نحوه لوله کشی داکت اسپلیت

طریقه و نحوه لوله کشی داکت اسپلیت چگونه است؟ لوله کشی دستگاه های داکت اسپلیت از فرآیندهای مهم برای نصب این سیستم ها می باشد. بر این اساس، انجام عملیات لوله کشی از پیش شرط های اصلی و حائز اهمیت برای استفاده از سیستم های داکت اسپلیت و متعاقب آن، هوای خنک و مطبوع محسوب می شود.

با انجام این فرآیند، قابلیت استفاده از هوای سرد و گرم و مطبوع، در فصول مختلف سال برای مصرف کننده فراهم می گردد. لازم به ذکر است که دستگاه های داکت اسپلیت قابلیت عملکرد دوگانه سرمایش و گرمایش را دارند. بر این اساس، متناسب با فصل و شرایط آب و هوایی منطقه می توان از هوای گرم یا سرد دستگاه بهره مند گردید.

تولید هوای خنک و مطبوع به وسیله این مدل از سیستم های تهویه مطبوع، از طریق کندانسور و قطعه کمپرسور صورت می‌گیرد. کمپرسور با فشرده سازی ماده مبرد و انتقال آن به پنل داخلی دستگاه، زمینه مناسب برای ایجاد هوای مطبوع و خنک را فراهم می آورد. هوای خنک از طریق دریچه های مخصوص خروجی هوا به فضای داخلی انتقال پیدا می کند.

چنانچه تمایل دارید تا درخصوص کمپرسورهای داکت اسپلیت و نحوه عملکرد آنها هستید پیشنهاد می کنیم به مطالعه مقاله جامع “کمپرسور داکت اسپلیت چیست” بپردازید.

انتقال هوای خنک و مطبوع به وسیله داکت اسپلیت، مستلزم انجام عملیات کانال کشی و لوله کشی می باشد. بر این اساس، با انجام عملیات لوله کشی داکت اسپلیت، قابلیت توزیع هوای بهینه و مطبوع در فضای داخلی امکان پذیر می گردد.

نحوه لوله کشی داکت اسپلیت نحوه لوله کشی داکت اسپلیت

نحوه لوله کشی داکت اسپلیت

نحوه لوله کشی داکت اسپلیت متناسب با اصول، ضوابط و استانداردهای تعریف شده در این زمینه عملیاتی می‌شود. به منظور انجام صحیح و اصولی لوله کشی، باید فاصله بین پنل داخلی و یونیت خارجی دستگاه اندازه گیری شود. این کار برای تعیین و مشخص شدن میزان و حجم لوله ها کمک شایانی می نماید.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که نصب صحیح و اصولی لوله کشی دستگاه های داکت اسپلیت، در ارتقای بازدهی و توان خنک کنندگی و راندمان سیستم، بسیار تاثیرگذار و موثر می باشد. علاوه بر این، با توجه به تخصصی بودن این فرآیند، مناسب است که انجام آن به وسیله متخصصان و نصابان حرفه ای و کاربلد انجام شود.

ارتباط و تعامل پنل بیرونی و داخلی داکت اسپلیت، از طریق لوله های مسی یا سیم های رابط انجام می گیرد. لوله‌های مسی هوای فشرده شده در بخش کندانسور را به قسمت هواساز انتقال می دهند. بر این اساس، در نحوه لوله کشی داکت اسپلیت فاصله میان پنل خارجی و یونیت داخلی دستگاه، از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

شایان ذکر است که فاصله زیاد پنل ها، علاوه بر طولانی کردن متراژ لوله ها، کاهش راندمان و کارایی و عملکرد سیستم را به دنبال دارد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در صورت زیاد بودن فاصله می توان از تراپ استفاده نمود. در این شرایط، استفاده از یک تراپ در فاصله 5 الی 6 متر، راهکار مناسب و مفیدی تلقی می گردد.

به طور معمول، یونیت داخلی داکت اسپلیت، در فضای سقف کاذب نصب و به بهره برداری می رسد. به منظور انجام عملیات لوله کشی و عبور لوله ها می بایست متناسب با اندازه آنها، سوراخی تعبیه شود. پس از ایجاد سوراخ، با استفاده از لوله های پلاستیکی می توان نسبت به انجام عملیات لوله کشی اقدام نمود.

استفاده از لوله های پلاستیکی از آسیب و صدمه خوردن لوله های مسی، جلوگیری می کند. ضمنا، مسیر انتخاب شده برای لوله کشی باید کاملا هموار و مستقیم و فاقد پیچ و خم باشد. این امر مانع از نشتی و معیوب شدن لوله ها می شود.

نکات مهم در نحوه لوله کشی داکت اسپلیت

1- انتخاب سایز مناسب لوله ها

انتخاب سایز درست و مناسب لوله ها، در هنگام اجرای عملیات لوله کشی اسپلیت کانالی، بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. انتخاب نادرست لوله های مسی، علاوه بر افزایش هزینه های جانبی، کارکرد و عملکرد بهینه و مطلوب دستگاه را تحت شعاع قرار می دهد.

لوله کشی داکت اسپلیت

2- مراقبت و نگهداری از لوله ها

نگهداری اصولی و تمیز نگه داشتن لوله ها، از اصول و نکات کلیدی در هنگام انجام عملیات لوله کشی به شمار می‌رود. نفوذ آلودگی و گردوغبار بر سطح لوله ها، طول عمر مفید و کارایی آنها را کاهش می دهد. به منظور جلوگیری از این مشکلات، مناسب است که بخش های ابتدایی و انتهایی لوله ها با درپوش مناسبی بسته شوند.

3- جلوگیری از آسیب دیدن لوله ها

آسیب و صدمه دیدن لوله ها از مشکلات شایع در هنگام اجرای عملیات لوله کشی محسوب می شود. آسیب وارد شدن به لوله ها، ضمن کاهش کارایی و کیفیت آنها، کارکرد و عملکرد دستگاه را با مشکلاتی همراه می سازد.

4- عایق کردن لوله ها

پوشش سطح لوله ها با عایق، از دیگر نکات مهم در طریقه و نحوه لوله کشی داکت اسپلیت تلقی می گردد. عایق کردن لوله ها از وارد شدن ضربه و نفوذ آلودگی و گردوغبار به سطح داخلی آن، به نحو مطلوب جلوگیری می‌کند. همچنین، عایق کردن لوله ها، سطح صدای دستگاه را در حین کار کاهش می دهد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − یازده =