Search
Close this search box.

تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان + راهکارهای افزایش توان سرمایشی

نحوه تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان

تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان

تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان مستلزم انجام یک سری اصول و نکات می باشد. داکت اسپلیت ها بعلت برخورداری از عملکرد دو منظوره سرمایش و گرمایش، قابلیت استفاده در فصول تابستان و زمستان را به راحتی امکان پذیر می سازند.

یکی از مهم ترین اقدامات برای تنظیم حالت سرمایش داکت اسپلیت، غیر فعال کردن حالت قبلی دستگاه می باشد. بر این اساس، چنانچه اسپلیت کانالی بر روی حالت Heat یا گرمایش قرار دارد، می بایست نسبت به غیر فعال کردن آن اقدام نمود.

پس از اطمینان حاصل کردن از غیر فعال شدن حالت گرمایش دستگاه، تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان در دستور کار قرار می گیرد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فرآیند سرمایش این مدل از سیستم های تهویه، از طریق راه اندازی و کارکرد کمپرسور و واحد تراکم داکت اسپلیت اجرایی می شود.

به عبارت دیگر، بخش کندانسور و کمپرسور، سرما سازی و ایجاد هوای سرد و خنک را با همکاری و تعامل سایر قطعات به مرحله اجرا در می آورند. شروع این چرخه با راه اندازی و کارکرد کمپرسور دستگاه عملیاتی می شود. چنانچه علاقه مند به اطلاعات بیشتر درخصوص کمپرسورهای داکت هستید و نحوه عملکرد آنها هستید روی لینک کلیک نمایید و به مطالعه تخصصی مقاله “کمپرسور داکت اسپلیت چیست” مربوطه بپردازید.

لازم به ذکر است که فرآیند سرمایش دستگاه های داکت اسپلیت بر اساس سیکل تبرید تراکمی صورت می گیرد. در این چرخه، کمپرسور و ماده مبرد از مهم ترین و اصلی ترین مولفه ها به شمار می آیند.

پس از فشرده سازی گاز مبرد توسط کمپرسور و افزایش فشار، مبرد خنک کننده از طریق لوله های مسی به سمت هواساز دستگاه منتقل می شود. در این بخش پس از کاهش دما و سرد شدن، گاز مبرد فیلتر شده و از طریق دریچه های خروجی در محیط داخلی توزیع می گردد.

نحوه تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان

نحوه تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان

تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان عموما از طریق ترموستات دیواری و ریموت کنترل دستگاه صورت می گیرد. ترموستات یکی از اجزای کنترلی این مدل از سیستم های تهویه مطبوع به شمار می آید. کنترل و مدیریت و ثابت نگه داشتن دمای فضای داخلی در محدوده مشخص متناسب با شرایط و نوع نیاز کاربر، از مهم ترین وظایف ترموستات داکت اسپلیت تلقی می گردد.

این قطعه به محض رسیدن دمای داخل به محدوده مشخص شده، با ارسال فرمان به واحد تراکم، عملکرد و کارکرد کمپرسور را متوقف می سازد. همچنین، پس از افزایش میزان درجه هوای محیط، قطعه ترموستات به منظور رساندن فضای داخل به شرایط ایده آل، دستور به فعال شدن واحد تراکم کندانسور می دهد.

گفتنی است که برای تنظیم سرمایش اسپلیت کانالی می بایست در وهله نخست، دکمه COOL موجود بر روی ترموستات یا ریموت کنترل را فعال نمایید. پس از فعال شدن وضعیت برودتی دستگاه، باید نسبت به تنظیم دمای ترموستات سیستم مبادرت ورزید.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که بهترین دما برای واحدهای ساختمانی و مسکونی در محدوده ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد می باشد.

پس از انجام و اعمال تنظیمات مربوطه، دستگاه اسپلیت را روشن نموده و از هوای خنک و مطبوع توزیع شده نهایت بهره و استفاده را ببرید.

راهکارهای افزایش توان سرمایشی داکت اسپلیت

پس از تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان، با انجام راهکارهایی ساده، به راحتی می توان قدرت برودتی و سرمایشی دستگاه را ارتقا داد. تمیز و سالم بودن فیلترهای تصفیه کننده، یکی از راهکارهای کاربردی در این زمینه به شمار می رود. فیلتر تصفیه هوا در افزایش و قدرت سرمایشی دستگاه، تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارد.

بر این اساس، آلوده و کثیف شدن لایه و سطح فیلتر، کاهش توان برودتی سیستم را به دنبال دارد. شستشو و تمیز کردن آلودگی ها و در مواقع حادتر، تعویض فیلتر، از اقدامات موثر و کاربردی به حساب می آید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص پیشنهاد می کنیم به مطالعه مقاله تخصصی”فیلتر داکت اسپلیت” بپردازید.

بررسی و ارزیابی میزان گاز مبرد دستگاه، از دیگر موارد حائز اهمیت برای ارتقای بار سرمایشی داکت اسپلیت می‌باشد. فرآیند خنک سازی هوا توسط اسپلیت های کانالی توسط گاز خنک کننده انجام می پذیرد. کاهش یا تخلیه ماده مبرد دستگاه کاهش چشمگیر توان خنک کنندگی داکت را به دنبال دارد. در صورت کاهش یا کمبود گاز مبرد، می بایست نسبت به شارژ آن اقدام نمود.

همچنین، اطمینان حاصل کردن از سلامت قطعه کمپرسور و واحد تراکم داکت اسپلیت، در افزایش سرمایش و برودت دستگاه، به صورت مستقیم تاثیر دارد. کمپرسور، از مهم ترین اجزای سیکل تبرید و به نوعی قلب سیستم داکت اسپلیت تلقی می گردد. فرآیند تولید هوای خنک و ایجاد سرمایش از این بخش شروع می شود.

کارکرد و عملکرد مطلوب و بهینه کمپرسور دستگاه، در گرو سلامت و سالم بودن اجزا و قطعات واحد تراکم می باشد. بروز هرگونه ایراد و مشکل در قطعه کمپرسور، مختل شدن سیکل سرمایشی دستگاه را در پی خواهد داشت.

هزینه تنظیم سرمایش داکت اسپلیت

هزینه تنظیم سرمایش داکت اسپلیت

به منظور برخورداری از هوای خنک و مطبوع در فصل تابستان و کاهش هزینه های اقتصادی، مناسب است که فرآیند تنظیم حالت سرمایشی داکت اسپلیت به وسیله تکنسین ها و تعمیرکاران کاربلد و مجرب انجام شود. هزینه تنظیم سرمایش داکت اسپلیت تحت تاثیر عوامل و پارامترهای مختلفی قرار دارد.

نوع و مدل دستگاه، ظرفیت سرمایش و برودت و نحوه سرویس و تعمیرات، از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار و موثر بر قیمت تنظیم سرمایش داکت اسپلیت  می باشند.

اقدامات قبل از تنظیم داکت اسپلیت در تابستان

انجام اقدامات لازم قبل از تنظیم اسپلیت برای تابستان از جمله کارهای ضروری و مهم می باشد که باید به آن توجه داشته باشید. همانطور که ذکر شد ساختار اصلی این دستگاه از دو بخش پنل داخلی و پنل بیرونی تشکیل شده است. خنک کردن هوا توسط این دستگاه به وسیله بخش یونیت خارجی انجام می شود. نکته مهمی که باید ذکر کنیم این است که حتماً باید قبل از تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان دستگاه را سرویس کنید.

از جمله اقداماتی که در افزایش بازدهی و جریان هوا در دستگاه بسیار موثر است؛ تعویض یا تمیز کردن فیلتر های تصفیه دستگاه است. از بین بردن ذرات، آلودگی و گرد و غبار بر روی فیلتر در دستگاه و کندانسور جهت ارتقاء کارایی سیستم بسیار مفید می باشد.

لازم به ذکر است که کمبود گاز مبرد باعث بروز مشکل و اختلال در چرخه خنک کردن دستگاه خواهد شد. به همین خاطر باید ذکر کنیم که کاهش تنظیم گاز مبرد آن از جمله موارد مهمی در تنظیم گرمایش این دستگاه ها موثر می باشد. قبل از راه اندازی دستگاه باید از درست بودن موادی همچون کافی بودن گاز خنک کننده، اطمینان از سالم بودن کمپرسور دستگاه مطمئن شوید. با بررسی این موارد سیستم سرمایش محصول بهتری را ارائه خواهد داد.

داکت اسپلیت در تابستان

نکات مهم برای تنظیم سرمایش داکت اسپلیت در تابستان

جهت تنظیم سرمایش داکت اسپلیت در تابستان باید نکاتی را مد نظر قرار دهید. اولین نکته می‌توان به این موارد اشاره که قبل از شروع هر کاری دستگاه را از برق خارج شده تا در زمان کار با دستگاه دچار برق گرفتگی نشوید. همچنین برای کمپرسور و دیگر قطعات آب نریزد.

در زمانی که دستگاه روشن می کنید؛ باید حواستان باشد که تمامی دریچه های خروجی باز یا نیمه باز باشند. به این صورت جریان هوا به درستی انجام شده و عملکرد مثبتی در کارکرد دستگاه به همراه دارد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *