستگاه با انتقال گرما به سیستم فن کویل، هوای گرم را در گوشه و کنار محیط داخلی پراکنده می سازد.

چگونه چیلر را گرم کنیم ؟

نحوه گرم کردن دستگاه چیلر

برای پاسخگویی به پرسش چگونه چیلر را گرم کنیم باید ابراز نمود که چیلرها علی رغم برخورداری از راندمان و بازدهی بسیار بالا، پایین ترین نرخ مصرف انرژی و برق را برای کاربر به ارمغان می آورند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در هنگام نصب و راه اندازی چیلر در یک سازه، اصلی ترین وظیفه دستگاه تولید آب با دمای بسیار پایین، برای انجام فرآیند سیکل تبرید تراکمی و خنک سازی محیط داخلی می باشد.

با این حال، برخورداری از قابلیت گرمایش، امکان استفاده از این دستگاه ها را به محض کاهش دمای هوا و شروع فصل سرما، میسر می کند. بنابراین، محیطی کاملا ایده آل، بهینه و دلنشین برای استفاده کاربر فراهم می گردد.

لازم به ذکر است که برای تامین هوای گرم محیط داخلی به وسیله دستگاه های چیلر، در وهله نخست می بایست لوله های کویل حرارتی دستگاه به سیستم حرارت مرکزی ساختمان متصل گردد.

در حال حاضر، تامین آبگرم فوری و مورد نیاز بسیاری از سازه های ساختمانی و مسکونی، از طریق دستگاه های پکیج شوفاژ دیواری انجام می گیرد. بر همین اساس، با متصل شدن چیلر به دستگاه پکیج، امکان جاری شدن آبگرم در لوله های کویل سیستم فراهم می گردد. جاری شدن آبگرم در لوله ها و برخورد با کویل حرارتی موجب افزایش دمای آب و انتقال آن به سیستم فن کویل می شود.

در ادامه مقاله چگونه چیلر را گرم کنیم، هوای گرم شده به وسیله این دستگاه پس از انتقال به سیستم فن کویل، از طریق دمنده های دستگاه با قدرت و توان بالا، به سمت محیط داخلی هدایت می گردد. در نتیجه این امر، هوای گرم و مطبوع در کوتاه ترین بازه زمانی در محیط داخلی جریان پیدا می کند. این چرخه تا زمان رسیدن دمای محیط به درجه مورد نیاز به صورت پیوسته و مستمر ادامه یافته تا هوای گرم و مطبوع در تمامی نقاط فضا جریان یابد.

اهمیت تنظیم حالت گرمایشی چیلر

برای یافتن پاسخ سوال چگونه چیلر را گرم کنیم باید به این نکته اشاره نمود که تنظیم حالت گرمایشی و حرارتی دستگاه های چیلر، بر اساس ریموت کنترل یا ترموستات دیواری صورت می گیرد. به طور معمول، در ساختار بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع از قطعه ای با عنوان ترموستات استفاده می شود.

وظیفه اصلی این قطعه تنظیم و کنترل دمای محیط متناسب با نوع نیاز و نظر کاربر می باشد. بر این اساس، به محض کاهش درجه دما از میزان تنظیم شده، ترموستات چیلر، دستورات لازم را برای شروع به کار چیلر و رساندن دمای هوا به بازه مشخص شده، صادر می کند.

در خصوص اهمیت و نحوه عملکرد ترموستات چیلر در مقاله “ اهمیت ترموستات چیلر ” توضیحات جامع جهت کسب اطلاعات بیشتر شما کاربر گرامی آورده شده و میتوانید با مطالعه این مقاله هر آنچه لازم است را در این خصوص بدست آورید.

این چرخه پس از رسیدن درجه دما به میزان مشخص شده پایان می یابد. علاوه بر این، ریموت کنترل طراحی شده برای دستگاه های چیلر امکان تغییر یا تنظیم حالت گرمایشی سیستم را به سادگی و از راه دور فراهم می آورد.

چگونه چیلر را گرم کنیم ؟

راهکارهای افزایش توان گرمایشی چیلر

در مقوله چگونه چیلر را گرم کنیم باید به این موضوع اشاره نمود که یکی از بهترین اقدامات در جهت افزایش توان و قدرت حرارتی این دستگاه، انجام تعمیرات دوره ای می باشد. در اثر کارکرد مداوم چیلر امکان بروز ایراد و نقص فنی در ساختار قطعات و متعلقات دستگاه وجود دارد. به منظور برطرف کردن این مشکلات، اطمینان حاصل کردن از سلامت و سالم بودن اجزای داخلی سیستم، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

همچنین، در طی زمان نفوذ و جمع شدن آلودگی ها و ذرات گردوغبار بر روی اجزا و قطعات، موجب کاهش راندمان و بازدهی و بهره وری دستگاه می شود. به همین منظور قبل از راه اندازی دستگاه می بایست نسبت به تمیزی و زدودن آلودگی ها و مواد آلاینده از قطعات چیلر اقدام نمود. مضاف بر این، بررسی اندازه بودن گاز مبرد و سالم بودن سیم و اتصالات دستگاه، از دیگر راهکارهای مناسب برای ارتقای توان گرمایشی چیلر به شمار می رود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 17 =