قطعات داکت اسپلیت

معرفی اجزا و قطعات داکت اسپلیت + بررسی جامع اجزا و مکانیزم داکت اسپلیت

لطفا امتیاز دهید

اجزا و قطعات داکت اسپلیت

اجزا و قطعات داکت اسپلیت با همکاری و مشارکت با یکدیگر، فرآیند سرمایش و برودت سیستم را اجرایی می‌سازند. برای راه اندازی و کارکرد مطلوب و مناسب داکت اسپلیت، قطعات داخلی نقش پر رنگ و برجسته ای ایفا می نمایند. در این زمینه باید خاطر نشان کرد که ساختار اصلی داکت اسپلیت از دو بخش کندانسور و اواپراتور تشکیل می گردد.

گفتنی است ساختمان سیستم های تهویه مطبوع از نوع داکت اسپلیت، در دو بخش پنل داخلی و یونیت بیرونی و خارجی خلاصه می شود.

در یونیت خارجی دستگاه قطعات و متعلقات مختلفی مانند برد، شیر خروجی و ورودی مخصوص مبرد، فن و الکتروموتور کندانسور، انواع سنسور، خازن، کندانسور و قطعه کمپرسور موجود می باشند. اصلی ترین بخش در یونیت خارجی دستگاه، کمپرسور بوده که فرآیند سرمادهی و خنک سازی را عملیاتی می کند. پنل خارجی داکت اسپلیت در فضاهای باز و آزاد نصب و به بهره برداری می رسد.

این در حالی است که پنل داخلی اسپلیت کانالی در فضای داخلی و در بخش سقف کاذب نصب و اجرا می گردد. در ساختار یونیت داخلی دستگاه قطعات ریز و درشتی قرار دارند. اواپراتور یا هواساز، از دیگر نام های پنل داخلی داکت اسپلیت می باشد. فن و الکتروموتور، دریچه های خروجی هوا، سینی درین و فیلتر تصفیه هوا را می توان از اجزای مهم بخش اواپراتور دستگاه به حساب آورد.

اجزا و قطعات داکت اسپلیت

بررسی اجزا و قطعات داکت اسپلیت

1- اجزای پنل داخلی دستگاه

همانطور که عنوان گردید، اجزا و قطعات داکت اسپلیت در دو بخش هواساز یا اواپراتور و کندانسور تعبیه می‌شوند. یونیت بیرونی دستگاه در داخل سقف کاذب و بین طبقات سازه طراحی و اجرا می گردد. یکی از اجزای داخلی هواساز یا اواپراتور، کویل اواپراتور بوده که ماده مبرد را در دل خود جای داده است.

فن و الکتروموتور از دیگر قطعات تعبیه شده در این بخش می باشند. کارکرد و عملکرد موتور و فن موجب گردش و چرخش دمای حاصل شده به وسیله ماده مبرد می شود. در نتیجه این فرآیند، دمای حاصل شده به طرف دریچه های خروجی هوا انتقال پیدا می کند.

توجه داشته باشید که از الکتروموتورها علاوه بر استفاده در یونیت های داخلی، در یونیت خارجی نیز از آنها استفاده شده است. به طور کلی الکتروموتورهایی که در یونیت داخلی سیستم های تهویه به کاربرده می شوند دارای دو نوع هستند که بر اساس میزان توان داکت اسپلیت از هریک از آنها استفاده خواهد شد.

الکتروموتور تک شفت و الکتروموتور دو شفت، از جمله از الکتروموتورهایی قرار داده شده در یونیت داخلی هستند که وظیفه بر گردش در آوردن جریان هوا را دارند. در فن کویل هایی که ظرفیت بالایی دارند، همزمان از دو بلوور برای گردش هوا استفاده می شود.

سینی درین و تشتک تقطیر، از دیگر اجزای اسپلیت کانالی می باشد. این قطعه قطرات آب ایجاد شده در اثر کندانس دستگاه را جمع آوری و مانع از چکه کردن و ریزش قطرات آب به فضای پیرامون می شود.

در مسیر خروجی هوای، فیلترهای تصفیه کننده قرار دارند. این فیلترها ضمن جذب و حذف آلودگی ها و آلاینده ها، در افزایش سطح کیفی و ارتقای هوا تاثیر بسزایی دارند. این اجزا در یک فضای مخصوص به شکل مستطیل قرار دارند. شما کاربر گرامی می توانید با مطالعه مقاله ” فلیتر داکت اسپلیت چیست ؟ ” در خصوص نحوه عملکرد آن و مزایا و معایب فیلتر داکت اطلاعات جامع و کاملی کسب نمایید.

گفتنی است بدنه و ساختار دستگاه از ورق های گالوانیزه ضخیم و باکیفیت تهیه و تولید می شود. این ویژگی از پوسیدگی، خوردگی و زنگ زدگی بدنه در طی گذشت زمان جلوگیری می کند.

2- اجزای یونیت خارجی

در بخش کندانسور برخی دیگر از اجزا و قطعات داکت اسپلیت تعبیه شده است. مهم ترین قطعه موجود در ساختار کندانسور دستگاه، قطعه کمپرسور می باشد. کمپرسور با فشرده سازی و متراکم کردن ماده مبرد، فرآیند سیکل تبرید سیستم را آغاز می کند. متناسب با نوع و مدل دستگاه، در محفظه داخلی واحد تراکم از گازهای خنک کننده r22 یا r410a استفاده می گردد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که کمپرسورهای مختلفی برای اجرایی کردن سیکل تبرید در ساختار داکت اسپلیت به کار می روند. در این میان، کمپرسورهای اسکرال و روتاری، به علت برخورداری از راندمان و کارایی و بازدهی بالا، در بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی تر درخصوص انواع کمپرسورهای داکت اسپلیت ها و نحوه عملکرد آنها پیشنهاد میکنیم به مطالعه مقاله جامع و تخصصی ” کمپرسور داکت اسپلیت چیست و انواع آن کدام است ؟ ” بپردازید تا صفر تا صد آنچه را که باید دراین خصوص بدانید بدست آورید.

شیر انبساط، شیر چهار طرفه و الکتروموتور متصل شده به کمپرسور، از دیگر اجزای موجود در ساختمان کندانسور داکت اسپلیت تلقی می گردند. معکوس کردن و تغییر وضعیت سرمایش و گرمایش، به وسیله شیر چهار طرفه انجام می شود. همچنین، شیر منبسط کننده، میزان ماده مبرد وارد شده به بخش اواپراتور را تنظیم و کنترل می کند.

الکتروموتورهای پایه دار که در داخل یونیت خارجی داکت اسپلیت ها قرار داده می شوند، با توجه به طول شفت و طراحی بدنه یونیت خارجی انتخاب می شوند. از الکتروموتورهای دو شفت در فن کویل هایی با ظرفیت بالا استفاده می شود. از دیگر کاربردهای دو سر شفت می توان به فن کویل های زمینی و سقفی اشاره کرد.

بر روی سطح بدنه کندانسور، فین های باکیفیت و بادوام تعبیه شده است. این فین ها با به جریان انداختن هوا، گرمای تولید شده در اثر کارکرد کمپرسور را به فضای خارج انتقال می دهد.

مکانیزم کارکرد داکت اسپلیت

مکانیزم کارکرد داکت اسپلیت

بدون تردید، نقش و اهمیت اجزا و قطعات داکت اسپلیت را در کارکرد و عملکرد مطلوب سیستم نمی توان نادیده انگاشت. هر کدام از این قطعات با انجام وظایف خود، تولید و توزیع هوای خنک و مطبوع به فضای داخلی را محقق می سازند. راه اندازی و کارکرد اجزای داکت اسپلیت با تامین نیروی برق لازم و مورد نیاز صورت می گیرد.

با فعال شدن دستگاه، در بخش کندانسور گاز مبرد به وسیله کمپرسور متراکم می شود. ماده مبرد به وسیله لوله های مسی به بخش هواساز دستگاه انتقال یافته و پس از انجام فیلتراسیون، هوای خنک و مطبوع از طریق دریچه های خروجی در فضای داخلی توزیع می گردد.

همچنین، برای توزیع هوای گرم و مطبوع در فصل زمستان، کویل آبگرم در ساختار دستگاه نصب می شود. این قطعه با تامین آبگرم، هوای گرم را در فضای داخلی انتشار می دهد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

وظیفه بلوور در داکت اسپلیت ها چیست؟

بلوور یا بلاورهای پلاستیکی قرار گرفته در داکت اسپلیت ها، وظیفه دمندگی هوا را دارند.

هزینه تعمیر داکت اسپلیت چقدر است؟

هزینه تعمیر این دستگاه ثابت نیست بلکه به میزان لوازم مورد نیاز برای تعمیر و شدت آسیب توسط کارشناس مربوطه تعیین خواهد شد.

بهترین برندهای سازنده داکت اسپلیت ها کدامند؟

ال جی، ایران رادیاتور، سامسونگ، وستن ایر، هایسنس، تک الکتریک، کیسان و....

مطالب مرتبط

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی پر مصرف است که در انواع مختلف موجود می باشد. برندهای زیادی در... ادامه مطلب

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

تاسیسات سرمایشی و گرمایشی از اجزای مهم هر ساختمانی است که مدل ها و انواع مختلفی دارد. یکی از... ادامه مطلب

مزایا و معایب حوله خشک کن

مزایا و معایب حوله خشک کن

رادیاتور یکی از سیستم های گرمایشی است که انواع مختلفی دارد که برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند. یکی... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

مزایا و معایب پکیج برقی

پکیج سیستمی گرمایشی است که در دو مدل برقی و گازی موجود است‌. هر کدام از انواع این سیستم... ادامه مطلب

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی است که در مدل ها و انواع مختلفی در بازار موجود است. برای... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

پکیج از جمله دستگاه های پرکاربردی است که در مدل ها و برندهای مختلفی در بازار دیده می شود.... ادامه مطلب

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

بهترین برندهای ایرانی پکیج گازی و برقی

پکیج از سیستم هایی است که در مدل های مختلفی موجود بوده و هر کدام ویژگی های خاصی دارند.... ادامه مطلب

مزایا و معایب حوله خشک کن

انواع حوله خشک کن و کاربردهای آن

حوله خشک کن یکی از انواع رادیاتور است که در مدل های مختلفی موجود است. این دستگاه بسته به... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *