اجزای داکت اسپلیت

آشنایی با قطعات و اجزای داکت اسپلیت

لطفا امتیاز دهید

[small_url_page]

اجزای داکت اسپلیت

قطعات و اجزای داکت اسپلیت با عملکرد و کارکرد بهینه خود، فرآیند سرمایش و گرمایش دستگاه را اجرایی می‌سازند. در ساختار دستگاه های داکت اسپلیت، همانند سایر سیستم های تهویه مطبوع، قطعات و متعلقات فنی مختلفی تعبیه شده است. در یک نگاه کلی، ساختمان اصلی داکت از دو یونیت مجزا و مستقل با نام های یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده است.

بهترین مکان برای نصب و پیاده سازی یونیت بیرونی دستگاه، فضای آزاد و محیط خارجی سازه می باشد. این در حالی است که پنل داخلی دستگاه یا هواساز در فضای داخلی سازه و در سقف کاذب نصب و اجرا می شود.

اهمیت قطعات و اجزای داکت اسپلیت

کارکرد و مکانیزم کاری دستگاه های داکت اسپلیت بر اساس سیکل تبرید تراکمی عملیاتی می شود. برای اجرایی ساختن این فرآیند قطعات و اجزای داکت اسپلیت نقش برجسته و بارزی ایفا می نمایند.

بر این اساس، راه اندازی و کارکرد دستگاه، در کنار انجام فرآیند سرمایش و گرمایش، مستلزم عملکرد و تعامل و مشارکت اجزای سیستم با یکدیگر می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که قطعات و متعلقات فنی داکت در دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی مستقر شده اند.

هر کدام از این اجزا با کارکرد اصولی و انجام وظایف خود، فرآیند ایجاد سرمایش و گرمایش دستگاه را امکان پذیر می سازند.

قطعات و اجزای داکت اسپلیت

گفتنی است که سیستم های داکت اسپلیت به منظور توزیع جریان هوا در فضای داخلی، نیازمند اجرای کانال کشی هستند. با استفاده از کانال کشی، بار برودتی و حرارتی دستگاه، به صورت یکنواخت و یکپارچه به محیط مورد استفاده، انتقال پیدا می کند. بر همین اساس، در حوزه تهویه مطبوع، از این دستگاه ها با عنوان اسپلیت کانالی نیز نام برده می شود.

اسپلیت های کانالی به علت برخورداری از کارکرد دو منظوره سرمایش و گرمایش، قابلیت تولید و توزیع هوای گرم و سرد را متناسب با فصل سال، برای کاربر محقق می سازند. انجام درست و اصولی این فرآیند در پرتو وجود اجزا و قطعات داکت اسپلیت، به نحو مطلوب میسر می شود.

بررسی اجزای اسپلیت کانالی

1- اجزا یونیت داخلی دستگاه

در ساختار پنل داخلی یا هواساز داکت اسپلیت، اجزا و قطعات مختلفی موجود می باشد. گاز مبرد، کویل اواپراتور، بلوور فن، الکتروموتور، سینی درین یا تشتک تخلیه، فیلتر تصفیه کننده و دریچه های مخصوص خروجی هوا، از مهم ترین اجزای داکت اسپلیت در بخش هواساز محسوب می شوند.

کویل اواپراتور ماده مبرد یا به تعبیری گاز خنک کننده را در دل خود جای داده است. غالبا فرآیند سرمادهی و خنک سازی اسپلیت های کانالی با گاز مبرد r22 یا r410a صورت می گیرد. مبرد از نوع r410a، به علت سازگار بودن با محیط زیست، نداشتن آلودگی های زیست محیطی و کیفیت بالا، در بسیاری از دستگاه های داکت مورد استفاده واقع می شود.

الکتروموتور از دیگر اجزای یونیت داخلی بوده که با کارکرد خود، موجب راه اندازی و چرخش فن دمنده یا بلوور فن داکت اسپلیت می شود. بلوور فن با دریافت انرژی الکتریکی لازم از الکتروموتور، جریان هوا را با حداکثر توان و قدرت به سمت دریچه های خروجی دستگاه انتقال می دهد.

در این بخش جریان هوا قبل از وارد شدن به محیط، توسط فیلترهای تصفیه کننده پالایش و آلودگی های آن رفع می شود. این امر بهبود و افزایش سطح کیفی هوای ورودی را به دنبال دارد. چنانچه تمایل دارید در خصوص نحوه عملکرد و مزایا و معایب فیلترهای داکت اسپلیت اطلاعاتی بیشتر و جامع تری بدست آورید پیشنهاد می کنیم به مطالعه مقاله “فیلتر داکت اسپلیت” بپردازید.

از دیگر قطعات یونیت داخلی داکت اسپلیت، سینی درین بوده که مانع از ریزش قطرات آب حاصل شده ناشی از فرآیند کندانس دستگاه می شود. جمع آوری قطرات آب، از آسیب دیدن فضای نصب داکت جلوگیری می کند.

اجزای اسپلیت کانالی  

2- اجزای یونیت خارجی داکت

قطعه کمپرسور، فن دمنده، الکتروموتور متصل شده به واحد تراکم، شیر انبساط، شیر چهار طرفه و کویل های کندانسور را می توان از مهم ترین اجزای داکت اسپلیت در بخش کندانسور قلمداد نمود. واحد تراکم یا کمپرسور، مهم ترین و حائز اهمیت‌ترین قطعه موجود در پنل خارجی دستگاه به شمار می رود.

این قطعه، آغاز مرحله انجام فرآیند سرمایش دستگاه را اجرایی می کند. به طور معمول، بسته به نوع و مدل داکت، از کمپرسورهای مختلفی نظیر اسکرال یا روتاری برای انجام این پروسه استفاده می گردد. برای اطلاع از انواع کمپرسورهای داکت اسپلیت و کاربرد هر یک از آنها با کلیک روی لینک به مطالعه مقاله “کمپرسور داکت اسپلیت چیست و انواع آن کدام است” بپردازید.

ماده مبرد پس از فشرده سازی و عبور از بخش کندانسور، وارد شیر انبساط داکت می شود. این شیر با کنترل و تنظیم فشار، ماده مبرد را به سمت یونیت داخلی دستگاه هدایت می کند. همچنین، معکوس کردن و تغییر وضعیت حالت گرمایش و سرمایش، به وسیله شیر چهار طرفه صورت می گیرد.

مضاف بر این، بر روی بدنه کندانسور دستگاه فین های مخصوصی تعبیه شده که قابلیت خروج گرمای حاصل شده از کارکرد واحد تراکم را میسر می کنند. همچنین، فرآیند خنک سازی کندانسور توسط فن دمنده موجود در یونیت بیرونی داکت انجام می شود.

ناگفته نماند که اجزای داکت اسپلیت به وسیله برندهای شناخته شده و مطرح جهانی و بین المللی ساخته و پرداخته می گردند. این ویژگی در ارتقای عملکرد سیستم و افزایش دوام و طول عمر داکت اسپلیت، تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارد.

پمپ گراند فوس مدل UPS 32-120 در تاسیسات

فروشگاه تاسیسات تامین کننده پمپ آب سیرکولاتور گراندفوس است. قیمت خرید پمپ گراند فوس مدل UPS 32-120 بسیار مناسب است، و فروشگاه تاسیسات دات کام خرید این محصول را به مصرف کنندگان این نوع محصولات توصیه می کند. برای خرید این محصول کافی است به سایت مراجعه کنید و خریدی لذت بخش و آسان را تجربه کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”عملکرد پمپ گراندفوس مدل UPS 32-120 مناسب چه سیستم هایی می باشد؟” answer-0=”گرمایش انرژی خورشیدی , بویلرهای آب گرم ، سیستم های گرمایش از کف و کلا چرخش مایع در سیستم های سرمایشی ، گرماشی و مناسب در سیستم های انتقال آب گرم خانگی،تهویه مطبوع،انتقال آب در سیستم های گرمایش کف می باشد.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”دمای قابل قبول برای این پمپ گراندفوس مدل UPS 32-120 چه رنج دمایی راه شامل می شود؟” answer-1=”دمای مورد قبول برای کارکرد این مدل از پمپ GRUNDFOS دارای بازه ای از 10- تا 110 درجه می باشد.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”هد پمپ آب خانگی در پمپ گراندفوس مدل UPS 32-120 معادل چند متر است؟” answer-2=”10 متر” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس آن... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که پمپ... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که عاملی... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و در... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول زیاد... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن ها... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف در... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده قرار... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *