آموزش نکات کلیدی نصب و راه اندازی چیلر

نحوه نصب و راه اندازی چیلر

فرآیند نصب و راه اندازی چیلر نیازمند داشتن اطلاعات فنی و تخصص و مهارت بالا می باشد. در ساختار این مدل از سیستم های تهویه اجزا و قطعات مختلفی وجود دارد. از سوی دیگر، کارکرد و عملکرد مطلوب و بهینه دستگاه های چیلر مستلزم راه اندازی درست و اصولی این سیستم ها می باشد.

باید خاطر نشان نمود که چیلرها از رایج ترین سیستم های تبریدی بوده که با خنک کردن آب، بستر مناسب برای سرما سازی و سرمادهی سایر تجهیزات سرمایشی را فراهم می آورند. علاوه بر این، از لحاظ نوع و مدل، چیلرها در انواع مختلفی موجود می‌باشند. در این میان، چیلر تراکمی و چیلر جذبی، از مدل های رایج و پرکاربرد این سیستم ها به شمار می روند.

چیلرهای تراکمی به نوبه خود در دو مدل مختلف چیلر تراکمی آبی (آب خنک) و چیلر تراکمی هوایی (هوا خنک) طراحی و تولید می شوند. در ساختار این سیستم ها، قطعه کمپرسور یا واحد تراکم از مهم ترین اجزا و بخش ها محسوب می شود. همچنین، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط، دیگر اجزای این دستگاه را تشکیل می دهند. این در حالی است که در ساختمان چیلرهای جذبی یا ابزوربشن، قطعاتی مانند مولد، جاذب، کندانسور و اواپراتور به چشم می خورد.

نحوه نصب و راه اندازی چیلر

مهم ترین نکات در راه اندازی چیلر

۱- انتخاب مکان مناسب

اولین قدم مهم برای نصب و راه اندازی چیلر به انتخاب یک مکان مناسب، برای پیاده سازی و اجرای این سیستم مربوط می شود. چیلرهای تراکمی برای ایجاد سرمایش از سیال آب استفاده می برند.

بنا بر آنچه گفته شد، بهترین مکان برای نصب و پیاده سازی این دستگاه ها فضای بیرون از سازه و محیط باز می باشد.

همچنین، محل اختصاص یافته می بایست از وسعت و مساحت لازم برخوردار باشد. داشتن فضای مناسب، قابلیت نصب آسان و راحت قطعاتی مانند اواپراتور، کندانسور و کمپرسور سیستم را به نحو مطلوب فراهم می سازد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که چیلرهای تراکمی، هرگز نباید در محیط آزاد پیاده سازی شوند.

داشتن تهویه مناسب و مطلوب، برای تبادل و گردش هوا، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. بر همین اساس، در فضای اختصاص یافته برای نصب چیلر باید از تهویه لازم بهره مند باشد. همچنین، توان و قدرت هواکش بایستی متناسب با توان دستگاه لحاظ گردد.

۲- زیر سازی مناسب سطوح

آماده کردن و زیر سازی مناسب سطح زمین، از دیگر موارد حائز اهمیت برای راه اندازی چیلر محسوب می شود. دستگاه های چیلر به علت ابعاد و اندازه بزرگ و برخورداری از قطعات متعدد، غالبا از وزن نسبتا سنگینی برخوردار هستند. به منظور جلوگیری از آسیب و صدمه وارد شدن به سطح اختصاص یافته، باید نسبت به ایمن سازی و مقاوم سازی محل مورد نظر اقدام نمود.

از سوی دیگر، پایه های چیلر می بایست بر روی سطوح کاملا صاف و هموار قرار گرفته تا زمینه ثبات و ایستایی دستگاه بر روی سطح مربوطه انجام شود. قرار دادن چیلر بر روی سطوح ناهموار و غیر استاندارد، در کاهش عملکرد و کارکرد سیستم، بسیار تاثیرگذار و موثر می باشد.

۳- تراز بودن فضای نصب

تراز و هم سطح بودن فضای نصب، در هنگام نصب و راه اندازی دستگاه های چیلر، بسیار مهم و حائز اهمیت است. تراز نبودن محیط نصب، موجب بر هم خوردن تعادل و توازن دستگاه، به ویژه در هنگام کار می شود. علاوه بر این، متوازن نبودن فضای نصب، احتمال بروز آسیب و صدمه به دستگاه را افزایش می دهد. همچنین، کاهش راندمان و بازدهی سرمایشی و برودتی سیستم، از دیگر عواقب تراز نبودن محیط نصب دستگاه چیلر می باشد.

آموزش نصب و راه اندازی چیلر

۴- امکان دسترسی به تابلوی برق

از دیگر نکات کاربردی در هنگام نصب و اجرای دستگاه چیلر، در دسترس بودن تابلوی برق و انرژی الکتریکی لازم، برای کارکرد و عملکرد بهینه قطعات سیستم می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فرآیند کنترل و مدیریت اجزا و قطعات چیلر، به وسیله تابلوی برق صورت می گیرد.

کارکرد و راه اندازی چیلرهای تراکمی با جریان برق انجام می شود. تامین انرژی الکتریکی لازم، موجب کارکرد قطعات مهم و تعیین کننده سیستم مانند کمپرسور و متعاقب آن، آغاز سیکل تبرید تراکمی دستگاه می شود.

۵- تامین آب مورد نیاز

تامین آب لازم و مورد نیاز، از دیگر مولفه های مهم و حائز اهمیت برای راه اندازی چیلر تلقی می گردد. دستگاه‌های چیلر به عنوان نمونه‌ای از سیستم های تبریدی، سیال آب را خنک و به سایر دستگاه ها انتقال می دهند. آب در نظر گرفته شده برای این دستگاه ها باید فاقد رسوبات و آلودگی ها و ناخالصی ها باشد.

به طور معمول، آب شهری درصدی از ناخالصی ها را در ترکیبات خود دارد. وجود رسوب در آب، به تدریج موجب گرفتگی لوله های کندانسور و اواپراتور دستگاه شده که این امر مختل شدن سیکل کاری و عملکرد نرمال و طبیعی سیستم را در پی دارد. به منظور جلوگیری از این مشکلات و ارتقای بازدهی و بهره وری سیستم، استفاده از دستگاه تصفیه کننده و سختی گیر آب، کمک شایانی می نماید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + یک =