فن کویل چیست ؟

فن کویل چیست؟ بررسی جامع فن کویل ها و انواع و اجزای آن

لطفا امتیاز دهید

فن کویل چیست؟

فن کویل چیست و مکانیزم عملکرد آن چگونه است؟ فن کویل از دیگر اعضای خانواده HVAC به شمار می آید. برخورداری از راندمان و کارایی و بازدهی بالا، امکان استفاده از فن کویل ها را در سازه های دارای کاربری مختلف تجاری، اداری، رفاهی، درمانی و ساختمانی فراهم ساخته است.

این دستگاه ها با تامین آب سرد به وسیله سیستم‌های مینی چیلر و چیلر، هوای سرد و مطبوع را در فصل تابستان توزیع می نمایند. همچنین، در فصل سرد زمستان با گردش جریان آبگرم تامین شده به وسیله سیستم حرارت مرکزی، هوای گرم و مطلوب را برای کاربران فراهم می‌آورند.

در مقوله فن کویل چیست باید خاطر نشان نمود که در ساختار این سیستم از یک مبدل حرارتی باکیفیت و بادوام استفاده شده است. مبدل دستگاه به صورت کویل سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده واقع می شود. در صنعت تاسیسات، از این دستگاه ها با عنوان فن کویل های دو لوله ای نام برده می شود.

چرا که این دستگاه ها از یک لوله خروجی و یک لوله ورودی آب برخوردار بوده که به وسیله شیر سه راهه، مسیر ورودی و خروجی آب تغییر و تنظیم می گردد. در مواقع نیاز به تامین گرمایش و سرمایش یک محیط به صورت همزمان، از فن کویل های چهار لوله‌ای استفاده می شود. در ساختار این دستگاه ها دو لوله خروجی و دو لوله ورودی به کار رفته که از دو کویل سرمایشی و گرمایشی جداگانه و مستقل برخوردار هستند.

لازم به ذکر است که سیستم های تهویه مطبوع از نوع فن کویل متناسب با نوع نیاز، موقعیت نصب و شرایط آب و هوایی منطقه، در مدل های متنوع و مختلفی طراحی و به مرحله تولید می رسند. فن کویل زمینی، دیواری، سقفی توکار، سقفی کانالی و کاستی، از مدل های رایج و متداول این سیستم ها محسوب می شوند.

فن کویل چیست و چونه کار می کند ؟

شاخص ترین مشخصات فن کویل چیست؟

در پاسخ به این پرسش که فن کویل چیست باید به این نکته اشاره نمود که ساختار و ساختمان اصلی این مدل از سیستم های تهویه مطبوع از یک کویل و یک فن دمنده تشکیل می گردد. غالبا، کویل حرارتی دستگاه از پره‌های آلومینیومی و لوله های مسی ضخیم و باکیفیت ساخته و پرداخته می شود. این ویژگی مانع از خوردگی و پوسیدگی و زنگ زدگی کویل دستگاه در طی زمان می شود.

سیستم های فن کویل امکان اتصال به هوای تازه را دارند. بر این اساس، هوای سالم، باکیفیت و دارای سطح کیفی بالا در دسترس مصرف کننده قرار می گیرد. برخورداری از فیلتر باکیفیت و قابل شسشتو، در افزایش و ارتقای هوای توزیع شده در محیط نقش بسزایی ایفا می نماید.

مجهز شدن به پیشرفته ترین فناوری ها، دمنده های باکیفیت، پمپ درین بادوام و سطح صدای پایین را می توان از برجسته ترین ویژگی های فن کویل قلمداد نمود.

در ساختار این دستگاه، فن های دمنده از نوع گریز از مرکز به کار رفته است. این امر افزایش جریان هوادهی و کارکرد مطلوب و آرام دستگاه را به همراه دارد. همچنین، سطح صدای دستگاه در هنگام کارکرد بسیار پایین و بهینه می باشد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که طراحی و ساخت سیستم های فن کویل متناسب با آخرین اصول استاندارد روز دنیا صورت می گیرد. بر این اساس، این دستگاه ها از کارکرد و ضریب ایمنی و اطمینان بسیار بالایی برخوردار می باشند.

در ادامه مبحث فن کویل چیست و چگونه کار می کند ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که ابعاد و اندازه مطلوب و مناسب دستگاه مانع از اشغال فضای مفید و اضافی در سازه می شود. همچنین، فرآیند نصب و استفاده از فن کویل ها به راحتی صورت می گیرد. برخورداری از ریموت کنترل، تعمیر و نگهداری راحت و آسان و قابلیت سرمایش و گرمایش سریع، از دیگر ویژگی های شاخص این سیستم به شمار می آید.

قطعات اصلی ساختار فن کویل

در مقاله فن کویل چیست، بررسی اجزا و قطعات اصلی ساختار داخلی دستگاه نیز در زمینه آشنایی بیشتر با این سیستم کمک شایانی می نماید.

فن دمنده و الکتروموتور از اجزای اصلی ساختار فن کویل محسوب می شوند. فرآیند چرخش هوای مورد نیاز برای توزیع در محیط داخلی، به وسیله این قطعه صورت می گیرد. برای به جریان درآوردن آب در داخل لوله ها، کویل حرارتی دستگاه به نحو مطلوب انجام وظیفه می نماید.

در ساختار تمامی فن کویل یک قطعه با عنوان پیچ یا شیر هواگیری طراحی می شود. شیر هواگیری دستگاه موجب تخلیه هوای وارد شده در لوله های کویل می شود.

از دیگر بخش های اصلی ساختار فن کویل می توان به فیلتر تصفیه کننده هوا، سینی دیرین و باکس پلنیوم، اشاره نمود.

فرآیند فیلتراسیون و پاکسازی هوا از طریق فیلتر قابل شستشوی دستگاه صورت می گیرد. سینی درین وظیفه جمع آوری، پمپاژ و تخلیه آب تولید شده ناشی از تعریق و تقطیر کویل دستگاه را بر عهده دارد. محفظه ای که کلیه اجزا مانند فن و الکتروموتور و فیلتر هوا را در بر گرفته، با عنوان پلنیوم باکس شناخته می شود.

قطعات اصلی و انواع فن کویل

مزایای فن کویل چیست

در مقوله فن کویل چیست و عملکرد آن چیست باید خاطر نشان نمود که امکان کنترل و مدیریت دمای محیط به صورت مستقل و مجزا از مزیت های قابل توجه این دستگاه تلقی می گردد. براین اساس، کاربر می تواند متناسب با نوع نیاز خود، دمای محیط داخلی را تنظیم نماید.

برای سازه های دارای متراژ بالا، نصب و استفاده از دستگاه های فن کویل بسیار مقرون به صرفه و کاربردی می باشد.

بنابراین، نیازهای برودتی و حرارتی محیط به بهترین نحو برآورده می شود. برخورداری این دستگاه از مدل های متنوع و مختلف، قابلیت انتخاب سیستم موردنظر را متناسب با شرایط و معماری ساختمان، برای خریدار امکان پذیر می سازد.

برخورداری فن کویل از قابلیت دوگانه سرمایش و گرمایش، قابلیت تولید و توزیع هوای سرد یا گرم را متناسب با فصل سال، برای مصرف کننده فراهم می آورد. همچنین، تامین گرمایش این دستگاه از طریق آبگرم تولید شده توسط بویلر و پکیج شوفاژ دیواری صورت می گیرد.

بر این اساس، در مصرف برق و انرژی، به ویژه در هنگام استفاده از حالت گرمایش دستگاه، صرفه جویی قابل توجهی اعمال می شود. کارایی و راندمان بالا، کیفیت ساخت مطلوب، بدنه مقاوم و بادوام و بهینه سازی مصرف انرژی، سایر مزایای فن کوئل را شامل می شود.

 

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

مطالب مرتبط

بهترین داکت اسپلیت کم مصرف

بهترین داکت اسپلیت کم مصرف داکت اسپلیت از سیستم های رایج تهویه مطبوع است که متشکل از دو بخش داخلی... ادامه مطلب

انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع

انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع

انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع فن در سیستم های تهویه مطبوع دستگاهی است که وظیفه تامین فشار مورد... ادامه مطلب

مقایسه هواساز خانگی با هواساز صنعتی

مقایسه هواساز خانگی با هواساز صنعتی از جمله دستگاه های تهویه مطبوع پرکاربرد می توان به انواع هواساز اشاره کرد.... ادامه مطلب

اجزای هواساز و عملکرد قطعات آن

اجزای هواساز و عملکرد قطعات آن

اجزای هواساز و عملکرد قطعات آن در این مقاله از سری مقالات وب سایت تخصصی تاسیسات دات کام قصد داریم... ادامه مطلب

سختی گیر برج خنک کننده چیست و چه کاربردی دارد؟

سختی گیر برج خنک کننده چیست و چه کاربردی دارد؟ سختی گیر برج خنک کننده دستگاهی است که سختی آب... ادامه مطلب

محاسبه ظرفیت ایرواشر

محاسبه ظرفیت ایرواشر

محاسبه ظرفیت ایرواشر ایرواشر دستگاهی است که دارای دو عملکرد سرمایش و گرمایش می باشد. گرمایش این سیستم از طریق... ادامه مطلب

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی کولر گازی از جمله سیستم هایی است که دو عملکرد سرمایش و... ادامه مطلب

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی فیلتر شنی یکی از تجهیزاتی است که برای حذف ذرات معلق و آلاینده های... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *