فن کویل با چی کار می کنه ؟

فن کویل با چی کار میکنه ؟ بررسی ساختار و اجزای اصلی فن کویل

لطفا امتیاز دهید

فن کویل با چی کار میکنه ؟

فن کویل با چی کار میکنه؟ به طور کلی، فن کویل (Fan Coil) به عنوان نمونه ای رایج از سیستم های تهویه مطبوع برای ایجاد گرمایش و سرمایش در سازه ها و پروژه های مختلف مورد استفاده واقع می شود. طراحی منحصر به فرد و برخورداری از امکانات و قابلیت های متمایز و کاربردی، امکان نصب و استفاده از این دستگاه را در ساختمان‌های تجاری، مسکونی و صنعتی فراهم ساخته است. تولید و توزیع هوای سرد یا گرم، از وظایف اصلی این مدل سیستم تهویه مطبوع به شمار می رود.

در مقوله فن کویل با چی کار میکنه، باید اشاره نمود که توزیع هوای مطبوع و مطلوب به وسیله این دستگاه با جاری شدن آب گرم یا سرد در لوله های کویل حرارتی آن محقق می شود. بر این اساس، آب سرد محفظه داخلی کویل از طریق دستگاه های چیلر و آبگرم مورد نیاز توسط سیستم حرارت مرکزی مانند پکیج شوفاژ دیواری و موتورخانه تامین می شود.

جاری شدن آبگرم و آب سرد در لوله ها و عبور هوای از روی سطح کویل حرارتی، موجب تولید هوای خنک یا گرم می شود. هوای تولید شده از طریق دمنده های دستگاه و با نهایت توان و قدرت به محیط داخلی انتقال پیدا می کند.

آناتومی و ساختار اصلی فن کویل

برای پاسخ به سوال فن کویل چیست و با چی کار میکنه بررسی قطعات و اجزای اصلی این دستگاه می تواند کمک کننده باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که کارکرد و عملکرد بهینه فن کویل توسط قطعات مختلف و هماهنگی اجزا با یکدیگر صورت می گیرد. در ساختار فن کویل اجزای مختلفی تعبیه شده که در ادامه به بررسی قطعات مهم این سیستم تهویه می پردازیم.

1- کویل: کویل از اجزای مهم موجود در ساختار فن کوئل بوده که به نوعی وظایف مبدل حرارتی را در دستگاه انجام می دهد. به طور معمول، این قطعه با فین های آلومینیومی و لوله های مسی ساخته و پرداخته می شود. لوله‌های مسی طراحی شده سه یا دو ردیف بوده که برای وارد شدن جریان آب و برگشت سیال به سمت دستگاه چیلر یا موتورخانه کاربرد دارند. همچنین، کویل دستگاه قابلیت کارکرد به عنوان کویل گرمایشی و سرمایشی را دارد.

2- الکتروموتور: حرکت و چرخش فن بلوور دستگاه از طریق کارکرد الکتروموتور صورت می پذیرد. به عبارت دیگر، الکتروموتور انرژی لازم برای گردش و کارکرد دمنده های دستگاه را تامین می کند. الکتروموتورهای در نظر گرفته شده برای سیستم های فن کویل از قدرت و توان مناسبی برخوردار می باشند.

غالبا، موتور به کار رفته در ساختار فن کویل متناسب با نوع و مدل آن انتخاب می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی تر درخصوص الکتروموور فن کویل به مطالعه مقاله ” آشنایی با الکتروموتور فن کویل “‌ بپردازید.

3- بلوور: فن دمنده یا بلوور قابلیت گردش جریان هوا و انتقال آن به محیط داخلی را امکان پذیر می سازد. فن‌های در نظر گرفته شده برای فن کویل از جنس های مختلفی مانند آلومینیوم یا پلاستیک تولید می شود. دمنده های فن کویل از کیفیت و دوام مناسبی بهره مند می باشند. بر همین اساس، جریان هوا با قدرت و توان بالا و با نرخ ثابت و یکسان در محیط داخلی انتشار پیدا می کند.

ساختار اصلی فن کویل

سایر اجزا

4- فیلتر تصفیه هوا: در موضوع فن کویل با چی کار میکنه، نقش و اهمیت فیلتر دستگاه را نمی توان نادیده گرفت. این قطعه در مسیر هوای ورودی دستگاه قرار گرفته و با انجام فرآیند فیلتراسیون، مانع از ورود هرگونه آلودگی و مواد آلاینده و عوامل بیماری زا به محیط داخلی می شود. بر این اساس، محیطی بهینه و ایده آل و استریل شده برای کاربر و مصرف کننده فراهم می گردد. فیلترهای تصفیه هوای دستگاه علاوه بر کارایی و کیفیت بالا، قابل شستشو بوده و از طول عمر بهینه و مطلوبی برخوردار می باشند. به منظور افزایش راندمان و قدرت برودتی سیستم، تمیزی و سرویس فیلتر تصفیه هوا بسیار اهمیت دارد.

5- شیر هواگیری: شیر یا پیچ هواگیری از دیگر اجزای قابل توجه سیستم فن کویل بوده که بر روی لوله اصلی کویل طراحی و نصب می گردد. شیرهای در نظر گرفته برای دستگاه های فن کویل، متناسب با نوع و مدل می‌تواند دستی یا اتوماتیک باشد. وظیفه اصلی این قطعه خارج ساختن و تخلیه هوای وارد شده به کویل دستگاه می باشد.

6- سینی درین: از دیگر اجزای اصلی ساختار فن کویل می توان به سینی درین اشاره نمود. این قطعه وظیفه جمع آوری آب حاصل از تعریق و تقطیر دستگاه را بر عهده دارد. همچنین، تشتک تقطیر یا سینی درین دستگاه مانع از چکه کردن و سر ریز شدن قطرات آب به محیط پیرامون و به تبع آن، بروز آسیب و صدمه در فضای نصب می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی تر درخصوص اجزای فن کویل و نحوه عملکرد آنها پیشنهاد میکنیم به مطالعه مقاله جامع و تخصصی ” آشنایی با مهمترین اجزای فن کویل ” بپردازید تا صفر تا صد آنچه را که باید دراین خصوص بدانید بدست آورید.

فن کویل با چی کار میکنه ؟

مصرف برق دستگاه های فن کویل

برای یافتن پرسش فن کویل با چی کار میکنه باید به این نکته اشاره نمود که تامین انرژی مورد نیاز برای راه اندازی و کارکرد قطعات و متعلقات دستگاه فن کویل، از طریق جریان الکتریکی صورت می گیرد. توزیع هوای سرد یا گرم در محیط نیازمند چرخش و گردش بلوور و دمنده های دستگاه می باشد.

بر همین اساس، جریان برق با راه اندازی و کارکرد الکتروموتور، موجب گردش و چرخش دمنده سیستم می شود. در نتیجه این امر هوای مطبوع و مطلوب در تمامی بخش های محیط جریان پیدا می کند. بنابراین، برای عملکرد بهینه قطعات داخلی فن کویل، جریان برق از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

در ادامه مبحث فن کوئل با چی کار میکنه باید ابراز نمود که استفاده از این دستگاه ها مستلزم تامین آب سرد و آبگرم مورد نیاز کویل حرارتی سیستم می باشد. به بیان بهتر، مکانیزم عملکرد فن کوئل به واسطه تامین انرژی الکتریکی و تامین آب مورد نیاز موجود در لوله های کویل حرارتی دستگاه عملیاتی می شود.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که برخورداری فن کویل از دمنده های قوی، موجب توزیع هوای مطبوع با توان و سرعت بسیار بالا در محیط مورد استفاده می شود.

علاوه بر این، استفاده از حالت گرمایشی این دستگاه غالبا صرفه جویی در مصرف انرژی و برق را به دنبال دارد. چراکه انجام این فرآیند از طریق تامین آبگرم و به وسیله سیستم حرارت مرکزی صورت می گیرد. بر همین اساس، ایجاد گرمایش به وسیله فن کویل ها، موجب افزایش هزینه های مصرفی و اقتصادی مصرف کننده نمی شود.

شما کاربر گرامی می توانید با مطالعه مقاله ” نحوه محاسبه مصرف برق فن کویل ” در خصوص نحوه محاسبه برق فن کوئل و فاکتورهای موثر در محاسبه آن اطلاعات جامع و کاملی کسب نمایید.

 

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

مطالب مرتبط

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها کمپانی تی سی ال یک برند معتبر در... ادامه مطلب

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی پر مصرف است که در انواع مختلف موجود می باشد. برندهای زیادی در... ادامه مطلب

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

تاسیسات سرمایشی و گرمایشی از اجزای مهم هر ساختمانی است که مدل ها و انواع مختلفی دارد. یکی از... ادامه مطلب

مزایا و معایب حوله خشک کن

مزایا و معایب حوله خشک کن

رادیاتور یکی از سیستم های گرمایشی است که انواع مختلفی دارد که برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند. یکی... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

مزایا و معایب پکیج برقی

پکیج سیستمی گرمایشی است که در دو مدل برقی و گازی موجود است‌. هر کدام از انواع این سیستم... ادامه مطلب

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی است که در مدل ها و انواع مختلفی در بازار موجود است. برای... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

پکیج از جمله دستگاه های پرکاربردی است که در مدل ها و برندهای مختلفی در بازار دیده می شود.... ادامه مطلب

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

بهترین برندهای ایرانی پکیج گازی و برقی

پکیج از سیستم هایی است که در مدل های مختلفی موجود بوده و هر کدام ویژگی های خاصی دارند.... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *