اهمیت تبدیل رادیاتور به فن کویل

آیا امکان تبدیل رادیاتور به فن کویل وجود دارد؟ برای پاسخگویی به این سوال، بررسی مکانیزم و کارکرد سیکل گرمایشی سیستم های فن کویل، کمک شایانی می نماید. دستگاه های فن کویل از سیستم های تهویه مطبوع رایج و پراستفاده در سازه ها و پروژه های با کاربری مسکونی، تجاری، اداری و آموزشی محسوب می شوند.

این مدل از سیستم های تهویه مطبوع، از قابلیت عملکرد دو منظوره سرمایش و گرمایش برخوردار می باشند. بر این اساس، متناسب با فصل سال، قابلیت تولید و توزیع هوای سرد یا گرم در محیط داخلی امکان پذیر می شود.

فرآیند گرمایش فن کویل از طریق تامین آبگرم مورد نیاز توسط سیستم های حرارت مرکزی مانند پکیج شوفاژ دیواری و موتورخانه و بویلر صورت می گیرد. جریان پیدا کردن آبگرم در لوله های کویل دستگاه و تماس آب با سطح داغ کویل، موجب تولید هوای گرم و مطبوع، توسط فن کویل می شود.

فن دمنده یا بلوور فن دستگاه، هوای گرم و مطبوع را با حداکثر توان و قدرت و به صورت یکپارچه و یکنواخت در محیط توزیع می نماید. در نتیجه این فرآیند گرمای لذت بخش و مطبوع در فصل سرد سال، برای کاربر و مصرف کننده فراهم می گردد.

اهمیت تبدیل رادیاتور به فن کویل

نحوه تبدیل رادیاتور به فن کویل

برای تبدیل رادیاتور به فن کویل باید به این نکته اشاره نمود که دستگاه فن کویل از دو بخش مهم و حائز اهمیت نظیر فن دمنده یا بلوور فن و کویل حرارتی تشکیل می شود. کویل حرارتی و گرمایشی دستگاه با استفاده از لوله های باکیفیت مسی و پره های آلومینیوم ساخته می شود.

سیال آبگرم با جاری شدن در لوله های کویل و تماس با سطح لوله افزایش دما پیدا کرده و موجب تولید هوای گرم و مطبوع می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که اعمال تنظیمات درجه حرارت فن کویل توسط ترموستات دیواری دستگاه انجام می گیرد.

این در حالی است که تولید گرمایش و توزیع هوای گرم به وسیله رادیاتورها به وسیله انتقال و جابجایی انرژی اجرایی می گردد. رادیاتورهای گرمایشی در بسیاری از محیط ها اعم از اداری و مسکونی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. جاری شدن آبگرم در لوله های رادیاتور و انتقال آن، موجب گرم شدن و تامین گرمایش محیط مورد استفاده می‌شود.

مضاف بر این، فرآیند تولید گرمایش فضا توسط رادیاتورهای گرمایشی در بازه زمانی طولانی مدتی انجام می شود. به عبارت دیگر، این مدل از تجهیزات گرمایشی، هوای گرم و مطبوع را به صورت تدریجی و ملایم در محیط توزیع می کنند. با توجه به توضیحات گفته شده باید عنوان نمود که تبدیل رادیاتور به فن کویل مستلزم اجرای لوله کشی دقیق و اصولی از محل پکیج تا فضای مورد استفاده می باشد.

با این وجود، مجهز شدن دستگاه های فن کویل به فناوری‌های پیشرفته و مدرن، تامین گرمایش محیط و متعاقب آن، توزیع هوای گرم و مطبوع را در مدت زمانی بسیار کوتاهی و با نرخ ثابت و متعادل، امکان پذیر می سازد. از سوی دیگر، تعبیه فن های دمنده قوی و پرقدرت در ساختار فن کویل، هوای گرم را با سرعت بالا در محیط انتشار می دهد.

رادیاتور بهتر است یا فن کویل؟

به طور کلی، یکی از پیش نیازهای اصلی برای تبدیل رادیاتور به فن کویل اجرای لوله کشی دقیق، صحیح و استاندارد می باشد. دستگاه های فن کویل در مقایسه با رادیاتورهای گرمایشی از مزایای قابل توجهی برخوردار هستند. به طور معمول کنترل جریان آبگرم ورودی رادیاتورها به صورت دستی و از طریق شیر کنترل جریان انجام می شود.

دستگاه های فن کویل از سیستم کنترل جریان دیجیتال و دستی به صورت همزمان بهره می برند. در ساختار تمامی مدل های فن کویل، یک ترموستات دیواری تعبیه می گردد. با استفاده از این دستگاه، قابلیت کنترل دما متناسب با شرایط دمایی محیط، به راحتی امکان پذیر می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اینکه فن کویل بهتر است یا رادیاتور می توانید به مطالعه مقاله تخصصی ” آیا می توان به جای رادیاتور، فن کویل نصب کرد؟ ” بپردازید تا هر آنچه باید را در این خصوص بدانید.

نحوه تبدیل رادیاتور به فن کویل

تبدیل رادیاتور به فن کویل

لازم به ذکر است که کارکرد رادیاتورها در فن زمستان، سبب تغییر یا کاستن رطوبت هوا نمی شود. در سوی مقابل، دستگاه های فن کوئل، به ویژه در فصل تابستان و در هنگام انجام فرآیند سرمایش، به علت برخورداری از کویل سرمایشی، موجب کاهش و تغییر رطوبت موجود در هوا می شوند.

علاوه بر این، فن کویل متناسب با نوع نیاز و نحوه کاربری در مدل های بدون کانال و کانالی طراحی و به مرحله تولید می رسد. بر این اساس، قابلیت نصب دستگاه های فن کویل به صورت پنهان و آشکار، زمینی، دیواری و سقفی وجود دارد. اما رادیاتورهای گرمایشی به علت نوع طراحی، تنها به صورت زمینی و در حالت های افقی و عمودی نصب و به بهره برداری می رسند.

عدم اشغال فضای اضافی و بهینه سازی و صرفه جویی در فضای نصب، از مزیت های قابل توجه سیستم های تهویه مطبوع از نوع فن کویل تلقی می گردد. در مواقعی که امکان نصب رادیاتورهای گرمایشی بر روی سطح زمین وجود ندارد، استفاده از دستگاه های فن کویل، از گزینه های کاربردی و کارآمد محسوب می شود. ضمنا، مصرف برق فن کویل در هنگام گرمایش، تنها مربوط به فن دمنده و الکتروموتور دستگاه می شود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفت =